در گفت وگو با یك كارشناس مطرح شد:

چراغ صنایع دستی را خاموش كرده اند و رفته اند!

چراغ صنایع دستی را خاموش كرده اند و رفته اند!

به گزارش سفرگو یك كارشناس صنایع دستی با اشاره به ركود بازار این عرصه در ایام كرونایی، اظهار نمود: انگار دیگر كلید خاموش صنایع دستی را زده اند و هر از گاهی فقط خبرهایی درباره وام و برگزاری كارگاه شنیده می شود.


فریدون میرزالو ـ کارشناس رسانه و مدیرکل سابق دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی ـ در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت بازار صنایع دستی و هنرمندان این حوزه در روزهایی که بسیاری گرفتار مشکلات معیشتی شده اند، با اشاره به وام هایی که از جانب معاونت صنایع دستی برای کمک به فعالان این عرصه در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: این وام ها در نوع خودشان کمک محسوب می شوند، اما کمکی که امکان دارد چند ماهه تمام شود و بعد از آن باردیگر هنرمندان گرفتار مشکل می شوند.
او با اشاره به اینکه «برای کمک به وضعیت فعلی صنایع دستی باید بازار فروش نسبتا درست شود»، تصریح کرد: اگر آمارهای اعلام شده واقعی باشد و ۵۰۰ هزار نفر تولیدکننده داشته باشیم، هم اکنون همه این افراد برای ادامه حیات نیازمند بازار فروش هستند. ما به دنبال بازارهای خیلی بزرگ نیستیم، اما حداقل بازارهایی در نظر گرفته شود که هنرمندان بتوانند مشکلات معیشتی شان را برطرف کنند.
این کارشناس صنایع دستی با بیان این نکته که الان فروش محصولات صنایع دستی کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در چنین وضعیتی حتما باید راهکار مناسبی پیدا کرد. به صورت کلی بعضی از تولیدکنندگان که آشنایی بیشتری با بازار دارند، فروش نسبتا خوبی دارند فروش بهتری دارند، اما بعضی از هنرمندان روستایی محصولاتشان خریداری ندارد و احتیاج به کمک دارند. در این میان باز هم اگر به آمار ۵۰۰ هزار نفر تولیدکننده استناد نماییم، فکر می کنم ۲ درصد اینها هم نمی توانند در این شرایط فعلی کار کنند.
میرزالو افزود: انگار دیگر کلید خاموش صنایع دستی را زده اند و هر از گاهی فقط خبرهایی درباره وام و برگزاری کارگاه شنیده می شود. به شخصه واقعا نگرانم که عاقبت صنایع دستی ایران پس از این روزهای سخت، به کجا می رسد.
منبع:

1399/06/03
13:17:40
5.0 / 5
2181
تگهای خبر: آموزش , تولید , خرید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد