مونسان خبر داد؛

كوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری در دولت

كوشش برای تصویب بسته حمایتی گردشگری در دولت

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از كوشش برای تصویب یك بسته حمایتی جدید در دولت اطلاع داد و اظهار داشت: در این بسته گردشگری نقش پررنگی دارد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم ویژه روز جهانی گردشگری که امروز یکشنبه ۶ مهر، در مرکز همایش های بین المللی هتل بزرگ ارم برگزار شد، اظهار داشت: سال جاری با شرایطی که به علت انتشار کرونا به وجود آمد در سخت ترین شرایط گردشگری جهانی قرار داریم. تمام تلاشهای ما برای پشتیبانی از فعالان گردشگری پکیج های حمایتی بود که تهیه شد و در هر بسته حمایتی گردشگری نقش پررنگی داشت؛ البته که باید این حمایت ها پررنگ تر و حجم بیشتری را شامل می شد اما به علت بضاعت کم دولت بیشتر از این مقدور نبود.
وی به دو اتفاق مهم در حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: در این زمان از یک سو جایگاه گردشگری در کشور ارتقای خوبی پیدا کرد، دیگر یک بخش منفعل نیست و در تصمیمات دولت و کشور به این بخش توجه ویژه می شود. از طرفی همگرایی خوبی بین تمامی بخش های گردشگری کشور شامل دولتی و خصوصی صورت گرفت. در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری گردشگری رشد خوبی را شاهد بوده ایم. در حوزه نرم افزار محصولات جدیدی به چرخه گردشگری افزوده شد. گردشگری اکوتوریسم در کشور جدی شده و رونق گرفته است. همینطور تعداد واحدهای بوم گردی از دو هزار واحد عبور کرد که اگر کرونا پیش نمی آمد رکودهای جدیدی ثبت می شد.
امضای تفاهم نامه با وزیر جهاد کشاورزی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به رشد گردشگری سلامت در کشور افزود: گردشگری کشاورزی بعنوان مبحث جدیدی به چرخه گردشگری کشور اضافه و جزو محورهای اصلی ما قرار گرفت. بزودی هم تفاهم نامه ای را با وزیر جهاد کشاورزی برای پشتیبانی از این بخش به امضا خواهیم رساند که به رشد گردشگری کشاورزی کمک خواهد نمود. همینطور در این زمان اکوتوریسم در کشور تنوع پیدا کرد و می توان اظهار داشت که کل کشور را فرا گرفته است.
صدور یک مجوز گردشگری معدن در زنجان
مونسان در ادامه به گردشگری معدن اشاره نمود و اظهار داشت: حدود دو سالی است که روی مبحث جدیدی به نام گردشگری معدن تمرکز کرده ایم و در زنجان نخستین مجوز گردشگری معدن صادر گردیده است. این امید را دارم که سال جاری این نوع گردشگری در کشور رشد پیدا کند و پایدار شود.
کاروانسراهای کشور را احیا کردیم
وی با اشاره به اینکه ترم های جدیدی در گردشگری به وجود آمد، افزود: کاروانسراهای کشور که بناهای تاریخی ارزشمندی به حساب می آیند، رها شده بودند و در حال تخریب و نابودی بودند، اما هم اکنون در اختیار صنعت توریسم کشور قرار گرفته اند. ترمی به نام هتل کاروانسراها را شروع کرده ایم و خیلی از آنها به بهره برداری رسیده و مورد استقبال توریستهای داخلی و خارجی قرار گرفته است.
مونسان به بوتیک هتل ها بعنوان یکی دیگر از ترم های جدید حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: بوتیک هتل ها با سرعت خوبی در حال ساخت و بهره برداری هستند. حق بهره برداری از بناهای تاریخی به سرعت در حال واگذاری به مردم است و با استانداردهای معاونت میراث فرهنگی در حال مرمت و تبدیل شدن به اقامتگاه های گردشگری هستند.
وزیر میراث فرهنگی در ادامه با اشاره به تدوین و تهیه سندهای جدید در حوزه گردشگری کشور اظهار داشت: یکی از مهم ترین سندهای تدوین شده، سند توسعه گردشگری می باشد که امروز از آن رونمایی گردید. این سند حدود یک سال و نیم در کمیسیون های مختلف دولت در حال بررسی بود و بر مبنای آن برای ۱۹ دستگاه حکم تعیین شد و برای همکاری با صنعت توریسم موظف شدند. خیلی از موانع که بخش خصوصی با آن دست به گریبان است با اجرایی شدن این سند برداشته خواهد شد.
تصویب سند استراتژیک توسعه گردشگری با کمترین تغییر در هیئت دولت
مونسان اظهار داشت: تعیین احکام برای سایر دستگاه ها کار سختی بود و با مخالفت های جدی روبه رو بودیم. در نهایت موفق شدیم این سند بالادستی را در دولت با کمترین تغییر مصوب نماییم. فقدان سند برند ملی گردشگری یکی از گلایه های بخش خصوصی بود. برای تهیه آن بیشتر از یک سال کار کارشناسی با مشارکت همه ذی نفعان صنعت توریسم انجام شد. لوگو و شعار خوبی از این سند استخراج شده است که ان شاءلله این مشخصه ها مورد استفاده قرار بگیرد و در کشور اجرایی شود.»
تهیه سند اقدام ملی با مشارکت سازمان جهانی گردشگری و یونسکو
وی همینطور اظهار داشت: برنامه اقدام ملی با مشارکت سازمان جهانی گردشگری و یونسکو در دست تهیه است و برنامه های عملیاتی حوزه گردشگری به خوبی در آن دیده شده است. این سند برای رشد گردشگری کشور مناسب می باشد و اگر مبحث کرونا پیش نمی آمد و نمایندگان یونسکو برنمی گشتند، برنامه ما این بود که تا آخر شهریور امور مربوط به این سند تمام شود که با تاخیر مواجه شدیم. تلاشمان این است تا آخر دولت این سند را نهایی و مراحل قانونی آنرا طی نماییم.
ساخت ۴۹۷ هتل و ۱۳ ثبت جهانی در دولت تدبیر و امید
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: قبل از دولت تدبیر و امید تعداد هتل های کشور ۹۹۸ عدد بود اظهار داشت: «بیش از ۴۹۷ هتل و اقامتگاه و ۱۰۰ هزار تخت در این دولت به مجموعه های کشور افزوده شد و شاهد بیشتر از ۵۰ درصد رشد بودیم. در حوزه ثبت جهانی تعداد آثار ملموس و ناملموس تا پیش از این دولت ۲۵ مورد بود که ۱۳ طرح در این دولت ثبت جهانی شد و پرونده هایی هم در دست اقدام داریم. همگرایی دولت و بخش خصوصی بسیار مهم می باشد و مجموعه این عوامل کمک کرد تا گردشگری کشور به جایگاه اصلی اش نزدیک شود و بتواند نقش بیشتری را در اقتصاد کشور ایفا کند.
مونسان با ابراز امیدواری از اینکه ویروس کرونا تا آخر سال میلادی جدید مهار و کاهش ۶۵ درصدی سفر در جهان جبران شود، اضافه کرد: با عبور از این شرایط امید آن می رود که شاهد رونق مجدد گردشگری در کشور باشیم و این صنعت به روند رو به رشد خود ادامه دهد. سال جاری قرار بر این بود که نشست سازمان جهانی گردشگری هم در ایران برگزار گردد که به واسطه این بیماری به تعویق افتاد.
وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور در گردشگری روستایی اظهار داشت: این ظرفیت در کشور در حال رشد است، توسعه بوم گردی ها و تعدد تورها به سمت اکوتوریسم نشانگر این است که شعار جهانی در کشور ما به خوبی جلو می رود. روستاها کانون های فرهنگ، اقوام و طبیعت های بی نظیر ما هستند که در کنار گردشگری فرهنگی، تاریخی و کشاورزی نقش خوبی را برای ارتقای حوزه گردشگری می توانند ایفا کرده و به توسعه صنعت توریسم در کشور کمک کنند.
وزیر میراث فرهنگی در انتها به رشد بازارهای هدف گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: آخر مهرماه برای لغو روادید گروهی سفری به روسیه داریم که امیدوارم از این ظرفیت هم به بهترین شکل استفاده نماییم.

1399/07/08
12:59:06
5.0 / 5
1410
تگهای خبر: تاریخی , توریست , روستا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد