گزارش مهر از بنایی كه توسط میراث فرهنگی خریداری شد؛

هزینه خرید قلعه بستك با عدم حفاظت از بین رفت

هزینه خرید قلعه بستك با عدم حفاظت از بین رفت

سفرگو: بااینکه میراث فرهنگی هرمزگان بودجه میلیونی برای خرید عمارت قلعه بستک هزینه کرد اما بی توجهی به حفاظت از آن، سبب شد این هزینه از بین برود و مرمت های نادرست تخریب بیشتر بنا را به ارمغان بیاورد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، بستک شهری در غرب استان هرمزگان است که از تعداد زیادی روستا تشکیل شده و با تاریخ غنی هنوز از زمان اشکانیان و ساسانیان آثاری تاریخی دارد که تا حالا پژوهشگران زیادی نیز روی آن کار کرده اند.

قلعه وقتی سالم بود
شهر بستک بااینکه قدمتی بیش از بستکیه در دوبی دارد و بستکیه را معماران ایرانی ساخته اند اما حالا معروف تر از بستک ایران است. از آن طرف معماری بستک به سبب بی توجهی در حال از بین رفتن است. یکی از مهمترین بناهای بستک، خانه بنی عباسی یا قلعه خان است که توسط محمدرضا خان بنی عباسی ملقب به سطوت الممالک در حدود ۱۱۰ سال قبل تولید شده است.

معماری این بنای تاریخی را که در سال ۸۱ ثبت ملی شد، معماران فارس و بومی بستک انجام داده اند چون رد آئینه کاری های فارس در این بنای تاریخی نیز دیده می شود و اتفاقاً همین آئینه کاری و تزئینات دیگر قلعه بستک است که آنرا فاخرتر کرده است.

تالار آئینه قلعه وقتی سالم بود
قلعه بستک با حدود ۴۵۰۰ متر زیربنا، ۴ حیاط سه طبقه با ۲۵۰ اتاق داشته و ۷ سالی طول کشیده تا یکی از بزرگترین بناهای خشتی استان هرمزگان ساخته شود. حیاط شمالی این بنا مسکونی بوده و از همه حیاط های دیگر بزرگ تر است حوضچه بزرگ و سنگی این بنا نیز در خاک مدفون شده اما حیاط جنوبی محل حکومت فرمانروا بود.

تابلوی نمایندگی میراث فرهنگی بستک
در قسمت شمالی این بنا تالار چهل ستونی روی طبقه سوم به وجود آمده بود. منتها بخش های زیادی از این قلعه در حال از بین رفتن است از سال ها پیش هم رسانه های محلی این مساله را بازگو کردند اما اداره کل میراث فرهنگی و نمایندگی میراث فرهنگی در شهرستان بستک توجهی اضطراری به آن نداشت این درحالی بود که نمایندگی در تالار آئینه این قلعه مستقر بود.

تصاویر حکمای بستک به سبب نبود سیستم حفاظتی دزدیده شدند
این تالار پس از ثبت ملی توسط میراث فرهنگی خریداری شده بود. اتاق آئینه تا پیش از زلزله سال ۹۲ سالم بود اما این زلزله سبب تخریب ۴۰ درصدی آن شد. پس از آن زلزله نمایندگی میراث فرهنگی از این مکان جابه جا شد و دیگر هیچ سرکشی به آن نشد.

نمایی از روزگار قدیم و جدید قلعه نوروزی مدیرکل اسبق میراث فرهنگی هرمزگان درباره صدمه ای که زلزله به این بنا زد اظهار داشته بود: بر طبق اولین بررسی های انجام شده، بیشترین لطمه وارده بر اثر زلزله، متوجه «قلعه خان» از آثار دوره قاجاریه شده است. نوع مصالح به کار رفته در این بنای بسیار مهم و تاریخی، خشت و گل بوده و بر اثر این زمین لرزه نسبتاً شدید گرفتار خسارت و تخریب شده است. بدین سبب بازسازی این بنا ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

نمونه ای از روش حفاظت بعد از زلزله
در این مدت بارندگی ها همچون بارندگی سال ۹۵ سقف این بخش از بنا را از بین برد چون سبک سازی نشده بود و راه ناودان ها نیز بسته بود. قسمتی از این بنا بااینکه در اوایل دهه ۹۰ به مبلغ حدود صد میلیون تومان از طرف میراث فرهنگی خریداری شد اما اگر مرمت و سرکشی می شد شاید این همه هزینه ای که پای این عمارت شد از بین نمی رفت.

اما این همه بلایی نیست که بر سر قلعه آمد بلکه گل میخ های این بنا نیز به سرقت رفت و هر بار که میراث دوستان به آن مراجعه می کنند، متوجه می شوند بخش دیگر از این بنا لطمه دیده است.

تالار آئینه بعد از تخلیه نمایندگی میراث فرهنگی
به عنوان مثال یکی از لطمه ها توسط عوامل میراث فرهنگی به این بنا وارد شد که آن هم موزائیک کاری سقف بود! این بنا بعد از ثبت بدون داشتن طرح مرمت و پیش از مستندنگاری مرمت غیراصولی شد به نحوی که در سقف از موزائیک استفاده کردند.

استفاده از موزائیک برای مرمت سقف!
در سال ۹۷ نیز چند نفر از کارگران بدون داشتن طرح و برنامه و اقدام پیشگیرانه سقف تالار آئینه را تخریب کردند که با هشدار دوستداران میراث فرهنگی از اقدام بیشتر جلوگیری شد. پس از آن سقف ار با ورق های آلومینیومی پوشاندند تا از نفوذ باران به بنا جلوگیری کند. چند ماه بعد با هزینه ای ۱۵۰ میلیون تومانی این بنا را مرمت کردند که آن هم کمکی به حفاظت از بنا نکرد.


منبع:

1399/10/15
00:48:29
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: تاریخی , تولید , خرید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد