درخواست وزیر میراث فرهنگی؛

سفر هوشمند بروید جایگزین سفر نروید شود

سفر هوشمند بروید جایگزین سفر نروید شود

به گزارش سفرگو مونسان با اعلان اینكه مقرر است هفته آینده جلسه ای با وزیر بهداشت داشته باشد اظهار داشت: تعطیلی سفر زیادی طول كشید می خواهیم كه سفر هوشمند بروید جایگزین سفر نروید شود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در برنامه تلویزیونی درباره وضعیت صنعت گردشگری اظهار داشت: گردشگری با اندکی حمایت نیز می تواند دستاوردهای زیادی داشته باشد. می توان با ۵۰ میلیون تومان شغل ایجاد کرد اما در بخش صنعت، یک شغل با حداقل ۵۰۰ میلیون تومان ایجاد می شود. ما در شرایط تحریم به رغم همه اتفاقات عجیب سال ۹۸ مثل سیل، بنزین، شهادت سردار سلیمانی، درگیری های منطقه و سقوط هواپیمای اوکراینی، باز هم شاهد رشد بی نظیری بودیم چون اشتغال در حوزه گردشگری پایدار می باشد.
وی افزود: با ۳۲ هزار اثر ثبت ملی و ۲۴ اثر ثبت جهانی، بودجه بسیار کمی در اختیار داریم و ناچاریم قسمتی از این بودجه را به بناهای بزرگ انتقال دهیم، بخش دیگر رها می شود و مردم نیز به حق انتقاد می کنند. ما توانسته ایم از سرمایه مردم برای احیای بعضی از بناهای تاریخی استفاده نمائیم.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: یک موزه ۲۰۰ ساله در برزیل آتش گرفت؛ ببینید چه غوغایی شد ولی موزه های ما با قدمت بسیار زیاد و بودجه خیلی کم اداره می گردند. با وجود این، بودجه وزارت میراث فرهنگی در دو سال قبل دو برابر شده است.
مونسان اظهار داشت: در شرایطی که کشور با شیوع ویروس کرونا مبارزه می کند، در کشور، ما هیچ گاه هتل ها را تعطیل نکردیم بلکه پروتکل های سختگیرانه به همه هتل ها ابلاغ گردید ولی خیلی از آنها مشتری نداشتند و خودشان تعطیل کرده اند چون هزینه باز ماندن هتل ها زیاد است. در هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا گشایشی بوجود آمد. در مقطعی از زمان، حجم زیادی از سفر صورت گرفت و گردشگری نفس کشید اما با آمدن موج دوم بیماری، سفرها متوقف گردید و به حالت قبل برگشت. الان احساس می نماییم این زمان زیادی طول کشیده است. سرمایه گذاری های زیادی در گردشگری شده که اگر شکست بخورد، غیرقابل برگشت است. خیلی از افراد هر چه داشتند، جمع کردند و یک بوم گردی راه انداخته اند. الان نه فقط میهمان ندارند بلکه با فشار مالیات، قسط و … مواجهند.
وی از جلسه مشترک با وزیر بهداشت در هفته آینده آگاهی داد و اظهار داشت: ما می خواهیم که راه های ورود توریستهای خارجی به ایران باز شود. نه ما کرونا به آنها بدهیم و نه از آنها کرونا بگیریم. در بحث گردشگری داخلی هم می خواهیم مسئولان بجای آنکه بگویند «سفر نروید» اعلام کنند «سفر هوشمند یا سفر ایمن بروید». ما می دانیم که اگر سفرها در چارچوب تور گردشگری اتفاق بیفتد، می توان رعایت بهداشت را در طول سفر کنترل کرد چون الان ناوگان حمل و نقل نیز پروتکل های بهداشتی دارد و اتاق هتل ها اگر توسط یک نفر استفاده شود، تا ۲۴ ساعت امکان پذیرش فرد دیگری در آن اتاق وجود نخواهد داشت.
مونسان بیان کرد: موضوع «بوتیک هتل ها» یکی از پدیده های جدید گردشگریست که با یک کانسپت بسیار خاص، مبادرت به پذیرش میهمان می کند. این بوتیک هتل ها اگر کرونا نبود، تا ۶ ماه آینده رزرو شده بودند و ایرانیها به سختی می توانستند جا پیدا کنند. ما کاروانسراهای تاریخی را نیز به مراکز اقامتی و هتلی تغییر کاربری داده ایم و بومگردی ها نیز رشد فزاینده ای داشته است.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: درآمدهای حاصل از گردشگری در ایران مانند درآمدهای نفت نیست که مستقیماً به خزانه دولت برود بلکه درآمدهای ارزی ما بوسیله فعالان گردشگری بطور مستقیم در بازار می چرخد؛ ارزهای مختلفی وارد کشور می شود که در بازار گردشگری و بخش های مختلف آن هزینه می شود اما این هزینه ها به چشم نمی آید.
وی از رونمایی شعار گردشگری در هفته جهانی گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: در قانون برنامه ششم توسعه آمده بود که «باید سند توسعه راهبردی گردشگری تهیه می شد»، اما این اقدام انجام نشده بود تا اینکه توانستیم این سند را به سرانجام برسانیم. سند اقدام ملی نیز یکی دیگر از کارهای ما بود که با همکاری سازمان جهانی گردشگری پیش می رفت اما با شیوع کرونا، این اقدام متوقف گردید. این در حالیست که سند برند گردشگری نهایی شده است.


منبع:

1399/06/26
13:52:54
5.0 / 5
1438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد