هتل بوتیكی كه كلنگ آن در زمان قاجار زده شد

هتل بوتیكی كه كلنگ آن در زمان قاجار زده شد

سفرگو: خراسان جنوبی عمارتی متفاوت از خانه های تاریخی کویری؛ دارای باغ زیبای ایرانی و مشرف به نمای بیرجند است اما این الماس درخشان در قلب شهر یا قلیان خانه بوده و محل دود و دم و یا خالی بوده است و تنها؛ با همه سکوتش و ناشناخته بودنش در بافت تاریخی که سالیان سال کارشان با نخ و رنگ قالی گره خورده بود، هنوز هم می درخشد و زیبایی اش را به رخ خانه های مدرن شهر در قرن 21 می کشد و حالا هم که مقرر است نام یکی از مدرن ترین هتل بوتیک های کشور را به خود بگیرد.


از میان کوچه های شیب دار حکیم نزاری به عمارتی می رسی که به علت قرار گرفتن در ارتفاع، آب و هوای مطلوبی داشته و بر سر در آن نوشته خانه شریف. وقتی واردش می شوی و پله ها را یک به یک بالا می روی و در پشت بامش می ایستی انگار تمام بیرجند و کوه های مجاورش زیر پای تو قرار داد. خنکای نسیم از میان درختان تنومند این عمارت بر صورتت می وزد و آب جریان یافته در حوض آبی حیاط عمارت را قلقلک می دهد و این می شود سرآغازی بر یک سفر تاریخی از یک خانه نه چندان بزرگ.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، خانه تاریخی شریف یکی از بناهای تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی کشور بوده که در داخل بافت تاریخی شهر بیرجند در خیابان حکیم نزاری واقع شده است.

فرم معماری، مواد و مصالح و تزئینات بنا حاکی از ساخت این بنا در اوایل دوره پهلوی است، این خانه بیشتر به عمارت شبیه است چونکه از حیاط با فضای سبز، درختان کهنسال، حوض و آب نما برخوردار بوده و مهم تر از همه تسلط و اشراف بر همه شهر دارد و در نوک تپه ای مشرف به بافت تاریخی واقع شده است. این خانه دارای معماری برونگراست، حیاطش کاملا باز بوده و فضاهای اطراف حیاط هیچ حصاری ندارد.
خانه شریف به علت داشتن ارزش های معماری با شماره ‎ 4505در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این خانه بیشتر به عمارت شبیه است چونکه از حیاط با فضای سبز، درختان کهنسال، حوض و آب نما برخوردار بوده و مهم تر از همه این که با واقع شدن در نوک تپه ای مشرف به بافت تاریخی بر همه شهر اشراف دارد. دلیل نامگذاری این محله به تپه رنگرزان به این سبب بوده است که در روی تپه ای که در آنجا واقع است، در ادوار مختلف، رنگرزان قابل و ماهری مشغول به کار بوده اند.
دسترسی نامناسب به این خانه به صورتی که از کوچه پس کوچه های قدیمی و تنگ خیابان حکیم نزاری بیرجند به آن می رسی و قرار گرفتن در یکی از کوچه ها که فکرش را هم نمی کنی، سبب شده این عمارت که سالیان بسیاری است در این محله نفس می کشد و در ارتباط با خاندانی قدیمی در بیرجند است، ناشناخته بماند.


حیاط و اتاق هایی که برای میهمان تعبیه شده و در کنارش محلی برای آشپزی و اتاقی که به علت دوری از اتاق های دیگر سکوت بر آن حکمفرماست و گویی اتاق خواب میهمانان بوده، همه و همه اینها گویای یک امر است، زندگی در سالهای گذشته این شهر و سکوت و آرامشی که ساکنان این خانه داشتند.
در زمانی که هنوز برج های بلند این عمارت را احاطه نکرده بود و خیابان حکیم نزاری یک خیابان تجاری نبود. همان زمانی که انسان دلش می خواهد به آرامش بازگردد و با حضور در این خانه آنرا می یابد و آن گاه درک می کند که آری؛ سکوت گمشده قرنش است، سکوتی که جنس آرامش دارد و نمی توان آنرا در لابلای برج های چندین طبقه و ساختمان های تجاری و آپارتمان های تنگ لمس کرد.
حال فکرش را بکن که این مکان بشود یک بوتیک هتل، جایی که چند روزی را در آن بیاسایی و جدا از تمام همهمه های شهر در سکوت این خانه روزگار بگذرانی، در حیاطش قدم بزنی و نرده های کاهگلی اش را بگیری و به دوردست ها خیره شوی. بامداد ها با طلوع خورشید از میان شیشه های رنگی اش از خواب برخیزی و پنجره های رنگارنگش را باز کنی و به حیاط خانه چشم بدوزی، حوضی با کاشی کاری آبی و ماهی هایی که در آن شیطنت می کنند و درختان تنومند و باغچه زیبایش به تو بامداد بخیر می گویند، از همان بامداد بخیرهایی که مادربزرگ همیشه تعریفش را می کرد و گویی با نسل ما زیاد فاصله داشت.
رفع موانع گردشگری
ناصر خوش خبر، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از پیگیری جدی برای رفع مشکلات دو جاذبه گردشگری در بیرجند همچون خانه شریف اطلاع داد.
وی افزود: در بازدید از خانه شریف واقع در بافت تاریخی شهر بیرجند در خیابان حکیم نزاری، وضعیت معابر ورودی این خانه تاریخی نامطلوب ارزیابی شد که استاندار دستورات لازم را برای رفع این مشکل عرضه کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان نمود: طی جلسه ای با شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند، این مورد پیگیری و مقرر شد شهرداری، معابر ورودی خانه شریف را از محل اعتبارات سال 1400 بهسازی کند.
علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در بازدید سال قبل خود از خانه تاریخی شریف بیرجند خواهان همکاری اداره میراث فرهنگی استان برای مرمت این بنای تاریخی شد.
وی در این بازدید بر ضرورت حمایت ویژه از این پروژه تاکید کرد و خواهان همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان برای مرمت این بنای تاریخی شد.
خانه شریف، مدرنترین و نخستین بوتیک هتل شرق کشور می شود
علی شریعتی منش، معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی به ایسنا اظهار داشت: بنای تاریخی خانه شریف در مرکز بافت تاریخی بیرجند و در موقعیتی ممتاز و مشرف به کل شهر قرارگرفته و بعنوان یکی از بناهای تاریخی پرارزش شهر به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه این بنا در ارتباط با دوره قاجاریه است، اضافه کرد: هم اکنون این بنا از دو ساختمان مجزا و متعلق به دو دوره تاریخی تشکیل شده است؛ اول ساختمان غربی، بازمانده ساختمانی است که به دوره قاجار تعلق داشته و فضاهایی مانند حوضخانه و مطبخ را در خود جای داده است.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان نمود: دوم ساختمان شمالی که متعلق به دوره پهلوی اول است و از لحاظ معماری کاملا با بخش اول متفاوت می باشد.
شریعتی منش افزود: یکی دیگر از خصوصیت های این بنا حیاط آن است که بر خلاف معماری رایج مسکونی ایرانی بخصوص در مناطق بیابانی که که حیاط در مرکز بنا قرار دارد و فضاهای بسته آنرا احاطه کرده اند، این بنا فاقد آن خصوصیت است.
​وی با اشاره به اینکه هم اکنون این بنا در اختیار شرکت احیاء میراث کویر است و در حال آماده سازی برای راه اندازی بوتیک هتل است، اضافه کرد: ساماندهی حیاط بنا، بام سازی، نورپردازی، مرمت دیوار پیرامونی، اجرای تاسیسات، ساخت در و پنجره، ساماندهی نماها و اجرای اندود فضاهای داخلی از مهم ترین فعالیتهای انجام شده در بنا است.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این بنا خیابان حکیم نزاری 6 واقع است، خاطرنشان کرد: در سال 98 با سرمایه گذاری 250 میلیارد ریال در بافت تاریخی بیرجند(تپه رنگرزها) عمارت تاریخی شریف با تملک 5100 مترمربع عرصه و بیشتر از 7000 متر مربع زیر بنا از امالک پیرامون و تجمیع آنها برای مرمت و بهره برداری از پروژه بزرگترین بوتیک هتل کشور با سرمایه گذاری هلدینگ احیای میراث کویر در حال ساخت است.
شریعتی منش خاطرنشان کرد: حالا با فعالیت و سرمایه گذاری در عمارت شریف، بزرگترین، مدرنترین و نخستین بوتیک هتل شرق کشور در حال بهره برداری است.


تاریخچه زندگی شریف ها
وی با اشاره به اینکه این خانه، کاربری مسکونی داشته است، خاطرنشان کرد: این خانه در ارتباط با خاندان شریف بوده که در دوره قاجار این خانه را برای خود ساخته و مالک این خانه فرماندار بیرجند بوده است.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این خانه ملک شخصی فرماندار بوده و همراه خانواده در آن می زیسته است، اظهار نمود: نوادگان این خاندان هنوز هم هستند، اما میراث فرهنگی این ملک را تملک کرده و از راه بخش خصوصی در صدد رونق بخشیدن به آن است.
شریعتی منش با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی این ملک به پایان رسیده و بخش خصوصی در حال تجهیز این ملک برای ایجاد بوتیک هتل است، خاطرنشان کرد: این ملک به علت زیبایی های بصری و تاریخی تبدیل به بوتیک هتل خواهد شد تا بتوان استفاده بهتری از این تاریخ و تمدن کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این ملک زمانی قهوه خانه قدیمی بوده است، خاطرنشان کرد: این ملک در یک مقطع به شرکت توسعه ای اجاره داده شد و در حدود چند ماه سفره خانه سنتی و چایخانه بود که سپس تعطیل شد و میراث فرهنگی تصمیم گرفت از آن کاربری دیگری داشته باشد، به همین خاطر مرمت آن انجام گرفت و مقرر است بوتیک هتل شود.
خانه شریف یکی از بناهای تاریخی بیرجند است که به علت ارزش معماری خاصش در سال ۱۳۸۰ با شماره ‎ ۴۵۰۵ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.منبع:

1399/10/16
11:26:15
5.0 / 5
1125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد