تلاش جهت راه اندازی مركز نوآوری صنایع نرم و فرهنگی در قزوین

تلاش جهت راه اندازی مركز نوآوری صنایع نرم و فرهنگی در قزوین

قزوین رئیس مركز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین اظهار داشت: راه اندازی مركز نوآوری صنایع نرم و فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری یكی از برنامه های جدی ما در مركز خدمات تخصصی هنر و معماری است كه امیدواریم این مركز در یكی از خانه های تاریخی قزوین مستقر شود و خدمات عرضه نماید.


علی دلزنده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به کارهای مرکز هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین، اشاره کرد: مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری وابسته به معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان قزوین تنها مرکز خدمات تخصصی با موضوع کلان هنر و معماری است که در سطح کشور به دستگاه های اجرایی، حوزه های مختلفی که در زمینه هنر و معماری فعالیت دارند و اثرگذار هستند و عموم مردم که به این موارد نیاز دارند، خدمات ارائه می دهد.
وی ادامه داد: این مرکز از سال های اولیه شکل گیری جهاد دانشگاهی پیش از سال ۹۰ در استان قزوین فعالیت دارد و اوج فعالیت مرکز نیز از اوایل دهه ۹۰ شروع شده است، همین طور طی یک سال و نیم حضور بنده در این مرکز سعی شده با بازبینی در ساختار، اهداف و برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت نسبت به ایجاد جریان جدیدی در این مرکز اقدام گردد.
رئیس مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین، اظهار نمود: مهم ترین هدفی که این مرکز طی سال قبل دنبال کرده نگاه تخصصی محور باتوجه به ظرفیت های موجود در استان، کشور و حوزه فرهنگی ایران در منطقه است، این ظرفیت ها به میراث فرهنگی، تاریخی و گردشگری برمی گردد و باید بتواند یکسری اقدامات و فعالیت ها را با نگاه متفاوت از سر بگیرد.
وی ادامه داد: احساس کردیم در موضوع میراث فرهنگی نیاز است که نگاه ها و رویکردها تغییر کند و نیروهای جوان و خلاق وارد کار شوند، بنا بر این ما ذیل مسائل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بعنوان یک نهاد همیار و همکار میراث فرهنگی فعالیت ها را شروع کردیم.
دلزنده اشاره کرد: با نهادهای دیگر متناسب با این مساله همچون سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری، ادارات وابسته به شهرداری ها نیز فعالیت و همکاری خودرا آغاز کردیم، ضمن اینکه به نهادهایی که با میراث فرهنگی مرتبط هستند با برنامه ریزی و ارتباط مستمر خدمات ارائه خواهیم داد.
وی تاکید کرد: باتوجه به ظرفیتی که در ساختار این مرکز وجود دارد ما فقط در حوزه میراث فرهنگی کار نمی نماییم بلکه با سازمان های دیگر مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان مسکن و شهرسازی، سازمان اوقاف و امور خیریه و شهرداری ها آمادگی همکاری و همراهی خودرا اعلام نموده و خدماتی نیز ارائه دادیم.
رئیس مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین بیان کرد: تابحال همکاری مؤثری با شهرداری و میراث فرهنگی قزوین داشتیم، در حوزه صنایع نیز با شرکت شهرک های صنعتی ارتباط خوبی برقرار کرده و چندین پروژه انجام دادیم.
یکی از اهداف ما ایجاد اشتغال در حوزه میراث فرهنگی است
وی عنوان کرد: اما آنچه که به صورت ویژه، هدفمند و با ساختار جدید مقرر است در مرکز صورت بگیرد، فعالیت در حوزه میراث فرهنگی است، به این علت که احساس می نماییم با بهره گیری از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و سایر دانشگاه ها می شود مباحث مرمت و شهرسازی و معماری اسلامی را ارتقا داد و متناسب با آن اشتغال ایجاد کرد.
دلزنده تصریح کرد: نگاه ما در مرکز تخصصی هنر و معماری این است که خدمات خودرا در سطح کشورهای منطقه و حتی جهان گسترش دهیم؛ چونکه قلمرو فرهنگی ایران قلمرو وسیعی است، کشورهای اطراف ما مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، سوریه، لبنان، ترکیه، تاجیکستان، آذربایجان ارمنستان، ازبکستان، افغانستان و پاکستان کشورهایی هستند که می شود مقدمات حضور در آنها را نیز فراهم نمود.
وی تاکید کرد: صنایع دستی ایران به سبب زیبایی و کاربردی بودن می تواند بسیار پرطرفدار باشد، افرادی که در حوزه فرهنگ ایران هستند و همین طور افرادی که در آمریکا، آفریقا، اروپا و آسیای شرقی زندگی می کنند از علاقه مندان و استفاده کنندگان صنایع دستی ایرانی هستند.
رئیس مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین تصریح کرد: راه اندازی مرکز نوآوری صنایع نرم فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری یکی از برنامه های جدی ما است، باتوجه به تعامل سازمان میراث فرهنگی امیدواریم این مرکز در یکی از خانه های تاریخی قزوین مستقر شود و خدمات عرضه نماید.
مرمت مسجد جامع قزوین پروژه شاخص مرکز تخصصی هنر و معماری
وی با اشاره به پروژه های شاخص اجرا شده توسط این مرکز بیان کرد: همه پروژه هایی که مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری اجرایی کرده است به صورتی شاخص بودند برای اینکه تلاش ما این است تا کار خوب و باکیفیت ارائه دهیم، هم اکنون پروژه مسجد جامع قزوین بعنوان شاخص ترین پروژه ای است که در حال کار هستیم.
دلزنده اشاره کرد: یکی دیگر از پروژه های در حال اجرا در منطقه اورامانات کردستان است که کار مطالعاتی آنرا شروع کردیم، این پروژه به سبب جایگاهی که منطقه از نظر تاریخی دارد برای ما بسیار اهمیت دارد، مقرر است مطالعات بافت روستایی ژان مورد مطالعه قرار بگیرد و متناسب با آن طرحی برای باز زنده سازی و احیای بافت روستای تاریخی ژان ارائه دهیم تا این روستا در آینده بعنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شود.
وی ادامه داد: در استان سمنان نیز در پروژه دیگری فعالیت می نماییم، همین طور یکی دیگر از پروژه های مطالعاتی پروژه خوانش هنرهای اصیل قزوین با همکاری شهرداری قزوین است، این پروژه شاخص و مهمی برای هنرمندان شهر شمرده می شود.
رئیس مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی قزوین اظهار نمود: در این پروژه هنرهای اصیل و قدیمی شهر را شناسایی و الگوهایی استخراج می نماییم تا برای المان ها و فضاهای شهری قابل استفاده باشد و از نمادهای هنری و فرهنگی قزوین و حوزه تمدنی استفاده گردد.
او در آخر اشاره کرد: از فارغ التحصیلان رشته های معماری، مرمت و شهرسازی دعوت می کنم که رزومه خودرا برای ما ارسال و با ما همکاری کنند، تلاش می نماییم در مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری بتوانیم ایجاد اشتغال نماییم و درعین حال کار با کیفیت ارائه دهیم.1399/06/27
19:12:24
5.0 / 5
1368
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , روستا , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد