دست درازی به قبرستان های تاریخی یزد پایان ندارد

دست درازی به قبرستان های تاریخی یزد پایان ندارد

به گزارش سفرگو یزد قبرستان های تاریخی یزد از میراث پرارزش این دیار هستند كه این روزها در نبود گردشگران، مورد دست درازی سارقان میراث فرهنگی قرار گرفته و اگر هیچ اقدامی برای حفظ این میراث پرارزش اتفاق نیافتد، روزی هویتی برای بالیدن به آن در جای جای یزد باقی نخواهد ماند.


استان یزد از مواریث تاریخی پرارزش و گوناگونی برخوردار است؛ میراثی گرانبها و غنی که اگر به آن بی توجهی شود، روزی از دست خواهند رفت و یکی از این میراث های به یادمانده از گذشته، قبرستان های تاریخی این شهر است که بعضاً قدمتی بیشتر از 1000 سال دارند و در نقاط مختلف این شهر از دوران مختلف تاریخی به یادگار مانده اند.
اما این روزها و ایام تعطیلی گردشگری یزد که نشات گرفته از شیوع کروناست، شاهد هجوم دزدان میراث فرهنگی به جان این اماکن تاریخی فاقد محافظ هستیم به صورتی که بنا به قول های بعضی از افراد محلی، نقش ساکنان این مناطق در این ماجراهای شوم هم غیر قابل انکار نیست.
قبلاً در گفت‎وگویی با «سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی یزد، کمبود نیروهای میراث فرهنگی در اینباره عنوان شده بود و نقش فرهنگ سازی را در رفع این معضل بزرگ، موثر دانسته بود اما گویا افزایش این تهدیدها، حضور پررنگ تر نیروهای میراث فرهنگی و توجه ویژه به این اماکن از راه دیگر ارگان های نظارتی را ضروری تر کرده است چون که سارقان میراث فرهنگی نه تنها تهدیدکننده اماکن تاریخی و هویت مردم هستند بلکه می توانند تهدیدی برای مال و جان مردم بومی هم به شمار روند.
البته علاوه بر این معضل، برخی اقدامات مانند معبر سازی در مناطقی تاریخی مانند توران پشت هم باعث نگرانی میراث دوستان است که باید نسبت به رفع چنین مسائلی در محدوده های تاریخی برخورد شود.
با تمام این اوصاف به نظر می آید با عنایت به سابقه یزد در زمینه ثبت جهانی و قدمت تاریخی آن، نداشتن تدبیر و نبود قوانین محکم مدیریتی و نظارتی امکان دارد که زمینه ساز بروز صدماتی به این مواریث پرارزش است.
انتهی پیام


1399/06/01
22:36:17
5.0 / 5
1517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد