گزارش مهر از تجربه برگزاری فمتور _۳

جاذبه های چهارمحال و بختیاری در كفن عدم تبلیغات!

جاذبه های چهارمحال و بختیاری در كفن عدم تبلیغات!

به گزارش سفرگو جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری در كفنی از عدم تبلیغات مدفون است به نحوی كه این استان با وجود آنكه فاصله كمی از اصفهان دارد اما برای جاذبه های بكر و طبیعت آن تبلیغ نمی گردد.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ اداره کل میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری تور آشناسازی را با حضور فعالان گردشگری برگزار کرد. در این تور که به منظور معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی استان به فعالان این حوزه مانند خبرنگاران، عکاسان، مستندسازان و راهنمایان گردشگری و اینفلوئنسرها در مدت چهار روز برگزار شد، دیدن جاذبه های تاریخی شهرکرد مانند قلعه چالشتر، موزه دیرینه شناسی و یا بازارچه صنایع دستی در دستور کار بازدید این گروه قرار گرفت.

پس از آن گروه فعالان صنعت توریسم، به منطقه تفریحی و گردشگری و البته تاریخی پیرغار رفت. تفرجگاهی در روستای ده چشمه شهرستان فارسان. در این روستا همچنان سنگ قبرهای قدیمی در گورستان دیده می شود و هنوز هم در بین درختان و رودی که از این روستا می گذرد آلاچیق هایی برای میهمانان برپاست. اما آنچه که روستای ده چشمه را معروف کرده کتیبه و تفرجگاه پیرغار است.
کتیبه ای که تاریخ مشروطه را در خود دارد محصور میان نرده های آهنین است اما درختچه هایی کوچک دور تا دور آنرا گرفته تا شکافی روی سنگ ها ایجاد کنند. بر روی این سه کتیبه در پیرغار از زبان دو شخصیت و رهبر تاثیر گذار در دوران مشروطیت نوشته شده است که نامهای آنان سردار اسعد و سردار ظفر بوده است. بر روی کتیبه اول اشاره ای به وضعیت ایران در زمان مظفرالدین شاه و درخواست های مردم هم شده است و همینطور در ادامه آن شرح وقایعی از وضعیت مردم در اصفهان و تهران و درخواست های آنان هم در این کتیبه بیان شده است. از جنگ های که بین قبایل در این شهر رخ داده هم شرح حال کوتاهی بیان شده است. این نوشته ها از زبان سردار ظفر بوده است.
در کتیبه ای که از زبان سردار اسعد نوشته از شده بعد از ذکر دو بیت شعر گزیده ای از اتفاقاتی که در این شهر بر سر انتقال قدرت از ایلخانی به حاجی ایلخانی هم بیان شده و به قلمروی حکومت بختیار هم اشاره های کوتاهی شده است. با عنایت به این که سالهای زیادی از نوشته شدن این کتیبه می گذرد مرمت های زیادی بر روی این کتیبه ها انجام شده است. عملیات مرمت کتیبه های مشروطیت شامل دفع و حذف عوامل صدمه زا، دفع رطوبت، لایه برداری، حذف گل سنگ و صدمه های بیولوژیکی و منظری و خوانا سازی کتیبه های تاریخی در مجموعه گردشگری پیرغار در حال انجام می باشد. در کنار این کتیبه ها و تفرجگاه غاری هم وجود دارد که ورودی آن یک فضای چند متری است و مردم به باور خود زمانی که سنگی را روی دیوار و سقف غار می سابند، اگر آرزویی کنند و آن سنگ کوچک به دیوار بچسبد آرزویشان برآورده خواهد شد. برخی هم می گویند جاذبه دیواره ها و پارافین شمع هایی که به دیوارها زده شده سبب جذب این سنگ ریزه ها می شود.
در ادامه بعد از توقفی در این تفرجگاه، فعالان حوزه گردشگری برای آشنایی با ظرفیت های طبیعتگردی استان به شهرستان کوهرنگ رفتند شهرستانی که به طبیعت بکرش در تمام فصول سال معروف است و چشمه های آب معروفی دارد.
دیدار با پناهنده کوهرنگ
دیدار با یکی از کارشناسان هتلداری یکی از برنامه ها بود. هنگامی که گروه برای صرف غذا به هتل فریدون رئیسی دهکردی رفتند با هتلی مواجه گشتند که سرتاسر آنرا حتی داخل آسانسور و روی میز پذیرش با فرش های دست باف بختیاری و چالشتری پوشانده شده بود.
رئیسی دهکردی می اظهار داشت که با وجود داشتن اقامت دائم آمریکا و زندگی در آلمان و اتریش اما به کوهرنگ پناهنده شده چون زادگاهش اینجاست. وی همینطور به علت ارتباطاتی که با توریستهای خارجی دارد توانسته در طول سال و پیش از کرونا میزبان توریستهایی از کشورهای اروپایی در هتلش باشد.

او همینطور اعتقاد دارد که باید از ظرفیت های گردشگری و طبیعی وعشایر استان چهارمحال و بختیاری استفاده و آنرا معرفی نمود چون باآنکه اروپایی ها کوه های آلپ و مناظر زیبایی را دارند اما عشایری که در این طبیعت زندگی کنند را هیچگاه نداشته اند. ضمن اینکه هنوز طبیعت کوهرنگ برایشان جذاب است درحالی که طبیعت آلپ به واسطه تله کابین و هتل هایی که ساخته شده از بین رفته است.
حبیب محمدحسینی نخستین راهنمای گردشگری استان چهارمحال و بختیاری بود که شرکت کنندگان در تور آشناسازی اداره کل میراث فرهنگی استان را در بخش هایی همراهی کرد او هم نظرش بر این بود که اروپایی ها با این که خودشان طبیعت زیبایی دارند اما برای آنها جاذبه عشایر در کنار این طبیعت بکر بسیار جذاب است وی در گفتگو با خبرنگار مهر در این سفر اظهار داشت: توریستهای خارجی این استان معمولاً با رفتن به سایت ها با جاذبه های گردشگری اینجا آشنا می شوند. این گروه های توریستی از اروپا و کشور سوئیس برای دیدن جاذبه های طبیعی می آیند و از طبیعت چهارمحال و بختیاری بعنوان آلپ ایران یاد می کنند. باآنکه که خودشان جاذبه طبیعی کوه های آلپ را دارند اما جاذبه ای به نام عشایر را ندارند در واقع عشایر برای استان پتانسیل مهمی هستند. توریستهای خارجی دوست دارند در کنار آنها چند روزی زندگی کنند حتی نان بپزند و یا شیر بدوشند. آنها وقتی از اینجا می روند گروه دیگری را معرفی می کنند تا در ایران سفر کنند. متأسفانه برای طبیعتگردی استان و اینکه در استان چه ثروتی وجود دارد تبلیغی نمی گردد در واقع جاذبه های این استان در کفنی از طبیعت و برف مدفون شده است.

در نزدیکی هتلی که رئیسی مدیریت آنرا به عهده دارد، تونل کوهرنگ هم قرار گرفته تونلی که برای بازدید از آن مقامات سیاسی زیادی به این منطقه و هتل او آمده اند و حالا خود این تونل هم یک جاذبه گردشگری می باشد.
بعد از استراحتی کوتاه و صرف ناهار گروه بازدیدکننده از جاذبه های گردشگری استان به همراه برخی از جوانانی که گروه آفرودسواران استان را تشکیل می دادند راهی طبیعت کوهرنگ شدند تا اینکه به سرچشمه رسیدند سرچشمه زاینده رود که خروشان از دل کوه بیرون می آمد. مسیری سبز با ماشین های آفرود طی شد این مسیری است که هر کسی نمی توانست برود گروه آفرودسوار آمده بودند تا بگویند که می توانند گردشگران را به هر کجای استان با این خودرو ها ببرند و تور گردشگری طبیعی اجرا کنند با هر اندازه متقاضی و توریست داخلی یا خارجی.
یادبودی برای بزرگ ایل
در میانه مسیر، راهنمای گردشگری استان یادبودهایی را به مسافران نشان داد که برای درگذشت بزرگ ایل در زمین ها ساخته بودند. به سنگ چین مستطیلی شکلی که روی آن نام و یاد یک بزرگ مرد بختیاری نوشته شده «مافه گه» گفته می شد.

رشید کبیری دهکردی راهنمای گردشگری استان چهارمحال و بختیاری به خبرنگار مهر اظهار داشت: مافه گه مافه یا مافه گه مکانی مقدس برای بختیاری هاست نمادی از شخص درگذشته که به دور از سرزمین خود مرده است. ایل و تبار آن شخص یادبودی برای وی در زمین هایش بنا می کنند. لزوماً در این ما فه گه قبری وجود ندارد. روز سوم و یا هفتم درگذشت آن مرد، زنان بالای ۶۰ سال ایل، اسب آن مرحوم را کتل بندی می کنند و با پارچه های سیاه و تزئینات به خصوص آنرا مزین کرده و به صورت چپ گرد دور اسب می چرخند و اشعار سوزناک را می خوانند. در قدیم این یادبودها به صورت خشکه چین ساخته می شدند و معمولاً از آنجائیکه عشایر ییلاق و قشلاق می کنند، قبر اصلی در شهر دیگری است و این بنا صرفا برای یاد آن فرد ایجاد می شود. هنوز هم این رسم در بین عشایر اینجا معمول است.
در این مسیر غیر از رشید کبیری دهکردی که از راهنمایان استان چهارمحال و بختیاری و بهروز امامی نایب رییس انجمن دفاتر مسافرتی استان هم تور آشناسازی فعالان گردشگری را همراهی می کردند.

1399/05/31
11:44:22
5.0 / 5
2355
تگهای خبر: تاریخی , توریست , خودرو , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد