مهر پیگیری می كند؛

حركت لاك پشتی مرمت تخت درگاه قلی بیگ

حركت لاك پشتی مرمت تخت درگاه قلی بیگ

به گزارش سفرگو چهار ماه قبل بود که تصاویری از تخریب بخش هایی از عمارت تخت درگاه قلی بیگ منتشر گردید و امروز در حالیکه یک ماه به انتهای سالجاری مانده، مرمت این بنا اندر خم یک کوچه مانده است.


دریافت 37 MB
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ۲۶ آبان ماه سالجاری بود که خبرگزاری مهر با انتشار فیلمی با عنوان «تخت درگاه قلی بیگ خانه معتادان شد / ضرورت پاسخگویی میراث فرهنگی» وضعیت اسفناک این بنای تاریخی را که در محور گردشگری شهر قرار گرفته به تصویر کشید.
بنایی که دقیقاً در شهر کرمان و در مجاور بنای های تاریخی مانند قلعه دختر و قلعه اردشیر، گنبد جبلیه و محور مهم بین المللی گردشگری زیارتی شهدای مقاومت قرار گرفته، به شکل عجیبی توسط معتادان صدمه دیده بود به صورتی که حتی برای خارج کردن کابل های برق کف این بنا تخریب شده بود.

پس از انتشار این فیلم رسانه های مختلف این موضوع را در دستور کار قرار دادند حساسیت های رسانه ای بیشتر شد و در نهایت مسؤلان میراث فرهنگی اعلام نمودند که در حال رایزنی برای بازسازی و تغییر کاربری تخت درگاه قلی بیگ هستند.
۲۰ روز بعد بار دیگر خبرنگار خبرگزاری مهر سری به این مکان تاریخی زد، اما خبری از مرمت نبود، که در این خبر مورد بررسی قرا ر گرفت «درگاه قلی بیگ در کشاکش وعده ها رها گردید / مسؤلان توجیه می کنند» در نهایت مسؤلان میراث فرهنگی عنوان کردند که مرمت بنا شروع شده و بزودی تخت درگاه قلی بیگ از وضعیت فعلی خارج و مرمت می شود.
اما حالا ۲۹ بهمن ماه و ۴ ماه پس از اینکه این موضوع در ویترین رسانه ها قرار گرفت به جز جمع آوری نخاله ها و تراش بخش هایی از دیوارها هیچ اقدام عملی انجام نشده که در فیلمی که روز گذشته گرفته شده وضعیت این بنای تاریخی که جزو شناسنامه های شهر تاریخی کرمان است به تصویر کشیده شد.

اعتبار مورد نیاز برای بازسازی بنا تأمین شده است
این در حالیست که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در ادامه پیگیری رسانه ها اعلام نمود که اعتبار مورد نیاز برای مرمت و ساماندهی این بنا تأمین شده است.
فریدون فعالی اعتبار مورد نیاز را از ردیف اعتباری ملی دانسته بود و گفته بود که پس از طی مراحل قانونی این بنای فاخر تاریخی بازسازی و مرمت می شود.
اما سوال این است که در محور گردشگری استان کرمان و در حالیکه تنها ۳۲ روز به تعطیلات نوروز باقیمانده است و هر روز زائرین جدیدی به گلزار شهدای کرمان می آیند چرا بازسازی یک بنای تاریخی به کندی پیش می رود.
سید مهدی موسوی یکی از فعالان گردشگری استان کرمان است که در گزارش سفرگو به نقل از مهر می گوید: نگرانی ما این است که بلایی که سر تخت درگاه قلی بیگ آمد در سایر بناها هم تکرار شود و وجود ۷ اثر ثبت جهانی در استان کرمان این نگرانی را بیشتر می کند.

وی اظهار داشت: بعنوان نمونه به کلوت های شهداد سر بزنید حضور بی برنامه گردشگران در شرایط کرونایی کاملاً نمود دارد، تنها عرصه طبیعی ثبت جهانی ایران مملو از زباله های گردشگران شده و متولی برای پیشگیری از حضور بی برنامه در این مکان وجود ندارد و عرصه کویر مملو از شیشه هاش شکسته، زباله، عوارض روشن کردن آتش است و جالب اینکه کمکی هم به جوامع محلی صدمه دیده از کرونا نمی گردد چون گردشگران تلاش می کنند مواد غذایی و لوازم مورد نیاز را از مبدا همراه داشته باشند.
حراست و نگهداری بناهای تاریخی جدی گرفته شود
وی افزود: حراست از پرونده های ثبت جهانی بسیار مهم می باشد و در کنار آثار بناهایی مانند تخت درگاه قلی بیگ در پیشانی شهر کرمان هستند که باید حراست و گاهی مرمت شوند.

وی اظهار داشت: تخریب نمای این بنا حدود ۴ ماه قبل روی داد و سوال این است چرا مرمت فوری در این بنا صورت نمی گیرد در حالیکه تنها یک ماه تا ایام نوروز باقیمانده و این بناها می تواند حداقل برای مردم شهر کرمان در خلاء امکان مسافرت دارای ارجحیت باشد.
باعث تعجب است که بنایی با این زیبایی در چنین وضعیتی قرار دارد
یکی از زائرانی که در مجموعه پردیسان کرمان حضور دارد در گزارش سفرگو به نقل از مهر می گوید: شهر کرمان این روزها به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل گشته و دوست داران فرهنگ مقاومت با رعایت نکات بهداشتی و پروتکل ها در فضای باز گلزار شهدای کرمان حضور پیدا می کنند و به علت وجود کوهستان و جنگل و مکان های تاریخی در مجاور این مکان مسلماً جذب این مکان ها هم می شوند.
ابراهیمی اقدامی اضافه کرد: سبب تعجب است که بنایی با این زیبایی در چنین وضعیتی قرار دارد، سه ماه قبل به کرمان سفر کردم و به دلایلی مجدد این هفته به این شهر آمده ام و انتظار داشتیم این بنا مرمت شده باشد اما عملاً اتفاق خاصی به جز وجود چند گونی گچ ندیدم.

محمد ایرانمنش از ساکنان اطراف این بنای تاریخی هم می گوید: تا کنون چندین بار این بنا مرمت شده اما چون نظارتی بر تخت درگاه قلی بیگ وجود ندارد هنوز هم شاهد حضور معتادان در این مجموعه هستیم.
وی افزود: اتاقک نگهبانی حدود دو سال قبل در این مجموعه نصب گردید اما ما تا حالا ندیدیم کسی برای نگهداری و سرکشی به این مجموعه رجوع کند.
وی اضافه کرد: تخت درگاه قلی بیگ باید تغییر کاربری داده شود در غیر این صورت هر از چند گاه شاهد تخریب بنا خواهیم بود.
دغدغه های تغییر کاربری
عدم وجود درب در این بنای تاریخی تغییر کاربری بنا را با چالش مواجه کرده است و این نگرانی وجود دارد که با تغییر کاربری و راه اندازی درب در این بنا به معماری خدشه وارد کند.
از سوی دیگر عدم وجود پارکینگ در اطراف این بنا مانع دیگری در جهت تغییر کاربری تخت درگاه قلی بیگ است اما پیش از این باید به مرمت بنا فکر کرد و طرح مرمت بنا از حالت لاک پشتی خارج و در اسرع وقت تخت درگاه قلی بیگ مراحل بازسازی را بپیماید.


1399/12/01
23:41:55
0.0 / 5
1662
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد