آشنایی با فرهنگ ژاپن در موزه ملی توكیو

آشنایی با فرهنگ ژاپن در موزه ملی توكیو

خراسان رضوی تعلق خاطر داشتن به گذشته یكی از خصوصیت های انسان بودن است، هیچ انسانی وجود ندارد كه به تاریخ خود علاقه نداشته باشد، از همین رو موزه ها یكی بهترین مكان ها برای آشنایی با فرهنگ یك ملت هستند. در موزه ها می توان به تماشای آثار به جای مانده انسان ها و محیط اطرافشان كه در گذشته زندگی می كرده اند، نشست.


"موزه ملی توکیو" هم از دسته این موزه ها است که در منطقه تایتو و دل پارک اوئنو توکیو واقع شده است. موزه ملی توکیو قدیمی ترین موزه کشور ژاپن است که در سال ۱۸۷۲ تاسیس شده است.
تاسیس این موزه در سال ۱۸۷۲ زمانی که نخستین نمایشگاه توسط دپارتمان موزه وزارت آموزش و پرورش برگزار شده بود، اتفاق افتاده است و این نمایشگاه در اصل بعنوان افتتاحیه این موزه برگزار گردید. گفته می شود که این موزه بعد از افتتاح تغییر مکان داده اما در سال ۱۸۸۲ باردیگر به مکان اصلی که همان پارک اوئنو است، بازگشته است.
حدود ۱۰۰ سال است که از تاسیس موزه ملی توکیو می گذرد که در این زمان این مجموعه با تغییر و تحولات بسیار سازمانی و طبیعی همراه بوده است. گفته می شود موزه ملی توکیو در دو دوره دو نام متفاوت همچون «امپریالیست» در سال ۱۸۸۶ و موزه سلطنتی «امپریال توکیو» در سال ۱۹۰۰ داشته که نام فعلی این موزه از سال ۱۹۴۷ بر روی مجموعه باقی مانده است.
همانطور که گفته شد این موزه علاوه بر تغییرات سازمانی که از زمان تاسیس داشته با اتفاقات طبیعی مانند زلزله که در سال ۱۹۲۳ در ژاپن صورت گرفت هم رو به رو شده است، البته موزه ملی توکیو در سال ۱۹۴۵ طی جنگ جهانی دوم هم یک دوره تعطیلی را تجربه کرده است.
موزه ملی توکیو یک گالری منحصر به فرد بوده که بیشتر از ۱۰۰ هزار شیء ژاپنی، چینی و هندی در آن به نمایش درآمده است. این موزه دارای آثار هنری و باستانی جمع آوری شده از آسیا به خصوص با تمرکز بر روی ژاپن است. اشیاء موزه ملی توکیو شامل ۸۷ دارایی گنجینه ملی ژاپن و ۶۱۰ اثر مهم از دارایی فرهنگی این کشور وجود دارد.
علاقه مندان می توانند در این موزه از هنر مردم کشور ژاپن همچون هنر سفالگری، مجسمه های بودایی، سلاح های تاریخی، تجهیزات نظامی قدیمی، کوزه و سرامیک های خاص ژاپنی و چینی، شمشیرهای سامورایی و لباس های معروف مردم این کشور دیدن کنند و ساعاتی را در فرهنگ مردم ژاپن غرق شوند.
موزه ملی توکیو در پنج طبقه ساخته شده که بخش هایی با عناوین هونکان، تیو کان، هیوکیکان، هیسیکان، هوریوجی هوموتسوکان، همینطور شیر یوکان و... را شامل می شود.
ساختمان گالری «هونکان» که مربوط به هنرهای ژاپنی است توسط معمار بریتانیایی طراحی شد که در زلزله بزرگ کانتو در سال ۱۹۲۳ به شدت صدمه دید. در این بخش مهمترین خصوصیت های فرهنگ ژاپن در دو طبقه به نمایش درآمده است.
گالری «تویوکان» که بخش آسیایی موزه است در سال ۱۹۶۸ افتتاح شده و ۱۰ اتاق نمایشگاهی مختلف دارد که در این بخش بازدیدکنندگان می توانند هنر و دیرینه شناسی آسیا، همچون چین، کره، آسیای جنوب شرقی، هند، شرق میانه و مصر را به تماشا بنشیند.
ساختمان و بخش «هیوهیکان» در این موزه بعنوان یک نمونه برجسته سبک معماری غربی دوره میجی شناخته می شود و اغلب در زمان رویدادها و نمایشگاه های موقت علاقه مندان می توانند از آن بازدید کنند.
گالری «هیسیکان» در موزه ملی توکیو بعنوان فضایی برای نمایشگاه های ویژه و خانه گالری دیرینه شناسی ژاپن به وجود آمد. در این بخش بازدیدکنندگان می توانند تاریخچه ژاپن را از دوره باستان تا پیش از مدرن از راه اشیاء باستانی حاضر در مجموعه دنبال کرده و بشناسند؛ در این بخش نمونه هایی از سفالگری که مربوط به ۱۰ هزار سال پیش از میلاد است به نمایش درآمده اند.
«هوریوجی هوموتسوکان» هم از بخش های موزه توکیو است که به واسطه حضور کارهای هنری از ۳۱۹ گنجینه سلطنتی با آخرین فناوری ها حفاظت می شود.
از آثار حاضر در این موزه می توان به مواردی همچون گنجینه شوسوئین که متعلق به قرن هشتم میلادی است اشاره کرد؛ در این موزه همینطور اشیائی ایرانی مانند ساز عود، چوب معطری که بر روی آن با زبان فارسی پهلوی مطلبی نوشته، گلابدان بزرگ با سری به شکل پرنده از دوره ساسانیان، جام با سری به شکل اژدها و کاسه شیشه ای ۸۰ تکه ای متعلق به قرن ششم به نمایش درآمده است.
برخی از آثار موجود در موزه ملی توکیو چیزی بیشتر از ۱۴۰ سال قدمت دارند که بعضی از آنها مانند آثار تاریخی دوران مینگ و هان توسط کلکسیونر دارها به این مجموعه هدیه داده شده است، در این موزه همینطور مجموعه بزرگی از مجسمه های بودایی به چشم می خورند که برای بازدیدکنندگان از این موزه می تواند بسیار منحصر به فرد باشد.
منبع:
www.japan-guide.com
www.britannica.com
منبع:

1399/07/29
20:14:16
5.0 / 5
1274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد