اعتماد و اطمینان، نخستین گام بهبودی گردشگری پساكرونا

اعتماد و اطمینان، نخستین گام بهبودی گردشگری پساكرونا

به گزارش سفرگو خراسان رضوی درحالی كه آسیای جنوبی، همچنان با چالش های ناشی از بحران بیماری كووید- ۱۹ مواجه می باشد اما پتانسیل بسیار زیادی در بخش سفر و گردشگری دارد كه می تواند برای كمك به بهبود اقتصادی منطقه مورداستفاده قرار گیرد.


به نقل از ویفروم، خیلی از سفرهای تابستانی در کشورهایی مانند یونان، ایتالیا یا اسپانیا در اواسط تابستان در بین بحبوحه مرحله بعدی شیوع بیماری کووید-۱۹ و سوار بر موج خوشبینی پیشنهاد اتحادیه اروپا برای باز کردن مرزها شروع شد. اگرچه، خیلی از کشورهای اروپایی از پیک اول بیماری کووید- ۱۹ عبور کرده بودند، اما ترس از موج دوم، ترس و نگرانی های زیادی بوجود آورده بود.
این عدم اطمینان و نگرانی مسافران، خصوصیت مسافران در رابطه با سفر و جهانگردی در عصر بیماری کووید- ۱۹ است. با عنایت به مسیرهای متنوع بهبودی برای کشورهای جهان، راهبردهای بازگشایی و احیاء باید متناسب با شرایط خاص باشد. ازاین رو چه چیزی برای این بخش در آسیا جنوبی در نظر گرفته شده است و مسیر بهبود صنعت در منطقه چگونه می تواند باشد؟
درآمد حاصل از گردشگری
بر مبنای آمار شورای جهانی سفر و جهانگردی (WTTC)، بخش سفر و جهانگردی، ۱۰.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی و ۳۳۰ میلیون شغل در سال ۲۰۱۹ را به خود مختص کرده است. این بخش در دهه گذشته، رشد زیادی داشته است و می تواند به عواملی مانند افزایش درآمد، ظهور حامل های ارزان قیمت، سهولت سفر از راه خدمات مبتنی بر اینترنت و تعدیل مقررات ویزا ارتباط داشته باشد.
شورای جهانی سفر و جهانگردی تخمین می زند که این بخش در آسیای جنوبی، ۲۳۴ میلیارد دلار یا ۶.۶ درصد، به تولید ناخالص داخلی منطقه در سال ۲۰۱۹ کمک کرده باشد. در داخل منطقه، صنعت توریسم نپال اوضاع مناسبی نداشت، چونکه که از زمان شیوع بیماری همه گیر کووید- ۱۹ حدودا بدون توریست بود. دولت سال ۲۰۲۰ را بعنوان سال بازدید از نپال، با بیان کمپین ملی و هدف دستیابی سالانه به ۲میلیون توریست جدید اعلام نموده بود. با بسته شدن مرزهای کشور به روی جمعیت کوهنوردی ماجراجو، افرادی که نقش مهمی در زنجیره گردشگری داشتند (مجریان تور، آژانس های کوهنوردی، راهنمایان کوهستان و شرپاها (گروهی بومی نپال)) تنها منبع درآمد خویش را از دست دادند.
به صورت مشابه، جمهوری مالدیو به صورت بی نظیری در مقابل شوک های خارجی صدمه پذیر است و گردشگری یک سوم درآمد ملی این جزیره کوچک را تشکیل می دهد. نیزا عماد، وزیر امور اقتصادی دولت مالدیو اظهار نمود: بیماری همه گیر کووید- ۱۹ تأثیر مخربی بر اقتصاد، بخصوص در بنگاه های کوچک و متوسطی که بیشترین اشتغال آنها در رابطه با گردشگری بوده را داشته است. بعنوان نتیجه ای از بحران جاری، صندوق بین المللی پول تخمین زده است که اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۸.۱ درصد کاهش خواهد داشت.


اعتماد و اطمینان مشتری
مالدیو، پس از چندین ماه خانه نشینی کرونایی (در موج اول بیماری همه گیر) و انتشار راهبردهای بخش جامع باهدف ایجاد اعتماد و اعتبار بین گردشگران از پتانسیل گردشگران در اقامتگاه های تفریحی و هتل های خود استقبال کرد. وزیر این کشور اعلام نمود: دولت، پروتکل های ایمنی و بهداشتی سختی را برای اطمینان از بازگشایی مطمئن درزمانی که محدودیت های سفر کاهش یافته است را به گردشگران سراسر جهان عرضه می کند.
در سطح جهانی، در کوشش برای ایجاد یک رویکرد هماهنگ و تعیین دستورالعمل ها در مورد بازگشایی بخش های مختلف، شورای جهانی سفر و جهانگردی برچسب "سفرهای ایمن" را راه اندازی نمود تا به مسافران اجازه دهد مراکزی که پروتکل های بهداشتی استاندارد را رعایت می کنند، شناسایی کنند. با حمایت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) این تاییدیه امکان دارد در موارد مختلفی مانند تایید هتل ها، رستوران، خطوط هوایی، خطوط مسافرتی، راهنمایان سفر، رستوران ها، خرید در فضای باز، حمل و نقل و فرودگاه ها مورداستفاده قرار گیرد. از زمان راه اندازی آن در ۲۷ ماه مه، پروتکل های ایجادشده شورای جهانی سفر و جهانگردی توسط کشورهای مقصد و شهرهای جهان مانند ترکیه، مصر، پرتغال، سویل(شهری در اسپانیا) و کانکون(شهری در مکزیک) تصویب شده است.


همکاری منطقه ای برای بازگشت
پیشبینی ها درباره ازسرگیری سفرها نشان داده است که بر مبنای روندهای فعلی و مطالعات پیمایشی درباره ترجیحات کاربران و الگوهای رفتاری، بهبودی، مبتنی بر مجاورت خواهد بود، به تدریج از داخلی به منطقه ای و درنهایت به سفرهای بین قاره ای می رسد. مجمع جهانی اقتصاد، بعنوان بخشی از پاسخ سازمانی به بحران بیماری کووید- ۱۹، به صورت منظم جلساتی متشکل از کارشناسان برجسته، سیاست گذاران و مشاغل منطقه را بعنوان گروه اقدام منطقه ای برای آسیا جنوبی و بحث درباره تأثیر بیماری همه گیر بر صنعت سفر و گردشگری و اقدامات لازم برای پشتیبانی از تلاشهای بهبودی تشکیل می دهد.
نمایندگان بخش دولتی و تجاری منطقه توافق کردند که گردشگری داخلی برای بهبودی پیشگام خواهد بود. این مورد کشورها را در ردیف بازارهای داخلی بزرگ مانند هند قرار می دهد تا بتوانند شرایط مالی مطلوب تری را برای تحریک رشد در این بخش ایجاد کنند و گردشگری محلی و منطقه ای را فعال می کنند.
بعنوان نخستین گام برای بهبود، امکان ایجاد حباب های مسافرتی یا مسیرهایی که به کشورهای منطقه امکان دهد پروتکل هایی برای گشایش کانال های سفر هوایی به صورت متقابل ایجاد کنند، در بین اعضاء اقدام منطقه ای گروه ویژه آسیای جنوبی موردبحث قرار گرفت. ایجاد این مناطق امن به صورت دوطرفه یا در میان گروهی از کشورها با مسیرهای بهبودی مشابه، ظرفیت های متمرکزی را برای مدیریت ایمن جریان گردشگری بوجود می آورد و در مراحل بعدی آزمایش، چارچوب بازگشایی در مقیاس بزرگتر را امکان پذیر می سازد.
این رویکرد، همینطور امکان کنترل بیشتری بر گردشگری در حجم کوچکتر را فراهم می آورد و امکان بازگشت سریع و بستن مسیرهای باز در صورت افزایش موارد بیماری فراهم خواهد شد. اخیرا هند و مالدیو اعلام نمودند که در حال ایجاد یک حباب سفر برای تقویت ارتباطات و گردشگری هستند. احیانا چنین توافق نامه هایی با سایر کشورهای منطقه با مذاکره در مورد شرایط و ضوابط ایجاد این مناطق امن سفر عرضه خواهد شد.


فشار بر بازارهای بی رقابت
گزارش رقابت پذیری سفر و جهانگردی مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۹ تنوع طبیعی و فرهنگی را همراه با رقابت قیمت برای ظهور آسیای جنوبی بعنوان یک مقصد جذاب گردشگری بیان می کند. مکانی که منطقه می تواند از همکاری منطقه ای برای ایجاد راهبردهای حیات بخش استفاده نماید. بعنوان مثال، هند می تواند یک جریان گردشگری ماجراجویی با نپال، بوتان و سریلانکا را ایجاد کند، جایی که مسافران می توانند مناظر جذاب هیمالیا را تجربه کنند و پس ازآن، سفری به جنوب برای کشف بهترین مکان های موج سواری سریلانکا داشته باشند. به همین ترتیب، یک جریان گردشگری معنوی می تواند بسته بازاریابی مناسب به مسافران بین المللی برای کشف بناهای تاریخی سیستم های معنوی عرضه نماید که منطقه را به هم پیوند می دهد.
این مورد فرصتی برای بازگرداندن گردشگران بین المللی به هند در بخش ویژه ای از گردشگری پزشکی، سلامتی و آیورودا (علم زندگی) عرضه خواهد نمود. گردشگری پزشکی در سال ۲۰۲۰ اگر بیماری کووید- ۱۹ شیوع پیدا نکرده بود به مرز ۹ میلیارد دلار می رسید.
شوبانا کامیننی، محقق هندی اضافه کرد: هند بعنوان مقصدی مهم برای گردشگری پزشکی بوده، اما شیوع بیماری کووید- ۱۹ به این بخش صدمه رسانده است. با کاهش محدودیت های سفرهای بین المللی هوایی از کشورهای منتخب، برای تسهیل بیشتر سفرهای پزشکی و رعایت پروتکل های بهداشتی در مراحل مراقبت از بیماران، پشتیبانی کافی دولت لازم است. باید به صورت فعال، نقش هند را در خدمت به بیماران بین المللی که نیاز فوری به این نوع گردشگری دارند و همینطور ایجاد اعتمادبه نفس در اینکه بیمارستان های هند با رعایت موازین بهداشتی، آماده استقبال مجدد از بیماران را دارند، ارتقاء دهیم.
اقدامات بلندمدت برای ایجاد انعطاف پذیری
کوشش برای بازسازی بهتر در دنیای پساکرونایی، حفظ و تزریق سرمایه گذاری در این بخش ها بسیار حیاتی می باشد تا بتواند بعنوان یک وسیله رشد و توسعه، به پتانسیل واقعی خود برسد.
سرمایه گذاری های بیشتر در زیرساخت های فیزیکی و همینطور فناوری برای تقویت رقابت، برای ایجاد درآمد بیشتر و فرصت های شغلی در طول زنجیره ارزش سفر و گردشگری موردنیاز است. این بخش باید ابزارهای ابتکاری برای بازگشت و انعطاف پذیری در آینده بیشتر پیدا کند.
بر مبنای تجربیات، برای ایجاد و انطباق با یکدیگر، همکاری عمومی و خصوصی بیشتر برای اعتماد و اطمینان نیاز است. هماهنگی نزدیک بین بخش هایی مانند هواپیمایی، راه آهن، میهمان نوازی و بیمه برای سازگاری با شرایط بهداشتی در کشورهای خاص موردنیاز است.
مسافران همینطور باید با آماده شدن برای مقابله با عدم قطعیت، ضمن اطمینان از انطباق آنها تلاش کنند، درحالی که اطمینان حاصل می کنند که تغییر مقررات به کشورها کمک می نماید تا نوسانات موارد مبتلا شدن به بیماری کووید- ۱۹ را کنترل کنند و بدون شک با گشایش مرزها، تحرک باردیگر جهان پدید خواهد آمد.1399/07/30
22:26:02
5.0 / 5
1425
تگهای خبر: آزمایش , پزشك , تاریخی , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد