در گزارش سفرگو بیان شد؛

ادبیات ورود به بازار سرمایه در گردشگری بوجود آید

ادبیات ورود به بازار سرمایه در گردشگری بوجود آید

عضو موظف هیات مدیره یكی از هلدینگ های بنیاد مستضعفان اظهار داشت: باید ادبیات ورود به بازار بورس و سرمایه در بین فعالان صنعت گردشگری بیشتر شود.سید حامد زعفرانچی معاون اداری و مالی یکی از هلدینگ های گردشگری بنیاد مستضعفان درباره اینکه چرا بخش های مختلف گردشگری وارد بازار سرمایه نمی شوند به خبرنگار مهر اظهار داشت: معمولاً باید شرکت ها شروط پروسه پذیرش را داشته باشند مانند اینکه در سه تا ۵ سال قبل سودده باشند و یا عرصه و اعیان به نام مالک باشد و موارد دیگر. اینها مواردی است که اگر با مجموعه های هتلداری هم صحبت کنید می گویند که چه مشکلاتی دارند مثل اینکه زمین آنها معارض دارد و یا به اسم شرکت نیست.
وی اضافه کرد: در این میان بعضی از شرکت ها به مشکل برخورد کرده و یا عرصه را ترهین بانک برای گرفتن تسهیلات کرده اند و هنوز سند آن عرصه آزاد نشده یا زمین ها اوقافی است. این طور نیست که چون هتلی برای بنیاد و یا صندوق بازنشستگی است هیچ مشکلی نداشته باشد و اسناد به نام همان شرکت ها باشد. چنین مشکلاتی موجب می شود که شرکت ها در راه معرفی نماد گرفتار مشکل شوند. همین طور باید پیش نیازها مانند روند سوددهی روبه رشد باشند. اگر هتلی سال قبل ۶ میلیارد سود داشته امسال باید ۶و نیم میلیارد سود اعلام نماید و اگر ۵ میلیارد سود داشته باشد دوستان پذیرش بورس اعلام می کنند که چرا روند شما منفی بوده است بدین سبب در اولویت پذیرش قرار ندارید آن هم در شرایطی که بسیاری از شرکت ها در صف پذیرش هستند.
وی در ادامه بیان کرد: ذیل بنیاد هلدینگ وجود دارد که ۲۲ هتل، چهار مجموعه تفریحی و گردشگری و شرکت های حمل و نقل و آژانس مسافرتی را شامل می شود. ما با یک شرکت دیگر زیرمجموعه وزارت دفاع شرکتی را ثبت کردیم که نماد آن در فرابورس درج شده است و در نظر داریم تا کل هلدینگ را به بورس وارد نماییم. چون این هلدینگ دو بال گردشگری و حمل و نقل را دارد و با داشتن ۳۲ شرکت فعالیت می کند. طولانی شدن این روند به سبب کم کاری افراد نیست. ورود شرکت ها به بورس سخت بود الان هم که به لحاظ ساختاری این روند آسان شده به لحاظ عملیاتی زمان می برد. هنوز بسیاری از شرکت ها در صف پذیرش هستند. ورود به بازار بورس مقوله ای نیست که افراد به صورت سنتی و روال عادی بتوانند کاری کنند باید خون تازه ای وارد شریان های سیستم شود. بسیاری از افراد نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. بنیاد مستضعفان از قبل هم برای ورود به بازار سرمایه تلاش نموده بود و در واقع نخستین هتل خودرا وارد این بازار کرد.
زعفران چی درباره اینکه رئیس سابق بنیاد مستضعفان از واگذاری هتل های بنیاد به بخش خصوصی آگاهی داده بود اظهار داشت: ورود به بازار بورس منافاتی با این واگذاری ندارد. بهترین روش واگذاری، کشف قیمت و شفافیت فروش؛ بازار سرمایه است. وقتی سهام یک مجموعه ارزش گذاری می شود وقتی به بالانس رسید دیگر کسی نمی تواند بگوید که چرا با این قیمت به بخش خصوصی واگذار شد بلکه بوسیله بازار سرمایه به بخش خصوصی واقعی واگذار می شود نه شبه خصوصی و این مدل شرکت ها. زیرمجموعه های هلدینگ ها هم می توانند به صورت مستقل وارد بورس شوند. ما هم می توانیم هم یک دفعه هتل ها را وارد نماییم و هم کل مجموعه را.
وی درباره فراز و فرودهای بازار بورس نیز اظهار داشت: بازار بورس در سنوات مختلف بالا و پایین شده است و شاخص افت های بیشتری از این روزها را تجربه کرده است اما مردمی که اخیرا وارد شده اند الان فشار زیادی را حس می کنند درحالی که این روند را ما بارها دیده ایم. امیدواریم اتفاق جدیدی سال ۱۴۰۰ در اقتصاد کشور بوجود بیاید و باز هم به صعود برسیم.

1399/06/05
17:12:09
5.0 / 5
1664
تگهای خبر: شركت , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد