وزیر میراث فرهنگی خبر داد:

برنامه ریزی برای صادرات یك میلیارد دلاری

برنامه ریزی برای صادرات یك میلیارد دلاری

یزدـ وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه هم اکنون 600 میلیون دلار صادرات صنایع دستی در کشور انجام می شود، اظهار داشت: تلاش داریم این میزان به یک میلیارد دلار برسد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، علی اصغر مونسان شنبه شب در نشست هم اندیشی با فعالان گردشگری و تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه گردشگری استان یزد گفت: اعتبارات دولت محدود است بر این اساس یکی از رویکردهای جدی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، واگذاری امور به مردم است.
وی عنوان کرد: در همین راستا بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ طرح با مشارکت مردم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجراست.
مونسان با اشاره به کارکردهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: این امر انتظارات بسیاری را از این وزارتخانه خصوصاً در میان نمایندگان مجلس به وجود آورده اما در هنگام اختصاص بودجه، به این مساله توجهی ندارند.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلان اینکه بودجه میراث فرهنگی بسیار اندک است، اضافه کرد: کل بودجه این وزارتخانه ۱۸۶ میلیارد تومان است که باتوجه به گستره فعالیت ها و برنامه های این وزارتخانه بسیار ناچیز است.
وی با اشاره به آمار توریستهای خارجی به رغم وجود تحریم ها بیان کرد: در سال ۹۷ با افزایش ۵۲ درصدی حضور توریستهای خارجی مواجه بودیم که برمبنای معیارهای سازمان جهانی سفر، ایران دومین کشور از نظر سرعت رشد گردشگری بود.
مونسان تصریح کرد: در سال قبل نیز با وجود شیوع کرونا، ۸ میلیون و ۸۶۰ هزار توریست خارجی وارد کشور شدند که این میزان یک رکورد در حوزه گردشگریست برای اینکه در سال های قبل آمار توریستهای خارجی به ۵ میلیون نفر نمی رسید.
وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد: اگر شیوع ویروس کرونا متوقف می شد، برمبنای برنامه ریزی انجام شده قرار بود آمار توریستهای خارجی به ۱۰ میلیون نفر برسد.
مونسان، توسعه گردشگری سلامت را از دیگر برنامه های وزارت میراث فرهنگی دانست و اظهار داشت: دراین زمینه برنامه ریزی های بسیاری انجام شده و تعاملاتی نیز با وزارت بهداشت داشته ایم.
وی همین طور با اشاره به رویکردهایی که در حوزه صنایع دستی وجود دارد، بیان کرد: هم اکنون ۲۷۹ میلیون دلار صادرات صنایع دستی از مبادی گمرک و ۳۰۰ میلیون دلار از مسیر چمدانی به وسیله گردشگران انجام می شود.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: با این حساب صادرات صنایع دستی حالا به حدود ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است.
مونسان با انتقاد از سیاست فله فروشی صنایع دستی که در گذشته وجود داشت و الان نیز متأسفانه در مواردی انجام می شود، اضافه کرد: انصاف نیست که هنرمندان برای خلق یک اثر از جسم و روح خود مایه می گذارند بعد آثار آنها به صورت فله به فروش برسد.
وی ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی های انجام شده، رقم صادرات صنایع دستی از کشور به یک میلیارد دلار برسد و دراین زمینه نیازمند همراهی تشکل ها هستیم.

1399/11/07
13:17:22
0.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد