كورسوی امید برای بیمه نشده های گردشگری و صنایع دستی

كورسوی امید برای بیمه نشده های گردشگری و صنایع دستی

به دنبال نامه وزیر کار به مقام معظم رهبری درباره «ایجاد نظام متمرکز تأمین اجتماعی برای آحاد مردم» و اشاره این نامه به «تخصیص بیمه بیکاری به افرادی که از کرونا بیکار شده و گاها بیمه بیکاری هم ندارند»، معاون گردشگری با اطمینان اظهار داشت: آن دسته از فعالان گردشگری و صنایع دستی که بیمه ندارند، ۱۰۰ درصد مشمول این طرح وزارت کار هستند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ هفته گذشته در نامه ای به مقام معظم رهبری نوشت: «برنامه عمل به فرمایش حضرت عالی در مورد "ایجاد نظام متمرکز تأمین اجتماعی برای آحاد مردم" با استفاده از دانش کارشناسان، متخصصین و شرکای اجتماعی و با استفاده از ظرفیت قانون پرارزش ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، با جدیت پیگیری، تدوین و به فوریت تقدیم رئیس محترم جمهوری خواهد شد.»
شریتعمداری در بخش پایانی همین نامه اشاره کرده است: «حسب تاکید پیشین آن رهبر فرزانه در مورد تخصیص بیمه بیکاری به افرادی که از کرونا بیکار شده و گاها بیمه بیکاری هم ندارند، لایحه در ارتباط با پرداخت حقوق بیکاری صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا تهیه و برای تصویب به هیات دولت تقدیم شده است.»
حالا برای کسب و کارهای گردشگری، بخصوص راهنمایان تور که بیشتر آنها از آبان ماه سال قبل در بیکاری بلند مدتی به سر می برند و از مزایای بیمه هم بی بهره اند و درآمد جایگزینی هم نداشته اند، این سوال مطرح گردیده است که چه سهمی از این حقوق بیکاری و طرح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهند داشت؟
بنا بر گزارش کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا، کسب و کارهای گردشگری یکی از ۱۴ رسته شغلی به شدت صدمه دیده از کرونا بوده اند. آخرین ارزیابی های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم نشان داده است میزان خسارت وارد شده به صنعت توریسم از ویروس کرونا تا آخر شهریورماه به بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. تعداد شاغلان بیکار شده در این بخش هم ۸۸ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده است. هرچند برآورد فعالان گردشگری از تعداد بیکاران این صنعت بیشتر از عددی است که این وزارتخانه اعلام نموده است.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره سهم کسب و کارهای صدمه دیده‌ی گردشگری از طرح وزارت تعاون، کار و رفاع اجتماعی و دریافت حقوق بیکاری، به ایسنا اظهار داشت: اگر طرح وزارت کار تصویب و اجرا شود، بخش گردشگری و صنایع دستی، ۱۰۰ درصد جزو آن خواهند بود و این مطالبه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
وی افزود: گردشگری و صنایع دستی بیشترین تعداد شاغلان بدون بیمه را دارد. تعداد این افراد، طبق آخرین اطلاعات و آماری که ما به وزارت کار داده ایم، چهار تا پنج برابر بیشتر از گروه بیمه شده در این دو حوزه است. با عنایت به اطلاعاتی که در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است، اگر بنا به اجرای هر گونه تصمیم یا طرح حمایتی باشد، حوزه گردشگری و صنایع دستی حتما جزو آن خواهد بود.
تیموری افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا کنون دو لیست از شاغلان دارای بیمه و بدون بیمه در جریان پرداخت تسهیلات حمایتی در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داده است. امکان دارد بعضی از افراد این لیست ها هیچگاه برای دریافت تسهیلات اقدام نکرده باشند، با این وجود وزارت کار مطابق فهرستی که در اختیارش قرار گرفته، در زمان اجرای طرح های حمایتی مثل پرداخت حقوق بیکاری، اقدام می کند.
معاون گردشگری در پاسخ به این سؤال که آیا اطلاعات افرادی که برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا تا کنون اقدام نکرده و یا اطلاعاتشان را در سامانه «کارا» ثبت نکرده اند هم در اختیار وزارت کار قرار گرفته است، یا شرط دریافت حقوق بیکاری و سایر حمایت ها در آینده، ثبت اطلاعات و یا درخواست وام از سامانه کارا است؟ توضیح داد: ثبت در سامانه کارا مطرح نیست. ما بارها از تمام فعالان و کسب و کارهای گردشگری درخواست کرده ایم اطلاعاتشان را در دو سامانه «جانا» (تاسیسات و مراکز اقامتی و تفریحی) و «سادرا» (دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گردشگری) ثبت کنند. ما بر آن اساس لیستی از تمام شاغلان گردشگری به وزارت کار داده ایم. ثبت اطلاعات در این دو سامانه فقط برای دریافت تسهیلات نیست، نوعی خوداظهاری به حساب می آید. این اطلاعات مبنای هر اقدام و طرحی در آینده خواهد بود.
تیموری در پاسخ به این پرسش که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان مرجع صادرکننده مجوزهای گردشگری، مگر به اطلاعات شاغلان این حوزه دسترسی ندارد، چه الزامی به ثبت باردیگر اطلاعات توسط اشخاص در این سامانه ها است؟ اظهار داشت: مجوزهای گردشگری اعتبار زمانی دارند و باید تمدید شوند، اما برخی برای تمدید رجوع نمی کنند و اطلاعات آنها سال ها بدون تغییر باقی می ماند. مثلا از حدود ۱۲ هزار راهنمای گردشگری نزدیک به چهار هزار نفر کارت خویش را دیگر تمدید نکرده اند. پس این افراد نمی توانند انتظار داشته باشند از تسهیلات ویژه این بخش برخوردار شوند. بنابراین ما نیاز داریم اطلاعات شاغلان گردشگری را بروزرسانی نماییم تا زمانی که طرحی مشابه وزارت کار در دستور قرار گرفت، آنرا در اختیار مرجع مربوطه قرار دهیم.1399/09/14
22:26:34
5.0 / 5
1273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد