دور خیز ابركوهی ها برای ترویج صنایع دستی بومی شهرشان

دور خیز ابركوهی ها برای ترویج صنایع دستی بومی شهرشان

سفرگو: یزد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابركوه از برگزاری دوره های آموزش كوتاه مدت صنایع دستی این شهرستان برای نخستین بار و بعد از شیوع ویروس كرونا با رعایت پروتكل های بهداشتی و در فضایی غیرمسقف آگاهی داد.«حمید مشتاقیان» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا از برگزاری نخستین دوره آموزش های کوتاه مدت صنایع دستی بعد از شیوع بیماری کرونا در ابرکوه آگاهی داد و اظهار نمود: باتوجه به شیوع کرونا، با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و حفاظتی و نیز رعایت حداکثری فاصله اجتماعی، دوره های آموزشی کوتاه مدت صنایع دستی شهرستان ابرکوه برگزار می گردد.

وی ابراز کرد: این دوره ها در پنج رشته ی سفره بافی، چنته بافی، نمدمالی و عاروسک جلی و بافت دندانه موشی با همکاری اقوام ترک قشقایی به مربیگری «حامد اکرمی» برگزار می گردد.

مشتاقیان اشاره کرد: دوره های آموزشی مذکور بمنظور ارتقاء دانش، مهارت تکنیکی، حرفه آموزی، توسعه و ترویج صنایع دستی بومی شهرستان که زمانی رونق بسیار و علاقمندان فراوان داشته است، برگزار می گردد.

وی تاکید کرد: به دلیل پیش گیری از شیوع و انتقال کرونا، این دوره های آموزشی در فضای باز و با زمان بندی های متفاوت(هر روز به مدت یک ساعت) در مرکز صنایع دستی شهرستان ابرکوه مستقر در خانه تاریخی قیومی دایر می شود.

این مسئول در آخر نیز تاکید کرد: در ابرکوه صنایع دستی همچون نمدمالی، قالی بافی، تراش سنگ های قیمتی، گلیم بافی، منبت کاری، معرق روی چوب، خراطی و حجم سازی روی چوب، نقاشی روی شیشه، نقاشی روی پارچه بسیار رونق داشته که از این میان چهار رشته ی چنته بافی به شماره ۲۴۷، گیوه دوزی به شماره ۱۰۴۹، قفل سازی به شماره ۱۰۵۰ و ساخت عروسک جلی به شماره ۱۵۰۴ تابحال به ثبت ملی رسیده است.

منبع:

1399/06/24
13:30:11
5.0 / 5
1545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد