گزارش مهر از میراث ناشناخته ای در تهران؛

نخلی كه هدیه كریسمس ایرانیان به فنلاندی ها بود

نخلی كه هدیه كریسمس ایرانیان به فنلاندی ها بود

به گزارش سفرگو مجسمه نخل طلایی كه ۴۵ ساله شد، نشان دوستی ایران و فنلاند و میراث هنردوستان این كشور بود كه در تهران ساخته و پیشنهاد شده بود اثری از ایران هم در هلسینكی نصب شود.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، یکی از مجسمه های پارک ملت در تهران که کمتر کسی درباره سرنوشت آن خبر دارد، مجسمه ای با نام نخلستان است که ۴۵ سال پیش روی تپه های شمالی زمینی که حالا به پارک ملت تبدیل گشته، ساخته و نصب گردید. این مجسمه که از آن بعنوان نخل طلایی هم یاد می شد، در سال ۱۳۵۴ توسط ایلا هیلتونن مجسمه ساز معروف فنلاندی در زمانی که پارک ملت یک زمین بایر بوده و طرح ایجاد بوستان برای آن ریخته شده بود، ساخته شد. این مجسمه ساز فنلاندی در شهر هلسینکی پایتخت این کشور، مجسمه یادبودی برای ژان سیبلیوس آهنگساز معروف فنلاندی ساخته است مجسمه ای که با الهام از طبیعت در یکی از بوستان های هلسینکی واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است.
ایلاهیلتونن قصد داشت در کشورهایی که دارای تمدن کهن هستند، آثاری از خود به جای بگذارد در ایران هم مجسمه نخلستان را ساخت با این مفهوم که درخت نخل چقدر در زندگی ایرانیان تأثیرگذار و مهم می باشد. این مجسمه با جنس آلومینیوم ساخته شده بود و در سال ۱۳۹۴ توسط سازمان زیباسازی شهر تهران مرمت شد. در مراسم رونمایی از مرمت جدید آن مجید صبوری شهردار ناحیه ۲ اظهار داشت: مجسمه نخل طلایی در پارک ملت با مشارکت سفارت فنلاند، بازسازی و مرمت شده است. وی ضمن اشاره به اینکه مجسمه نخل طلایی در فضای باز و زیر باران گرفتار صدمه و تغییر رنگ شده، اضافه کرد: این مجسمه برای مرمت و بازسازی به کارگاه منتقل شده بود که بعد از آخر کار در محل سابق خود (قسمت شمالی پارک ملت) نصب گردید. همینطور هری کمراینن سفیر فنلاند در تهران مرمت و بازسازی مجسمه نخل طلایی را یک هدیه کریسمس برای کشورش دانست و اظهار داشت: ما خوشحالیم این پروژه را با هنرمندان مشترک و به شکل تفاهمی پیش ببریم. وزیر خارجه کشور ما دوست دارد روزی مجسمه نخل طلایی را در حالت طبیعی خودش ببیند. در این مراسم «دنیا نور» مدیرعامل انجمن دوستی ایران و فنلاند با اشاره به اینکه اثر نخل طلایی ساخته شده توسط هنرمند فنلاندی زمانی در تهران نصب شده بود که پارک ملت کنونی بسیار نوپا بود، عنوان کرد: نخل طلایی نماینده و سفیر هنر و فرهنگ فنلاند در ایران است. این اثر نماینده روابط فرهنگی ایران و فنلاند است و رویداد کنونی می تواند سبب بهبود و گسترش مراودات دو کشور شود.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه هم اظهار داشت: هیلتونن از مفاخر و هنرمندان بزرگ فنلاند است و برای کشور ما جای خوشبختی است که میزبان یکی از آثار این هنرمند هستیم. این مجسمه هنوز هم در پارک ملت قرار دارد و توضیحاتی درباره آن روی سنگی نوشته شده: در تاریخ فنلاند ایلا هیلتونن (سال ۸۲ از دنیا رفت)، به هنرمند پیشگام در زمینه مجسمه سازی انتزاعی مشهور است. مجسمه نخلستان با جنس آلیاژ آلومینیوم مانند یادبود بنای جان سیبلیوس با محیط طبیعی که در آن قرار دارد با فرهنگ کشور در ارتباطست.
در اسطوره شناسی پارسی نخل درخت زندگی و نمادی از موفقیت و حاصلخیزی است. این اثر که در ایران به نخل طلایی شهرت دارد، در سال ۹۴ به همت سازمان زیباسازی شهر تهران توسط ابراهیم اسکندری هنرمند مجسمه ساز مرمت شد.

1399/08/25
12:08:59
5.0 / 5
1351
تگهای خبر: زندگی , فرهنگی , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد