میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

كوشش برای لغو ویزای ایران و روسیه

كوشش برای لغو ویزای ایران و روسیه

سفرگو: پرداخت تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی، اعلام سفر وزیر میراث فرهنگی به روسیه برای لغو روادید، بررسی حضور فعالان گردشگری در بورس همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر گروه فرهنگ؛ در این هفته علی اصغر مونسان در شورای سیاستگذاری بخش خصوصی گردشگری از سفرش به کشور روسیه آگاهی داد و اظهار داشت: به زودی به این کشور برای رایزنی درباره لغو دو طرفه روادید بین دو کشور سفر خواهم کرد.
وی همین طور در ادامه اظهار داشت: سفر در اختیار ما نیست و ما نمی توانیم به مردم بگوییم سفر بروید یا نروید. خیلی از مردم خودشان با وسیله شخصی و بدون استفاده از تورهای گردشگری سفر می کنند که این مساله می تواند در شیوع ویروس کرونا تأثیرگذار باشد اما اگر فقط در چارچوب تور گردشگری باشد و در مراکز اقامتی رسمی اقامت کنند، حتما سفری ایمن و کم خطر خواهند داشت.
در این هفته ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۶۴ پرونده برای دریافت تسهیلات به مبلغ ۶۰۵ میلیارد تومان به بانکهای عامل معرفی شده اند که ۱۷۳ میلیارد و ۲۱۸ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است. این در حالیست که بسته حمایتی جدید برای فعالان گردشگری در دست تدوین است.
در این هفته همین طور از معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی خبر رسید که فراخوان چهارمین جایزه بین المللی صنایع دستی ۲۰۲۰ با محوریت موضوع «بحران ناشی از کرونا» منتشر می شود؛ این رویداد به زودی انجام خواهد شد. همین طور ارائه درخواست ها باید از ۲۵ شهریور تا ۲۵ آبان ماه باشد، داوری نهایی ۱۱ آذر برگزار می گردد و جوایز در هفته صنایع دستی هند ۲۰۲۱ اهدا خواهد شد. هر فینالیست باید یک اثر ارسال نماید. معاونت صنایع دستی همین طور شرایط شرکت در این جشنواره را نیز اطلاع رسانی کرده است.
خبر رسید که کارت خرید صنایع دستی نیز در حال طراحی است. همین طور مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی از پرداخت ۴۵ میلیارد تومان تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی آگاهی داده و گفته تا یازدهم شهریور ۱۶ هزار و ۲۰۴ نفر شاغل صنایع دستی تسهیلات دریافت کرده اند.
در این هفته از بازار بورس خبر رسید که یکی از کارشناسان گردشگری به بررسی تقابل جذابیت گردشگری برای سهامداران و عدم حضور فعالان این حوزه در بازار بورس پرداخت.
علی اصغر شالبافیان عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان اظهار داشت: در یک سال اخیر بازار سرمایه رشد داشته و جذابیت سهام شرکت هایی که با گردشگری مرتبط هستند نیز افزایش یافته چون سهامداران دنبال شرکت هایی هستند که دارایی زیادی دارند. هتل ها نیز از آنجائیکه روند فعالیتشان برای سهامداران ملموس است و معمولاً مالک دارایی خوبی هستند، برای سهامداران دارای جذابیت بوده اند.
وی اضافه کرد: صنعت گردشگری نسبت به صنایع دیگر برای ورود به بازار بورس عقب تر است چون به شناخت بیشتری نسبت به بازار سرمایه، الزامات و اقتضائات ورود به آن نیاز است.
از سوی دیگر خبر رسید که حرکت قطارهای گردشگری از ۱۴ شهریور ماه شروع شده است؛ این سفرها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به سمت سوادکوه حرکت خواهند کرد.
سازمان ملل نیز در گزارش جدیدی درباره تأثیر ویرانگر ویروس کرونا بر توریسم جهان اعلام نمود که ۱.۲ تریلیون دلار خسارت به گردشگری وارد می شود و ۱۲۰ میلیون شغل در این صنعت به سبب شیوع ویروس از بین می روند؛ این هشداری بود که سازمان ملل درباره صنعت گردشگری جهان ارائه نمود.
این هفته همین طور به سبب شیوع ویروس کرونا و همزمانی مراسم عاشورا و تاسوعا، خیلی از آئین های عاشورایی در شهرهای مختلف کشور به گونه دیگری اجرا شد. بعنوان مثال، خیلی از تکایای قدیمی مراسم خودرا به صورت مجازی برگزار کردند یا آئین هایی مانند عزاداری های دسته جمعی یزد بدون حضور توریستهای خارجی و مسافران اجرا شد. همین طور مراسم دیگری مانند آئین گِل مالی در لرستان برگزار نشد.


منبع:

1399/06/15
14:24:12
5.0 / 5
1970
تگهای خبر: توریست , تولید , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد