طی ۷ سال گذشته؛

قلعه سردار اسعد بختیاری نیم میلیمتر نشست كرد

قلعه سردار اسعد بختیاری نیم میلیمتر نشست كرد

قلعه سردار اسعد بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری گرفتار مشكلاتی همچون نشست بناست به نحوی كه این اثر تاریخی و ملی طی ۷ سال قبل حدود نیم میلیمتر نشست كرده است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ کاخ سردار اسعد بختیاری یا قلعه جونقان که حالا به نام موزه مشروطیت هم شناخته می شود، در طول سال ها شاهد اتفاقات مهم و حضور شخصیت های ملی بوده است. این قلعه یا کاخ متعلق به علیقلی خان سردار اسعد از رجال سیاسی دوره قاجار بوده است.

گفته شده اتفاقات سیاسی زیادی در این کاخ رخ داده اند؛ تا آنجاکه شروع مشروطیت را از استان چهارمحال و بختیاری می دانند.

این بنای قاجاری در شهر جونقان از توابع شهرستان فارسان واقع شده است. جونقان در جنوب غربی شهرکرد و در فاصله ۴۲ کیلومتری این شهر قرار دارد. شهر جونقان نقش مهمی در انقلاب مشروطه و فتح تهران داشته است.

در این شهر آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که یکی از مهم ترین آثار قلعه سردار اسعد بختیاری است اما با وجود اینکه فاصله کمی از کوهرنگ و شهرکرد و جاذبه مهم تالاب چغاخور دارد اما هنوز نتوانسته بعنوان مقصد گردشگری این استان معرفی شود.

شاید همین کم توجهی ها به این بنای تاریخی است که سبب شده اعتبارات کمی برای حفاظت از آن در اختیار مدیریت آن قرار گیرد و الان هر گردشگری این بنا را رو به فرسایش ارزیابی کند. جعفر عبدالهی مدیر این قلعه به خبرنگار مهر می گوید: این بنا شاهکار دوره قاجار است و باآنکه با خشت و گل ساخته شده اما توانسته با دیوارهای قطور و تو خالی که دارد طی ۱۳۰ سال دو زلزله ۶ ریشتری را رد کند ولی از آنجائیکه زیرکاری این بنا اصولی نبوده و آهک لازم در ساخت آن به کار برده نشده، حالا برای نگهداری از آن مشکل داریم. بسیاری از بخش های بنا رطوبت دارد نباید در این محوطه درخت کاری و یا چمن کاری داشته باشیم با وجود اینکه دور تا دور قلعه کانال کشی شده اما نباید آب های زیرزمینی به اینجا نشت کند چون که باعث صدمه بیشتری به بنا خواهد شد به نحوی که حالا پله ها در خلال ۶ تا ۷ سال گذشته، نیم میلی متر نشست کرده اند. نشست بنا روی دیوار با ترک های بوجود آمده قابل مشاهده می باشد. کارشناسان مختلفی از تهران این بنا را مورد ارزیابی قرار داده اند اما هنوز نتوانسته ایم چاره ای برای آن پیدا نماییم. اجازه تخریب بیشتر به بنا را نمی دهیم با سیم بکسل و تیرآهن بنا را به هم کلاف کرده ایم.

عبدالهی با اشاره به اینکه خیلی وقت است این بنا مرمت نشده، ادامه می دهد: اعتبار برای مرمت این بنا در اختیارمان نیست بودجه ای هم اگر تعلق بگیرد آنقدر کم است که عملاً نمی توان کاری کرد.

قلعه سردار اسعد حالا بعنوان موزه مشروطیت فعال است موزه ای که دارای گچ بری ها و آئینه کاری های زیبایی است اما در معرفی اتفاقات مشروطه و معرفی ایل بختیاری بسیار ضعیف است. جدا از اینکه رطوبت و استقامت این بنا نظر هر بازدید کننده را نسبت به خرابی های این بنا جلب می کند، باید گفت این بنا خالی است.

اگرچه فضای زیادی برای کتابخانه و نمایش اشیا اختصاص داده شده است اما هنوز نتوانسته بعنوان موزه مشروطه معرف دلاوری های قوم بختیاری باشد زیرزمین این مجموعه هم پر شده از تصاویر مشاهیر استان چهارمحال و بختیاری. که از آن هم بعنوان موزه مشاهیر یاد می شود باآنکه معرفی مشاهیر این استان نکته بسیار مهمی است اما حتی در معرفی این افراد هم خلاقیت جذب کننده ای وجود ندارد تا توریست کنار هر تابلوی عکس بایستد و درباره آن فرد مشهور یا هنرمند مطلبی بخواند.

غبار نشسته روی آثار موزه ای این بنای قجری و محفظه های شیشه ای غیر استاندارد آثار آنچنان مشهود است که بی مهری به این بنا را بیشتر نشان داده است تا مفاهیمی که برای آن چنین موزه ای بوجود آمد.

یکی از علل بی اهمیتی به این موزه را هم می توان خارج از ساختمان دید. آن هم قرار گرفتن تابلوهای گوناگونی که جلوی دید سردر این قلعه را گرفته است.


منبع:

1399/06/17
12:13:38
5.0 / 5
2044
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد