گزارش مهر از نتیجه مرمت غیراصولی؛

روی سرخ قلعه پرتغالی های هرمز سیمانی شد

روی سرخ قلعه پرتغالی های هرمز سیمانی شد

سفرگو: مرمت های نادرست شمایل قلعه پرتغالی های هرمز را بهم ریخت چون اداره كل میراث فرهنگی هرمزگان این مرمت را به پیمانكاری سپرده كه بجای استفاده از مصالح بومی از سیمان بهره برده است.


دریافت 52 MB
خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز ۵۰۰ سال قبل ساخته شد این قلعه تاریخی به سبب مجاورت با معدن خاک های سرخ در طول زمان به رنگ سرخ در آمد اما در واقع از سنگ های ریولیت سبز و ساروج ساخته شده بود. این بنای تاریخی یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی این جزیره است که سال ۹۶ بخشی هایی از دیوار جنوبی آن ریزش کرد و قسمت شمالی و سقف آن نیز در معرض خطر قرار داشت.
عباس نوروزی معاون میراث فرهنگی استان هرمزگان سال قبل درباره طرح مرمتی این بنای تاریخی اظهار داشته بود: قرارداد منعقده مربوط به مرمت اضطراری قلعه پرتغالی ها برابر با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که از منبع اوراق و سر رسید آن (سال ۱۴۰۰) برای شرکت مجری در نظر گرفته شده است.
نوروزی نام این شرکت مجری را یک شرکت مرمتی اعلام نموده بود که در زمینه مرمت بناهای تاریخی فعالیت نموده است. درصورتی که این شرکت در واقع شرکت پیمانکاری است و بر طبق صورتجلسه مجمع فوق العاده آن که اواخر سال قبل به تأیید اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان رسید، وظایفی همچون ساخت کارگاه های صنایع دستی و نگهداری پایگاه های بافت تاریخی، تامین نیروهای خدماتی سفر، مرمت اشیای تاریخی، بازبینی اصلاح طرح های نوسازی، ساماندهی و ساخت خانه های بوم گردی، مرمت بافت های فرسوده و … دارد.

این شرکت مرمت قلعه پرتغالی ها را نیز در اختیار می گیرد ولی بجای استفاده از مصالح بومی از مصالحی استفاده می نماید که انتقاد کارشناسان را به همراه دارد. در واقع کارشناسان اعتقاد دارند که سیمان جای مصالح بومی را در قلعه پرتغالی های هرمز گرفته است و قلعه ای که زمانی از سنگ های ریولیت سبز و ساروج برای ساخت آن استفاده شده بود، حالا با سنگ ملون و سیمان روی سنگ های مرجانی و قدیمی (به اصطلاح) مرمت شده است.
برومند مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان در پاسخ به انتقادها درباره رنگ مصالح گفته که این تغییر رنگ به سبب فرسایش سنگ ها بوده و تغییرات محیطی لازم است تا سطح ظاهری نما به سطح قبلی برگردد. این درحالی است که استفاده از سیمان و مصالح نادرست در مرمت بنا مورد انتقاد کارشناسان بوده است نه رنگ آن.

اکنون که رسانه ها و کارشناسان نسبت به استفاده از سیمان و مرمت های غیراصولی واکنش های زیادی نشان داده اند، وزارت میراث فرهنگی از موضوع با خبر شده و نسبت به آن واکنش نشان داده است. هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر احیای بناهای تاریخی گفته است که این اقدامات مورد تأیید نیست و پروژه متوقف است تا وزارت میراث فرهنگی درباره آن تصمیم بگیرد.
احمدی گفته روند انجام این اقدامات طی نشده است. باید ابتدا طرح مرمت این قلعه در استان تهیه و سپس به ستاد ارسال می شد و بعد از بررسی، در صورت نداشتن مشکل برای اجرا، به استان ابلاغ می شد. بعد از آن پروانه یا حکم مرمت صادر می شود که نشان دهنده پیموده شدن روند استاندارد بررسی طرح است اما متأسفانه طرح مرمت بدون هماهنگی با ستاد انجام شد.

عباس نوروزی معاون میراث فرهنگی هرمزگان هم توضیح داده که این مرمت اضطراری بود بدین جهت طرح مرمت ارائه نشد چون بمنظور رفع خطر انجام شده بود.
اکنون این طرح متوقف شده تا وزارت میراث فرهنگی تیمی را جهت بررسی مرمت به جزیره اعزام کند اما سوال اینجاست که آیا برای شرکت خاطی به سبب لطمه ناشی از مرمت نادرست به بنای تاریخی و ملی خسارتی در نظر گرفته می شود یا خیر و یا اینکه چقدر از این اتفاقات توسط اداره های کل میراث فرهنگی در استانها می افتد که مرمت آثار را به شرکت هایی می سپارند که تخصصی ندارند و یا عملکرد مناسبی در بناهای تاریخی نداشته اند و یا اینکه اصلاً طرح مرمتی را برای تأیید نهایی به وزارتخانه ارسال نمی کنند.


منبع:

1399/05/16
11:14:34
5.0 / 5
1514
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد