ثبت ۵ اثر تاریخی تمدنی كشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسكو

ثبت ۵ اثر تاریخی تمدنی كشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسكو

به گزارش سفرگو پرونده ۵ اثر تاریخی تمدنی کشور با هدف معرفی این آثار به دنیای اسلام برای ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسکو به این سازمان ارسال خواهد شد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در نشست مشترک محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و مدیران این معاونت با رئیس اداره کمیسیون ملی، مشاوران دبیرکل، رئیس اداره سازمان های بین المللی کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، مسئول اتحادیه های بین المللی صدا و سیما، نماینده دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و رئیس اداره همکاریهای بین المللی وزارت امورخارجه که امروز چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، بر گسترش همکاریهای مشترک به منظور ثبت آثار تاریخی تمدنی کشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسکو (سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ) تاکید گردید.
معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه ضمن اشاره به ثبت ۲۴ اثر تاریخی کشورمان در لیست میراث جهانی یونسکو اظهار داشت: ثبت این آثار در چارچوب تک اثر و زنجیره ای همچون قنات ها، کلیساها و باغ های ایرانی و ثبت ۱۶ اثر ناملموس، در لیست میراث ناملموس جهانی که ۴ پرونده آن به صورت مشترک با دیگر کشورهای حوزه فرهنگ ایرانی است، انجام شده است.
طالبیان همینطور برای معرفی آثار تاریخی در جهت ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی سازمان آیسسکو از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام آمادگی کرد.
او در این جلسه ضمن اشاره به تجارب کشورمان در عرضه پرونده های مشترک این فرصت را مغتنم دانست و اظهار داشت: به منظور گسترش بیشتر از پیش دیپلماسی فرهنگی بین کشورها و با عنایت به اشتراکات فرهنگی و تاریخی می توان در عرضه پرونده های مشترک هم گام برداشت.
معاون میراث فرهنگی کشور بر تهیه و امضای تفاهمنامه مشترک بین دو وزارت آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور گسترش همکاریهای مشترک همچون تهیه و تدوین پرونده های ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی سازمان آیسسکو تاکید نمود.
ثبت ۱۳۲ اثر از جانب کشورهای اسلامی عضو
در ادامه عبدالکریم صادق دوست، رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو با معرفی حوزه فعالیتی این سازمان به طرح ثبت آثار تاریخی و فرهنگی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در لیست میراث جهانی اسلامی این سازمان از دو سال قبل و اهمیت ثبت آثار ملموس و ناملموس کشورها و بیان ظرفیت های مادی و معنوی این سازمان تخصصی جهان اسلام پرداخت و تصریح کرد: سازمان آیسسکو اهمیت و توجه خاصی به پشتیبانی از آثار فرهنگی و تمدنی کشورهای عضو دارد.
او ضمن اشاره به دعوت آیسسکو از کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی برای ثبت مراکز و آثار فرهنگی اضافه کرد: این طرح با عنایت به این که خیلی از آثار و بناهای تاریخی در کشورهای اسلامی به دلیل جنگ و درگیری، سرقت، قاچاق یا فروش غیرقانونی صدمه دیده اند، شروع شده و هر کشور می تواند سالانه پنج اثر در این لیست به ثبت برساند.
صادق دوست خاطرنشان کرد: بر مبنای آخرین آمار تابحال ۱۳۲ اثر از جانب کشورهای اسلامی عضو در این لیست جای گرفته و بعضی از آنها هم از کمک ها و پشتیبانی مالی آیسسکو برای حفظ و نگهداری اماکن ثبت شده بهره برده اند.
هویت سازی برای کشورهای اسلامی، فراهم سازی وحدت بین کشورهای اسلامی، نظارت پس از ثبت، ملاحظات حقوقی، ظرفیت های انسانی، فنی و معرفی بهینه ظرفیت های کارشناسی کشور، پیشنهاد برگزاری اجلاس آیسسکو در ایران، آمادگی صدا و سیما برای پروژه های مشترک مرتبط و ساخت برنامه مستند، ثبت بازی های سنتی، استفاده از ظرفیت آیسسکو با حضور ۶۰ کشور عضو برای معرفی کشور همچون مباحث و موارد مطرح شده در این جلسه از جانب اعضای حاضر بود.


منبع:

1399/11/30
11:43:49
0.0 / 5
1489
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد