یك هفته با اخبار میراث فرهنگی و گردشگری؛

ماجرای سكه های عتیقه ابن بابویه

ماجرای سكه های عتیقه ابن بابویه

به گزارش سفرگو كشف سكه های عتیقه در ابن بابویه، آخرین اخبار درباره بسته حمایتی دولت به فعالان گردشگری، محدودیت های سفر برای كاهش تب كرونا همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه جامعه؛ ا ین هفته بیشترین اخبار درباره بسته حمایتی است که قرار بوده تا دولت به فعالان گردشگری بدهد. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در این زمینه اظهار داشت: مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در امتداد تصویب بسته حمایتی در حوزه گردشگری لازم الاجراست و نباید فعالان گردشگری برای دریافت این بسته کوتاه بیایند. او این صحبت ها را در نشستی با فعالان دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهان گردی در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد و خطاب به دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهان گردی اظهار داشت: باوجود مشکلات اقتصادی دولت، بسته سوم حمایتی را گرفتیم، مصوبات ستاد ملی کرونا به تصویب مقام معظم رهبری می رسد و حکم قانونی دارد، هر جایی که به مصوبات ستاد ملی کرونا عمل نکردند به ما اعلام کنید تا پیگیری نماییم. نباید فعالان گردشگری برای دریافت این بسته کوتاه بیایند و هر دستگاهی که این مصوبات را رعایت نکند مغایر با قانون عمل کرده و دفاتر می توانند به دستگاه های نظارتی شکایت کنند. در بانک ها ۶۰۰ میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات کرونائی پرونده تشکیل شده که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان آن به حوزه گردشگری پرداخت شده است.
ستاد کرونا برای گردشگری ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی کرده است
وی اضافه کرد: دوستان ما در حوزه گردشگری از این تسهیلات زیاد استقبال نکردند، پیش بینی هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا برای ما داشتند اختصاص تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی بود که تنها به اندازه ۶۰۰ میلیارد تومان استقبال شد. ۵۰ هزار میلیارد تومان منابعی بوده که ستاد ملی مقابله با کرونا برای جبران خسارت تجهیز کرده بود که یک بخش آن به وزارت بهداشت و بخش دیگر برای پرداخت بیمه بیکاری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص پیدا کرد.
تورهای غیرمجاز طبیعت گردی سامان دهی شوند علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در نشست دیگری با شورای هماهنگی بخش خصوصی گردشگری اظهار داشت: ظرفیت های بسیار خوبی در کشورهای هم جوار برای جذب توریست و توسعه همکاری ها در حوزه گردشگری وجود دارد، بدین جهت باید به ادارات کل میراث فرهنگی در استان های مرزی این ماموریت داده شود تا نسبت به جذب توریستهای خارجی از کشورهای همسایه اقدام نمایند. این مساله فقط وظیفه وزارتخانه نیست بلکه ادارات کل میراث فرهنگی استانها نیز باید جذب توریستهای خارجی را یکی از وظایف خود بدانند. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: یکی از موضوعاتی که در این شورا باید به آن توجه کرد، سامان دهی آژانس ها بمنظور جذب توریست خارجی است. باید به یک متعادل سازی دست پیدا نماییم. باید بدانیم تعداد آژانس های فعال در حوزه جذب توریست خارجی چقدر است و چه ظرفیت هایی در آژانس های ما وجود دارد که از آنها بهره ببریم. مونسان به ترکیه بعنوان یکی از کشورهای همسایه اشاره نمود و اظهار داشت: این کشور در همسایگی ما دارای ظرفیت های بسیار خوبی است و می توان از ترکیه گردشگران زیادی داشت، بنظر می رسد برای این کار نیازمند تبلیغات بهتر و معرفی بیشتر ایران به ترک ها هستیم.
سفری که لذتی ندارد پس از آن که اعلام گردید آمار قربانیان کرونا روز به روز بیشتر شده است، تصمیم گرفته شد که محدویت های دو هفته ای برای جابه جایی مردم در نظر گرفته شود. بدین سبب با بیان ممنوعیت ورود و خروج به ۲۵ مرکز استان در کشور که بیشتر آنها جزو شهرهای گردشگری بوده اند، انجام سفر در پیک دیگری از تعطیلات آبان ماه بمنظور کاهش تب کرونا در کشور انجام نخواهد شد. ا تصمیم کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درباب بررسی اعمال و چگونگی محدودیت در تعطیلات پیش رو، محدودیت رفت وآمد در ۲۵ مرکز استان از ظهر دوشنبه (۱۲ آبان) اعمال شد. بر این اساس از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ خروج خودرو های شخصی با پلاک بومی و ورود خودرو های شخصی با پلاک غیربومی از / به ۲۵ مرکز استان، به شرح مندرج در بند ۲، ممنوع می باشد. مراکز استان های دارای ممنوعیت عبارتند از: تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان. اعمال ممنوعیت ها در استان های تهران و البرز از انتهای حوزه استحفاظی آنها آغاز و به صورت یکپارچه، ورود پلاک غیربومی و خروج پلاک بومی ممنوع گردید. این طرح تا ساعت ۲۴ روز ۱۶ آبان ادامه دارد. از استان های دیگر که معمولاً توریست پذیر بوده اند نیز این محدودیت ها در قالب اخبار شنیده می شود همچون فرماندار اسکو که اعلام نموده بود ورود گردشگران به روستای گردشگری کندوان در استان آذربایجان شرقی ممنوع شده است و یا فرماندار قشم که گفته است از امروز خروج ساکنان جزیره قشم و ورود دیگر هموطنان به این جزیره از اسکله شهید ذاکری و بندر لافت ممنوع می باشد. حق بیمه سال اول هنرمندان صنایع دستی از طرف دولت پرداخت می شود تفاهم نامه معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به امضا رسید بر این اساس حق بیمه در سال اول بطور کامل از طرف دولت پرداخت خواهد شد.
این تفاهم نامه به امضای پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر رسید و طرفین درباب تقویت همکاری ها در حوزه بیمه هنرمندان صنایع دستی روستایی و عشایری با یکدیگر به توافق رسیدند.
این تفاهم نامه در امتداد اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تحقق اهداف و برنامه های دولت تدبیر و امید درباب تعمیم و گسترش پوشش نظام تامین اجتماعی و افزایش ضریب بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به امضا رسید و توسعه، تعمیم و گسترش بیمه اجتماعی برای قشر ساعی صنعتگران دارای محور تولید و کارت شناسایی فعال از مراکز ملی فرش در سراسر کشور مهمترین هدف این تفاهم نامه است.
دستور وزیر راه برای برخورد با گرانفروشان بلیت هواپیما وزیر راه و شهرسازی به دنبال نامه وزیر گردشگری به وی، طی نامه ای به معاون حمل و نقل خود خواهان برخورد جدی با افزایش نرخ پروازها برخلاف توافقات این وزارتخانه با ایرلاین ها شد. به دنبال نامه دو هفته قبل علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزیر راه و شهرسازی درباب افزایش نرخ پروازها و درخواست او از محمد اسلامی برای توقف این روند، وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، خواهان برخورد با این مساله شد. مونسان وزیر گردشگری اول آبان در نامه ای به اسلامی وزیر راه نوشت: «همان گونه که استحضار دارید شرکت های هواپیمایی در بیشتر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جناب عالی، در خصوص لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خودرا بیش از ۱۰۰ درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده اند، ضمن آن که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی درخلال می کنند. پس خواهشمند است، دستور فرمائید درباب توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به عمل آید.» به دنبال این نامه، وزیر راه و شهرسازی به صورت مکتوب به شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل این وزارتخانه دستور داده است تا ضمن بررسی این موضوع، با موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده برخورد کند. در دستور مکتوب وزیر راه و شهرسازی به معاون حمل و نقل این وزارتخانه آمده است: «باید شخصاً پیگیری و رسیدگی نمائید آنچه ابلاغ گردیده است و جمع بندی جلسه مشترک بود باید عمل شود و موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده باید برخورد شود.»
ماجرای سکه های عتیقه در ابن بابویه این هفته رئیس پلیس امنیت اقتصادی از کشف ۱۴۱ سکه عتیقه به وزن ۶۷۲ گرم و تعدادی سکه خرد شده به وزن ۵۳۶ گرم مربوط به دوره آل بویه در شهر ری آگاهی داد. سرهنگ کارآگاه علی ولی پور گودرزی در تشریح این خبر اظهار نمود: پنجم آبان ماه پرونده ای از کلانتری ۱۳۱ شهر ری به همراه یک متهم در خصوص کشف عتیقه به این پلیس ارجاع و تیمی از کارآگاهان این پلیس بررسی موضوع و مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند.
این مقام انتظامی اظهار داشت: متهم پرونده در بازجویی اولیه اظهار داشت، حدود ۲ ماه پیش به همراه شخصی در حال کندن قبر در قبرستان ابن بابویه بودیم که کوزه ای حاوی سکه های قدیمی پیدا کرده و آنها را با هم تقسیم و از هم جدا شده و از آن به بعد همدیگر را ندیدیم.
وی با اشاره به اینکه شناسایی متهم دوم پرونده در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: مأموران موفق شدند در تحقیقات پلیسی مخفیگاه وی را در "باقر شهر" شناسایی و نتیجه تحقیقات انجام شده را در اختیار مرجع قضائی قرار دهند.
سرهنگ ولی پور اشاره کرد: با هماهنگی های قضائی تیمی از کارآگاهان برای دستگیری متهم به مخفیگاه وی اعزام و موفق شدند، وی را در یک عملیات پلیسی دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به پلیس امنیت اقتصادی انتقال دهند.
وی اظهار داشت: متهم بعد از انتقال به این پلیس اظهار کرد، سکه ها را بعد از تقسیم در همان قبرستان ابن بابویه مخفی کرده است.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی با اعلان اینکه یازدهم آبان ماه تیمی از کارآگاهان به همراه دادیار پرونده، رئیس میراث فرهنگی شهرستان ری به قبرستان ابن بابویه اعزام شدند، عنوان کرد: در بررسی های بیشتر ۱۴۱ سکه سالم به وزن ۶۷۲ گرم و تعدادی سکه خرد شده به وزن ۵۳۶ گرم متعلق به دوره آل بویه کشف و در همان محل تحویل نماینده میراث فرهنگی شد. هر ۲ متهم برای سیر مراحل قانونی در اختیار مرجع قضائی قرار گرفتند.

1399/08/18
20:04:49
5.0 / 5
1465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد