مهر خبر می دهد؛

كاربری منزل در تبعید رهبر معظم انقلاب به مزایده گذاشته شد

كاربری منزل در تبعید رهبر معظم انقلاب به مزایده گذاشته شد

سفرگو: صندوق احیای بناهای تاریخی، خانه در تبعید رهبر معظم انقلاب در شهرستان ایرانشهر را با کاربری، موزه، پذیرایی و فرهنگی به مزایده گذاشت.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اخیرا ۵۴ مجموعه تاریخی را در ۲۵ استان بمنظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به مزایده گذاشت. خانه در تبعید رهبر معظم انقلاب در شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان از بناهایی بود که طی این آگهی به مزایده رفت.
در طرح کاربری و مطالعات اولیه فرصت های سرمایه گذاری بناهای استانها و در توضیح دلیلهای توجیهی اعطای کاربری بنای خانه رهبر معظم انقلاب به فرهنگی موزه و پذیرایی این طور آمده که مقرر شده سازه ای مشابه با بنای فوق در مقابل بنای این خانه نیز احیا شود و سرمایه گذار از بنای موجود با کاربری موزه و از بنای راه اندازی شده جدید با کاربری پذیرایی و فرهنگی بهره برداری کند.
قیمت پایه اجاره بهای ماهانه برای این بنای ثبت شده در لیست میراث ملی، یک میلیون تومان با ضریب افزایش سالانه مطابق با آخرین شاخص تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین شده و بهره بردار آن می تواند به مدت ۱۵ سال که شامل ۸ دوره طراحی و مرمت بوده، مدت باقی مانده را برای بهره برداری مورد استفاده قرار دهد البته برآورد هزینه اجرای عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیای این بنا نیز ۸۱۰ میلیون تومان مشخص شد.
پس از اینکه فراخوان بناهای تاریخی در اختیار صندوق احیا زیر نظر وزارت میراث فرهنگی داده شد، پاکت های مربوط به سرمایه گذاران بخش خصوصی متقاضی را باز کردند. پس از ارزیابی فنی و اقتصادی ۴۶ پاکت ارسال شده به دبیرخانه فراخوان عمومی مرمت، احیا و حق بهره برداری مدت معین برخی بناهای تاریخی، ۳۲ متقاضی امتیاز لازم را کسب کرده و در نهایت تقاضای سرمایه گذاری در ۲۲ بنا به تأیید کمیسیون مزایده رسید که در بین آنها خانه رهبری نبود.
این بنا در سال ۱۳۷۰ توسط فردی به نام پروی فاضل مالک بنا بعنوان یادبودی از دوران تبعید حضرت آیت الله خامنه ای به سازمان میراث فرهنگی وقت اهدا شد. این ساختمان به مدت حدود یک سال در دوران تبعید از دی ماه سال ۱۳۵۶ تا شهریور ۱۳۵۷ میزبان معظم له بوده و الان بعنوان موزه قرآن و عترت یادآور حضور ایشان است.
اتاق های این ساختمان هر یک کاربری جداگانه ای داشته اند و بعنوان کتابخانه، محل اقامت حجت الاسلام راشد یزدی، محل اسکان و استراحت مقام معظم رهبری و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گرفته است و الان با کاربری موزه عترت و قرآن در حال بهره برداری است موزه قرآن و عترت که همزمان با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح شد، شامل مجموعه اتاق هایی برای بازگو کردن خاطرات دوران تبعید رهبر و نمایش نسخ خطی از قرآن کریم، تفاسیر، کتابهای دعا و اسناد و نامه های مربوط به انقلاب است. این بنا با مصالح بومی، خشت و گل و معماری سنتی تولید شده و دارای ۴ اتاق بوده یک حمام و یک خبازخانه، به ترتیب در قسمت های جنوب، شمال غربی و شمال شرقی واقع شده است که هر یک به وسیله دربی چوبی به حیاط راه دارد.
معماری سنتی و بومی منطقه را می توان در آن دید. چهار اتاق این خانه در اطراف حیاط آن قرار دارند و حوض بسیار زیبایی در بین حیاط خودنمایی می کند. چهار باغچه نیز در اطراف این حوض وجود دارد. چهار اتاق آن با درهای چوبی رو به حیاط باز می شود.
اوایل سال ۸۵ تعمیرات این بنا به پایان رسیده که شامل اندود کاه گل دیوارهای داخلی و خارجی بنا داخل اتاق ها و سقف بوده همین طور اندود گچ اتاق ها و اجرای آجر فرش کف اتاق ها، حیاط مرکزی، اجرای دوباره باغچه ها و حوض مرکزی، تعمیرات خبازخانه و سرویس بهداشتی، اجرای تأسیسات آب و فاضلاب برق و تلفن و سیستم ایمنی همچون اقدامات انجام شده در این بنا است با این وجود بنا مجدد نیاز به مرمت دارد. همین طور در گذشته سازه ای مشابه بنای خانه رهبری در مقابل این بنا موجود بوده که تخریب شده است و نیاز به احیا و بازسازی دارد.


منبع:

1399/10/07
19:30:58
5.0 / 5
1235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد