راهی برای خروج آثار تاریخی از انزوا

راهی برای خروج آثار تاریخی از انزوا

به گزارش سفرگو محمدرضا سحاب دریافت كننده گواهی ثبت اثر «مجموعه نسخه های خطی نقشه های جغرافیایی ترسیمی عباس سحاب» از كمیته حافظه جهانی تصریح كرد: ثبت آثار در كمیته ملی حافظه جهانی به خروجِ آثار نفیس و تاریخی كشور از گوشه گیری و انزوا و معرفی آنها به جوامع داخلی و خارجی كمك می نماید.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، محمدرضا سحاب - رئیس هیات مدیره موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب - که در آخرین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی گواهی ثبت اثر «مجموعه نسخه های خطی نقشه های جغرافیایی ترسیمی عباس سحاب» را دریافت کرده، بر لزوم توجه به ثبت آثار علمی و فرهنگی کشور تصریح کرد و اظهار داشت: توجه به ثبتِ آثار در کمیته ملی حافظه جهانی از جهات مختلف دارای اهمیت است به صورتی که آثار پراکنده جمع آوری و انسجام داده می شود، همینطور آثار از گوشه گیری خارج و به جامعه داخل و خارج معرفی می گردند.
او با بیان این مطلب که در ادامه ثبت ملی، ثبت جهانی آثار در دفتر میراث جهانی یونسکو مطرح است، افزود: این امر سبب می شود که غنی بودن کشور در زمینه های مختلف مانند علمی، فرهنگی و غیره به جهان ارائه شود.
او همینطور به مقدمات ثبت این مجموعه از آثار زنده یاد استاد عباس سحاب توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پارسال اشاره نمود و اظهار داشت: به دنبال این اتفاق بعد از گذراندن مراحل ارزیابی آثار در کمیته ارزیابی، «مجموعه نسخه های خطی نقشه های جغرافیایی ترسیمی استاد عباس سحاب» در کمیته ملی حافظه جهانی به ثبت رسید که گواهی آن هم از جانب ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دریافت شد.
وی در توضیحِ آثار عباس سحاب اظهار داشت: آثار استاد شامل نقشه های جغرافیایی و تابلوهای نقاشی می شود، اما آن چه که در اینجا مطرح شده فقط نقشه های جغرافیایی است که نقشه های جغرافیایی با کمترین امکانات موجود و فقط با استفاده از قلم هاشور در طول ۶۰ سال (۱۳۱۳ تا ۱۳۷۵) توسط استاد عباس سحاب ترسیم شده است.
وی تصریح کرد: این امر علاوه بر اهمیتی که به لحاظ فنی دارد، ارزش هنری بی نظیری دارد و امیدواریم با حمایت دستگاه دولتی امکان تهیه اسکنر و دیگر تجهیزات لازم برای تصویربرداری دقیق از این نقشه های جغرافیایی فراهم گردد تا بتوان از این طریق جهت استفاده عموم منتشر شوند.
فرزند عباس سحاب تصریح کرد: این نقشه های جغرافیایی که عمرشان گاهی به ۸۵ سال قبل برمی گردد شناسنامه جغرافیایی شهرها، استانها و مناطق مختلف کشور هستند که از گذشته تا امروز باقی مانده اند، البته متاسفانه در طول زمان بخشی از این آثار از بین رفته اما در تلاش هستیم آثار باقی مانده را به بهترین شکل ممکن محافظت نماییم.

گردآوری بیشتر از ۱۶ هزار سند خلیج فارس در موسسه سحاب
وی به فعالیت موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب از سال ۱۳۱۵ اشاره نمود و اضافه کرد: این موسسه دارای ۲۷۰۰ اثر است که از این بین ۱۵۰ اثر نفیس قلمی مربوط به استاد عباس سحاب می شود.
او با اشاره به اینکه آثار چاپ شده استاد عباس سحاب برای بهره مندی پژوهشگران و افراد علاقمند در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار گرفته است، افزود: در کنار نسخه های قدیمی که با تلاش بسیار جمع آوری شده است، بیش از۱۶هزار سند مربوط به خلیج فارس از آغاز تاریخ تمدن تا قرن بیستم میلادی در این موسسه گردآوری شده است.
او همینطور به ارزش و اهمیت کتابخانه این موسسه اشاره و بیان نمود: اهمیت این کتابخانه به لحاظ آثار و دارا بودن اطلس های جغرافیایی قدیمی به میزانی است که مرحوم پروفسور محمدحسن گنجی استاد بزرگ جغرافیا از آن بعنوان غنی ترین «کتابخانه تخصصی جغرافیایی» در خاورمیانه یاد کرده است. آثار این کتابخانه عموما به زبان های خارجی است و کمتر از ۱۰درصد آن به فارسی نوشته شده است.

پژوهش در ۳۰۰۰۰ نقطه از کشور برای آشنایی با مردم
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ این مجموعه (کتابخانه و آرشیو) شامل کتب و نقشه هایی است که استاد ابوالقاسم سحاب، استاد عباس سحاب و نسل های بعدی از گوشه و کنار جهان در طول یک قرن گردآوری کرده اند.
سحاب در طول سال ها فعالیت با سفر به بیشتر از سی هزار روستا از شهرها و مناطق ایران و ضمن تحقیق و پژوهش و گردآوری اطلاعات جغرافیایی و تاریخی این نقشه ها را شخصا با قلم و مرکب بر روی کاغذ کالک ترسیم کرده است. سبک خاص استاد سحاب در تالیف و ترسیم این نقشه ها سبک ویژه ای است که به صورت خلاصه می توان اظهار داشت که «تلاش کرده برای آشنایی مردم با نقشه های جغرافیایی و جذب و ایجاد علاقه در آنها با بکار بردن تصاویر در رابطه با نقشه ها و سادگی عرضه اطلاعات جغرافیایی مخاطبان بیشتری را به نقشه خوانی و استفاده از نقشه برانگیزد.
همینطور با تاسیس اولین موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی در خاورمیانه در سال ۱۳۱۵ با کمک پدرش استاد ابوالقاسم سحاب، گام بلندی در عرضه نقشه های جغرافیایی به عموم مردم در زمینه های گردشگری و آموزش جغرافیا بردارد.
از دهه ۴۰ خورشیدی فرزندان ابوالقاسم سحاب، علاه بر همکاری با وی، نسبت به توسعه فعالیتهای علمی و فرهنگی موسسه اقدام نموده و صدها نقشه و اطلس و کتاب در این دوره تهیه و منتشر نموده اند.
بعد از درگذشت استاد عباس سحاب درسال ۱۳۷۹ به دنباله فعالیتهای موسسه در زمان حیات استاد سحاب، در ۲۰ سال قبل علیرغم مشکلات، این موسسه با مدیریت محمدرضا سحاب پروژه های ناتمام را انجام و مبادرت به تدوین طرح های نو در زمینه فعالیت موسسه کرده است.
منبع:

1399/05/20
22:05:24
5.0 / 5
1427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد