مدیر كل میراث فرهنگی استان مركزی خبر داد؛

كاروانسرای باغ شیخ ساوه چشم انتظار ثبت جهانی

كاروانسرای باغ شیخ ساوه چشم انتظار ثبت جهانی

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، اظهار داشت: کاروانسرای باغ شیخ ساوه نامزد ثبت در لیست میراث جهانی است.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، مصطفی مرزبان اظهار نمود: ثبت جهانی این اثر تاریخی، اتفاقی بسیار مهم برای استان مرکزی و شهرستان ساوه است که تحقق آن احتیاج به همکاری و مشارکت مسؤلان و مالک خصوصی دارد.
وی اضافه کرد: کاروانسرای باغ شیخ یا عبدالغفارخان یکی از گزینه های سال ۲۰۲۰ به منظور ثبت جهانی در یونسکو است که مقدمات این رخداد مهم در دست انجام است. کاروانسرای باغ شیخ در ارتباط با دوره قاجار بعنوان یکی از کامل ترین و جامع ترین کاروانسراهای ایران به لحاظ فرم پلان، تزئینات، رعایت تناسبات و الگوی چینش فضاهای کاربردی در پلان، است.
مرزبان بیان نمود: هزینه مطالعات و تهیه طرح مرمت این کاروانسرا هم به منظور ثبت جهانی از جانب میراث فرهنگی پرداخت می شود.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این اداره کل حامی حفظ آثار تاریخی در استان است و در صورت ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ تسهیلات و مشوق های ویژه ای اعطا می شود.
وی در ادامه: قطعا ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ در استان مرکزی به غیر از معرفی فرعی از معماری ایرانی به جهان با شاخصه ها و عملکردهای خاص خود، زمینه های رونق گردشگری، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در شهرستان تاریخی ساوه با جاذبه های تاریخی و طبیعی متنوع را فراهم می آورد.
قدیمی ترین کاروانسرای استان مرکزی در ارتباط با دوره آل بویه است
محسن رحمتی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی اظهار داشت: کاروانسرای باغ شیخ از بناهای دوره زندیه است که علاوه بر فضای کاروانسرایی دارای یک آب انبار، حسینیه و محراب است که در چهاردهم مهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی به ثبت ملی رسید.
وی اضافه کرد: «کاروانسراها در ایران حداقل از دوره هخامنشی نقش ویژه ای داشته و نقش عملکردی و کارکردی خویش را به خصوص در ارتباط با راه بزرگ شاهی یا راه بزرگ خراسان در دوره های بعدی یعنی دوره اشکانی، ساسانی و بعدها در تمام طول دوره اسلامی حفظ نموده اند.
رحمتی ضمن اشاره به اینکه این کاروانسرا در اوایل دوره قاجار، توسط عبدالغفارخان خلج در راه قم، اصفهان به همدان و قزوین و تبریز ساخته شده است. تصریح کرد: توجه به پلان چهار ایوانی و بویژه توجه به سرسرای ورودی با رسمی بندی پرکار و جانمایی دقیق فضاهای مورد نیاز، کاروانسرای باغ شیخ را بعنوان یکی از آخرین تجارب ساخت کاروانسرا در ایران معرفی می کند.
وی افزود: همین شاخصه ها بعلاوه سلامت کالبدی بنا سبب شده تا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با همکاری مالکین نسبت به ایجاد زمینه برای تهیه مستندات لازم شامل نقشه عرصه و حریم، نقشه های به روز بنا، گزارش های حفاظتی و مرمتی، دیرینه شناسی و کلیه اسناد مرتبط تاریخ و معماری بنا اقدام شده و برای ثبت در لیست جهانی به سازمان یونسکو ارسال خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی بیان نمود: در استان مرکزی تعداد ۲۰ کاروانسرا شناسایی شده که قدیمی ترین آنها در ارتباط با دوره آل بویه و جدید ترین مورد آن در ارتباط با اواخر دوره قاجار است و از این تعداد تابحال تعداد ۱۱ کاروانسرا در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


منبع:

1399/11/08
23:18:01
0.0 / 5
1045
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد