معاون رییس جمهور تشریح كرد:

۴ مصوبه ای كه شاید نجات دهد

۴ مصوبه ای كه شاید نجات دهد

سفرگو: معاون رییس جمهور از چهار تصویب نامه برای پیشرفت پروژه های گردشگری و صنایع دستی، اشتغال زایی و درآمدزایی با استفاده از آن ها و همینطور حفاظت و احیای آثار تاریخی اطلاع داد و اعلام نمود: با موافقت وزیر صنعت از این پس پروژه های گردشگری و صنایع دستی از ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار مصوبه «حمایت و پشتیبانی از تولید و اشتغال» سهم می برد.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در نشستی كه شنبه ۱۶ دی ماه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بهانه اعلام این چهار تصویب نامه برگزار شد، اظهار داشت: هیأت دولت در سال ۹۵ برای حمایت و پشتیبانی از تولید و اشتغال اعتباری را به مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت و به همین منظور سامانه ای را طراحی كرد كه پروژه ها در آن ثبت می شدند. تابحال فقط طرح های صنعت و كشاورزی امكان ثبت در این سامانه را داشتند كه بعد از دو سال پیگیری سرانجام با موافقت وزیر صنعت، بخش گردشگری هم مورد پذیرش برای ثبت در این سامانه و دریافت سهمی از آن اعتبارات قرار گرفت.

به گفته او همچون مزایای پیوستن پروژه های گردشگری به سامانه «بهین یاب» عدم رجوع سرمایه گذاران به تهران و نیاز نداشتن به سپرده است، ضمن آنكه سرمایه گذارانی كه پیش تر از منابع دیگر تسهیلات دریافت كرده اند هم می توانند برای اتمام پروژه ها و سرمایه در گردش از این محل تسهیلاتی بگیرند.

سعید اوحدی ـ معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ نیز در تكمیل این توضیحات اظهار نمود: با توجه به این مصوبه، ۷۵۰ طرح گردشگری كه بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند با دریافت این تسهیلات در یك و نیم سال آینده به بهره برداری خواهند رسید و دست كم برای ۳۰ هزار نفر شغل تولید خواهد شد.

بولدوزرهای شهرداری ها خاموش می شود؟

مونسان در ادامه به مصوبه دیگر دولت برای ساماندهی بافت ها و بناهای تاریخی اشاره نمود و اضافه كرد: خوشبختانه این طرح با پیشنهاد كمیسیون كلان شهرها در هیأت دولت عنوان شد كه به شهرداران اجازه داده می شود؛ با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمینه شناسایی اماكن تاریخی، بناهای میراث فرهنگی واقع در محدوده و حریم شهرها برای تملك، بهره برداری و مرمت در چارچوب ضوابط این سازمان همكاری داشته باشد.

وی خاطرنشان كرد: حجم آثار تاریخی در كشور به حدی زیاد است كه اعتبارات این سازمان به تنهایی جوابگوی همه آن ها نیست. ازاین رو با كمك شهرداری ها می توانیم به حفظ و مرمت این آثار كمك نماییم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور متذكر شد: شهرداران طرح مربوط به بناهای تاریخی شناسایی شده در حریم و محدوده شهرها را نخست باید به تأیید این سازمان برسانند و با رعایت قوانین مربوطه، تملك، احیا و مرمت را انجام دهند.

او ادامه داد: در بخش دیگر این لایحه آمده است كه سازمان می تواند در واگذاری بناهای تاریخی با اولویت به شهرداران، اقدام نماید.

مونسان همینطور اظهار داشت: این تصویب نامه دولت، شورای شهر را هم موظف می كند با رعایت قوانین مربوطه درصدی از اعتبارات مربوط به شهر را در اختیار شهرداری ها قرار دهد تا برای حفاظت، مرمت و احیای این آثار اقدام نماید.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینكه ضمانت اجرایی این تصویب نامه دولت چیست آن هم در شرایطی كه هم اكنون شهرداری ها بنا به اظهارات خودشان بیشتر به تخریب كننده آثار تاریخی شهره هستند تا حامی و حافظ آن ها، همانند اتفاقی كه هم اكنون در شهر مشهد با وجود ابلاغ ضوابط بافت تاریخی اطراف حرم امام رضا (ع) رخ داده و یا در شهر یزد كه حتی بعد از ثبت جهانی بدون ممانعت شهرداری، برخی بناها تخریب شد و اتفاقات مشابهی در تهران و اصفهان افتاد، گفت: نگاه شهرداری ها خیلی تغییر كرده، شاید در سنوات گذشته به واسطه پروژه های عمرانی فكر می كردند باید آثار تاریخی را تخریب كنند، اما اكنون این طور نیست. خیلی از شهرداران متوجه اند كه آثار تاریخی هویت فرهنگی شهر است و باید آن را پاس داشت.

او معتقد است: نگاه تخریب تغییر كرده و كمتر جایی است كه مورد بی توجهی شهرداران قرار گرفته باشد.

مونسان افزود: در این قانون دائما اشاره شده كه شهرداران با رعایت ضوابط سازمان میراث فرهنگی باید اقدام نمایند، برای همین مقرر است در ذیل این مصوبه آیین نامه اجرایی با مشاركت وزارت كشور تنظیم شود كه هر گونه تملك، ترمیم، حفاظت و احیا با ضوابط معاونت میراث فرهنگی این سازمان باشد.

2400 میلیارد تومان برای اشتغال از گردشگری و صنایع دستی

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به طرح اشتغال زایی در صنایع دستی و گردشگری اشاره نمود و خاطرنشان كرد: در قانون پشتیبانی از اشتغال روستایی كه بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار قرار داده شده است كه گردشگری و صنایع دستی نزدیك به ۲۴۰۰ میلیارد تومان سهم خواهند برد و این اعتبار با استفاده از برش استانی توزیع خواهد شد كه امیدواریم در سال آینده شاهد رونق اشتغال در روستاها از این طریق باشیم.

مونسان همینطور به مصوبه دیگری اشاره نمود و اضافه كرد: آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۶ به سازمان برنامه و بودجه اجازه داده تا سقف هشت هزار میلیارد ریال برای تولید و اشتغال با اولویت جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی برای كارآفرینی هزینه كند كه برپایه ردیف هشت جدول توزیع اعتبارات بخشی از این اعتبار به گردشگری اختصاص خواهد یافت.

به گفته او، این اعتبار به واحدهای كوچكی اختصاص می یابد تا از این طریق پروژه را به سرانجام برسانند. هم اكنون ۱۷۰۰ پروژه در كشور در دست اجراست كه حدود ۸۰ درصد آن ها ۶۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند. امیدواریم با این مصوبه ها رونق خوبی برای توسعه گردشگری، صنایع دستی و اشتغال زایی با استفاده از آن ها و همینطور حفاظت از آثار تاریخی در سال آینده حاصل شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور اعلام نمود: بخش نخست سند استراتژیك گردشگری به سازمان برنامه و بودجه قدیم شده كه هم اكنون درحال بررسی است. ما پیگیریم صنایع دستی و میراث فرهنگی را هم به این سند اضافه میكنیم، چون باور داریم این سه حوزه جدا از هم نیستند.
1396/10/17
15:49:08
5.0 / 5
2153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد