واكنش باستان شناسان به رژه گنج یابان و عتیقه خران

واكنش باستان شناسان به رژه گنج یابان و عتیقه خران

سفرگو: جامعه دیرینه شناسی ایران در واكنش به برگزاری رژه كاروان حفاری غیرمجاز و گنج یابان و عتیقه خران در اصفهان بیانیه داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار روش جدیدی از تخریب آثار و محوطه های تاریخی به خصوص انجام حفاری های غیرقانونی در محوطه های تاریخی برای کشف گنج و آموزش حضوری حفاری در این مناطق، پس از اعلامِ فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی از برخورد سریع و گرفتن احکام سنگین برای مجرمان دراین زمینه، آن هم در صورتیکه بنظر می رسد هنوز سردسته این تیم دستگیر نشده است، جامعه دیرینه شناسی ایران در اطلاعیه ای این دفعه از مردم خواست تا نسبت به این اتفاقات واکنش نشان دهند و درخواست نمود تا دستگاه های دولتی نیز دراین زمینه با قاطعیت بیشتری وارد عمل شوند.
در این بیانیه سرگشاده آمده است: «سال ها و ماه های اخیر، دوران سختی است که بر میراث فرهنگی ایران می گذرد. مشکلات گوناگون اقتصادی، بی توجهی به قانون، سستی و ناکارآمدی نهادهای مسئول، ناآگاهی عمومی و عوامل پیدا و پنهان دیگر سبب شده تا عده ای سودجو با استفاده از امکانات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، اقدام به ایجاد گروه ها و کانال های غیرقانونی کرده و با بی پروایی مبادرت به آموزش تیله کنی و گنج یابی در روز روشن کنند و قهرمانانه، قانون و باورمندان به میراث فرهنگی و تمدنی این آب و خاک را به ریشخند بگیرند، زورآزمایی کنند و سودای تنعم از خوان گذشتگان داشته باشند.
نمونه شگفت و جدی آن، رژه کاروان گنج یابان و عتیقه خران در بیابان های استان اصفهان بود که به دنبال فراخوان فردی سودجو در اینستاگرام و همراهی شبکه ایجادشده به وسیله وی دیده شد و سبب نگرانی و درد عمیق جامعه فرهنگی کشور خصوصاً باستان شناسان شد.
"جامعه دیرینه شناسی ایران" بعنوان نهادی علمی و تخصصی، ضمن محکوم کردن تلاش این عده سودجو که آشکارا به دشمنی با تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم رفته اند، دردمندانه چند نکته را با مردم ایران، دلسوزان ملک و ملت، متولیان میراث فرهنگی، نهادهای اطلاعاتی و انتظامی و قوای محترم قضاییه و مقننه در بین می گذارد؛
*محوطه های باستانی مکان هایی هستند که بقایای زیست و زندگی روزمره مردمان روزگاران کهن در آنها انباشت شده و باقی مانده است.
*این استقرارگاه های کهن، بیشتر شامل بقایای معماری، دورریزهای زندگی عادی چون خرده سفال و استخوان، خاکستر و... هستند که گرچه از نظر مالی بی ارزش اما به جهت توانایی هایی که در بازسازی نظام معیشت پیشینیان دارند و می توانند وجوه ناپیدا و فراموش شده فرهنگ ها و مدنیت های کهن را برای متخصصان روشن کنند، در نزد باستان شناسان و متخصصان از ارزش زیاد فرهنگی و علمی برخوردار می باشند. بر آگاهان پوشیده نیست که خیلی از تمدن های گذشته که امروزه وجودشان بدیهی فرض می شود به همت و تلاش گروه زیادی از باستان شناسان پا به روشنای تاریخ گذاشته اند.
*تمدن های سومر، آکد، بابل و عیلام در غرب آسیا که ریشه های فرهنگ و مدنیت ما و جوامع کنونی منطقه در آنها شکل گرفته و بالیده، نمونه هایی از تلاش باستان شناسان برای کشف و معرفی همین بقایای فرهنگی و تاریخی بوده است.
*تاریخ درازآهنگ نوع بشر در هزاره های تاریک قبل از تاریخ در سطح جهان منحصرا با تلاش باستان شناسان عینیت یافته و امروز جزو بدیهیات مسلم در نظر گرفته می شود. از وجود این فرهنگ های شگفت و شکوهمند تا ۱۵۰ سال پیش کسی آگاه نبود. بر همه ما واجب است تا در مقابل این سوداگری بایستیم و مانع از تخریب و غارت محوطه های باستانی شویم. محوطه های باستانی شناسنامه واقعی هر سرزمین و فرهنگ هستند.
* توجه مردم بدون حمایت دستگاه های دولتی راه به جایی نخواهد برد آن گونه که تلاش نهادهای مسئول بدون همراهی مردم بی نتیجه خواهد بود. متولیان میراث فرهنگی و نهادهای فراوان مسئول باید به بازتعریف جایگاه و مسئولیت خود روی آورند و به فهم جایگاه تاریخی و رسالت اجتماعی خویش بپردازند.
* اساسا موجودیت وزارتخانه میراث فرهنگی معطوف به یافتن و در پیش گرفتن راهکارهایی است که به صیانت، حفظ و نگهداری بیشتر و بهتر از داشته ها و سرمایه های تاریخی و فرهنگی منجر می شود.»
اما در بخش پایانی بر این مساله تاکید شده که «متاسفانه این نهادها گرفتار روزمرگی و رخوت شده و بیش از همه وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ماموریت های خود غافل شده است» و در ادامه آمده: «ضرورت دارد وزارتخانه و مدیران استانی بر رفع این کاستی ها همت کنند و بر توان این نیرو که چشم و گوش وزارتخانه برای حفاظت از میراث فرهنگی است، بیفزایند. متلاشی کردن و زدودن شبکه های سازمان یافته و نایافته قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی که عزت و شعور تاریخی بشر را به بازی گرفته اند عزم همگانی می خواهد. نیروی های امنیتی و انتظامی باید در این زمینه تلاش بیشتری به خرج دهند و با شناسایی شبکه های این مفسدان راه بر تخریب مواریث فرهنگی ببندند. در انتظار ماندن تا خبری و شکایتی و گزارشی رسد چاره کار نیست.
جامعه دیرینه شناسی ایران با آگاهی از وجود مشکلات و خلاءهای قانونی، ضمن هشدار و بیان نگرانی عمیق خود درباره افزایش لطمه پذیری محوطه های باستانی و تاریخی با استفاه از ظرفیت های تازه شبکه های اجتماعی، خصوصاً از بخش های حقوقی وزارتخانه، قوه قضائیه و قوه قانونگذاری می خواهد تا نسبت به اصلاح و روزآمد کردن قوانین در صیانت بهتر از میراث فرهنگی اقدام نمایند تا شاهد بیش از پیش غارت و تاراج مواریث فرهنگی خود نباشیم. همین طور با ارج گذاشتن به کوشش های یگان حفاظت میراث فرهنگی، قوه قضاییه و قضات آگاه در برخورد با رژه قاچاقچیان میراث فرهنگی در اصفهان، ارائه گزارش پایانی از برخورد با عوامل چنین اقدامی را خواستاریم.
باید توجه داشت که تاریخ ایران، تاریخی یکپارچه و منسجم است و محوطه های باستانی شاهد زندگی چند هزاره ساکنانش هستند. با از بین رفتن هر اثر تاریخی، برگی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین و مردمانش به یغما می رود.»
منبع:

1399/05/09
11:32:31
5.0 / 5
1589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد