معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی مطرح كرد؛

آمادگی برای ایجاد ۳۱خانه خلاق میراث فرهنگی و گردشگری در ۳۱ استان

آمادگی برای ایجاد ۳۱خانه خلاق میراث فرهنگی و گردشگری در ۳۱ استان

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: آمادگی داریم در بحث ایجاد خانه های خلاق در 31 استان کمک نماییم. خانه های تاریخی می توانند بهترین امکان برای تبدیل به خانه های خلاق باشند.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، محمد خیاطیان در مراسم انعقاد تفاهمنامه پشتیبانی از نوآوری در کسب وکارهای دیجیتال خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که امروز دوشنبه در محل این معاونت برگزار شد، اظهار داشت: آنچه امروز با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با امضای این تفاهمنامه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اتفاق خواهد افتاد، یکی از موضوعاتی است که ما در این وزارتخانه نسبت به گذشته باید بیش ازپیش به آن بپردازیم، سرعت دهیم و از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، تسهیل کننده و شتاب دهنده فعالیتهای وزارتخانه استفاده نماییم.
خیاطیان اظهار نمود: برای شتاب مؤثر در صنعت توریسم نیاز به زیرساخت های گردشگری داریم، امروز بیش از ۲۵۲۷ پروژه زیرساخت گردشگری در کشور در حال آماده سازی است، این پروژه ها به دست مردم و برای آنها اتفاق می افتد. صنعت توریسم اقتصاد آن مردم محور است.
او ضمن اشاره به سرمایه گذاری ۱۵۹ هزار میلیارد تومانی مردم در صنعت توریسم اظهار داشت: این میزان سرمایه گذاری نشان داده است در آینده توان مضاعفی در حوزه گردشگری خواهیم داشت که می تواند جایگاه گردشگری ما را در سطح منطقه و دنیا ارتقا دهد.
خیاطیان خاطرنشان کرد: برای این ارتقا علاوه بر زیرساخت های گردشگری نیاز به روان سازی، تسهیلگری و حمایت داریم، این حمایت توسط بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان باید اتفاق بیفتد.
او اضافه کرد: شرکت حامیان یکی از شرکت هایی است که از ظرفیت بسیار خوبی در این خصوص برخوردار می باشد و بعنوان یکی از بازوان اجرائی در کنار وزارتخانه با این تفاهمنامه ای که امروز منعقد خواهد شد، عهده دار این مساله خواهد شد.
خیاطیان خاطرنشان کرد: ۴ هزار سهام دار این شرکت عمدتاً در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صاحب تجربه هستند و این تجربه را می توانند در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهند و آنها را به سمت جایی که ریل گذاری و سیاست گذاری شده است، هدایت کنند. سیاست ما این هست تا بتوانیم چشم اندازهایی که دولت و مقام معظم رهبری به وزارتخانه ابلاغ کرده است، طی نماییم.
معاون توسعه مدیریت بیان کرد: خوشبختانه امروز برای همه بخش های دولتی مشارکت بخش خصوصی جا افتاده است، این مشارکت فقط مشارکت مالی نیست. امروز نگاه دولت و بخش های مختلف خصوصاً وزارتخانه نگاه صرف سرمایه گذاری نیست بلکه نگاهش سرمایه گذاری در فکر، ایده و خلاقیت و تسهیلگری است.
او اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان در کنار دولت می تواند به تحقق این مساله کمک نماید، طبیعتاً ما به این مساله توجه خواهیم کرد و امروز این تفاهمنامه آغازی برای حرکت پرشتاب خواهد بود.
معاون توسعه مدیریت بیان کرد: از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقاضا دارم، شرکت های دانش بنیانی را که می توانند در حوزه های تخصصی به ما کمک کنند به سمت وزارتخانه هدایت کند، برای اینکه ظرفیت بکری داریم و این بکر بودن فرصتی برای انجام کارهای اساسی است.
او اضافه کرد: آمادگی داریم تا در بحث ایجاد خانه های خلاق در ۳۱ استان کمک نماییم. بناها و خانه های تاریخی بسیار گسترده ای در سطح کشور وجود دارد که می تواند بهترین بهانه برای تبدیل خانه های تاریخی به خانه های خلاق در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشد.
خیاطیان خاطرنشان کرد: تقاضا داریم مرکز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بحث صندوق پژوهش و خلاق یک سهم مشخصی را برای وزارتخانه در نظر بگیرد تا بتوانیم درباب محورهای جدید گردشگری پژوهش های لازم را انجام دهیم البته در حوزه میراث فرهنگی پژوهش های خوبی انجام شده است.
راه اندازی ۹ خانه خلاق در استانها تا آخر سال جاری
پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق در ادامه این مراسم بیان کرد: امروز در ادامه مسیر شکل دهی به اقتصاد خلاق و دیجیتال تفاهمنامه همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضا می شود.
او اضافه کرد: در یک ماه گذشته اقدامات قابل توجهی در حوزه اقتصاد خلاق انجام شده است. ازاین پس شرکت های خلاق که تعداد آن ۱۲۴۰ شرکت است جزو شرکت های دانش بنیان محسوب شده و می توانند فعالیت خودرا در قالب مجموعه های دانش بنیان ادامه دهند. این اقدام زنجیر ارزش صنایع فرهنگی را تکمیل و تامین می کند.
کرمی خاطرنشان کرد: از امروز صندوق پژوهش و فناوری شرکت های خلاق که ویژه شرکت های این حوزه است مجوز فعالیت دریافت کرده و خدمات لازم را ارائه می دهد. این صندوق با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چند شرکت از بخش خصوصی به راه افتاده است.
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق بیان کرد: در هفته گذشته سه صندوق برای پشتیبانی از شرکت های خلاق در نظر گرفته شد. صندوق پژوهش و فناوری نوین با مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و صندوق سپهر تسهیلات ۴ میلیارد تومانی را به شرکت های خلاق ارائه می دهند. صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری نیز با اندوخته ۱۰ میلیارد تومان فعالیت خودرا آغاز نموده است، در حقیقت این صندوق ها با سایر بخش های پژوهش و فناوری در ارتباط هستند تا حمایتی همه جانبه از شرکت های خلاق صورت گیرد.
او خاطرنشان کرد: فعالیت دیگری که بتازگی آغازشده ایجاد خانه های خلاق در استان های مختلف بوده و مقرر است تا آخر سال خانه های خلاق در ۹ استان راه اندازی شود، همین طور برنامه ریزی کرده ایم که در همه استانها حداقل یک خانه خلاق ساخته شود. خانه های خلاق در حقیقت مکانی برای فعالیت صنایع نرم و فرهنگی است. در این پروژه دولت فقط حمایت کننده و تسهیلگر است و بخش عمده ای از فعالیت ها توسط بخش خصوصی انجام می شود.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می کند که با عنایت به مزیت های ملی، عمومی و منطقه ای خانه های خلاق را به صورت کاملاً تخصصی در استانها جایگذاری کند. درواقع می خواهیم در چنین پروژه ای همه صنایع خلاق امکان رشد و توسعه را داشته باشند.
یکی از حوزه های تأثیرگذار در اقتصاد مردم محور صنعت توریسم و میراث فرهنگی است
مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی نیز در مراسم انعقاد این تفاهمنامه اظهار داشت: وقتی در مورد نوآوری صحبت می نماییم قسمتی از آن مربوط به نوآوری های دانش محور است و قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان تا حالا تنها فعالیتهایی را بعنوان نوآوری می شناخت که مبنای آن دانش و فناوری بود. این چنین نگرشی موجب نادیده گرفتن فعالیتهای نوآوری در بخش گسترده ای از جامعه است.
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی خاطرنشان کرد: حالا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می خواهد با تمام توان به سمت همگانی کردن نوآوری در جامعه حرکت نماید. باید ظرفیت ها در اقصی نقاط کشور شناسایی و از آنها برای رشد اقتصاد مردم محور استفاده شود، بدون شک یکی از حوزه های تأثیرگذار در چنین اقتصادی صنعت توریسم و میراث فرهنگی است.
این تفاهمنامه فی درخلال ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به امضا رسید.
ازجمله اهداف این تفاهمنامه می توان به راه اندازی خانه های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی و فرهنگی، برنامه ریزی بلندمدت راهبردی، میان مدت و کوتاه مدت برای ارتقای توانمندی های تولید، صادرات و توسعه بازار داخلی محصولات و خدمات در کسب وکارهای دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با رویکرد ارتقای سطح کیفی و کمی و ارائه خدمات کسب وکارهای دیجیتال و خلاق در این عرصه و افزایش دسترس پذیری و دقت در ارائه خدمات و تمرکز در اجرای حمایت های مالی و حقوقی در حوزه کسب وکارهای دیجیتال و خلاق در حدود موضوع تفاهمنامه با استفاده از ظرفیت های طرفین اشاره نمود.

1399/11/29
13:57:45
0.0 / 5
988
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد