گزارش سفرگو؛

همه اظهارات پیرامون سفر 1400

همه اظهارات پیرامون سفر 1400

سفرگو: در ایام اخیر اظهارات متفاوتی پیرامون سفرهای نوروزی 1400 اعلام شده است از انجام سفرهای ایمن تا محدودیت ها برای سفر به جزایر و برگزاری نمایشگاهی برای برنامه ریزان صنعت توریسم.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ شرایط سفر در روزهای کرونا هر لحظه در حال تغییر است. برخی اوقات رنگ شهرها تغییر می کند و امکان سفر به آنها وجود ندارد. زمان دیگر نیز این شرایط پایدارتر می شود. کمتر از یک ماه دیگر نیز به انتها سال ۹۹ و شروع سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ مانده است. بسیاری از آژانسداران هنوز نمی دانند تکلیفشان با سفرهای نوروزی چیست. مردم هم تقریباً بلاتکلیف هستند به خصوص آنها که عید نوروز سال ۹۹ را به امید اختتام شیوع ویروس گذراندند و قصد داشتند تا نوروز ۱۴۰۰ آنرا جبران کنند. مسئولان وزارت بهداشت و میراث فرهنگی نیز هر کدام یک چیزی می گویند. وزارت گردشگری بر انجام سفرهای ایمن معتقد می باشد و وزارت بهداشت نیز تلویحاً با اینگونه سفرها موافق است اما در مصاحبه ها مردم را از انجام سفر، باز می دارد. آنچه که تا این لحظه درباره انجام سفرهای نوروزی گفته شده بدین شرح است: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ۲۹ بهمن در حاشیه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنای ما بر این است که تا می توانیم سخت گیری ها را ادامه دهیم و اگر مردم و ستادهای استانی و استانداری ها همراهی کردند، بتوانیم وضعیت مناسبی در آخر اسفند داشته باشیم.
واعظی اظهار داشت: ممکنست سازوکار جدیدی برای تعطیلات نوروزی داشته باشیم. هم به جهت اینکه مردم از تعطیلات عید استفاده بهتری کنند و هم برخلاف گذشته که ما هدف گردشگری مان چند شهر و استان بود، تغییر پیدا کند و آنرا به بیشتر استان های کشور توسعه دهیم و این طور نباشد که در شمال و مشهد و اصفهان و شیراز خیلی تراکم باشد و در بعضی استانها خبری نباشد.
آنطور که از صحبت های واعظی می توان نتیجه گرفت، گویا مقرر است در روزهای تعطیلات، سفر به تعدادی از شهرهای شمالی و جنوبی محدود شود، تا هم از تجمع افراد در شهرهای گردشگری جلوگیری شده و هم سفر در شهرهای دیگر توزیع شود.
از استان هرمزگان نیز خبر رسیده که محدودیت هایی برای پذیرش مسافران وجود دارد. این محدودیت ها از آنجا شکل گرفت که در روزهای تعطیلات بهمن ماه، جزایر گردشگری استان هرمزگان مملو از مسافر بود و این حجم از سفرها، مسئولان وزارت بهداشت را نگران کرد. استاندار هرمزگان نیز اطلاعیه ای صادر و اعلام نمود: استان هرمزگان با توجه به این که در نیمه دوم سال آب و هوای مناسب و مطبوعی دارد، هر سال شاهد حضور میلیون ها مسافر است. در وضعیت فعلی باتوجه به سفارش هایی که صورت گرفته از مردم تقاضا داریم از مسافرت به استان هرمزگان و مناطق آزاد این استان خودداری کنند؛ چونکه خدمات و سرویس دهی لازم خصوصاً در سواحل و پارک ها به مسافران داده نمی گردد یا بسیار کاهش پیدا کرده است. محدودیت ورود مسافر به هرمزگان تا اختتام اردیبهشت همتی اشاره کرد: در بندر شهید حقانی که شناورها از آنجا به سمت قشم حرکت می کنند، پیش بینی هایی صورت گرفته تا دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افراد با هزینه شخصی تست کرونا بگیرد و اگر فردی کرونا مثبت باشد باید با هزینه خود در آنجا قرنطینه الزامی شود. استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه اعمال محدودیت های ورود مسافر به استان هرمزگان تا اختتام اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت، اشاره کرد: با آن دسته از توریستهایی که در اماکنی مانند هتل ها در قالب تورهای گردشگری به این استان می آیند، همکاری هایی می شود اما ما به شکل گسترده امکانات و خدمات ارائه نمی دهیم؛ ضمن اینکه در پارک ها و سواحل استان که در گذشته مسافران اسکان داده می شدند، خدماتی ارائه نمی دهیم و خدمات بندری ما نیز محدود است. تور گردشگری به قشم تا ۱۴۰۰ انجام نمی شود از جانب دیگر، مرتضی شیخ زاده معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد قشم نیز اظهار داشت: ثبت نام در سامانه قشم زیبا در روزهای بیماری کرونا برای مسافران الزامی است و از ورود مسافر به جزیره قشم بدون ثبت نام جلوگیری می شود. شیخ زاده اضافه کرد: استفاده از هتل، مهمانسرا، خانه های بومگردی و مسافر برای مسافران الزامی است و شرایط سفر یک خانواده و حضور در منزل اقوام ساکن قشم نیز در این سامانه طراحی شده است. با بهره گیری از سامانه سفر هوشمند، ورود مسافرانی که قصد استفاده از چادر مسافرتی و اقامتگاه های بدون مجوز دارند، ممنوع می باشد. هتل ها و تأسیسات گردشگری امکان ثبت تعداد مسافران برمبنای ظرفیت مجاز را دارند و پذیرش خارج از ظرفیت این اقامتگاه ها کنترل می شود. محدودیت برای پذیرش مسافران کیش وی همین طور گفته است: مقرر شده تا آخر فروردین ماه ۱۴۰۰ هیچ تور گردشگری در هرمزگان فعالیت نداشته باشد. غیر از جزیره قشم سازمان منطقه آزاد کیش نیز بتازگی اعلام نموده که محدودیت هایی را برای سفر به کیش گذاشته است این محدودیت ها البته شامل ورود خودرو های غیربومی به کیش است. اما اگر مسافران رزرو هتل به همراه داشته باشند، مشکلی برای ورودشان وجود ندارد. ورود مسافران بدون خودرو از مسیر دریایی به جزیره کیش به غیر از افراد دارای مدرک مالکیت و یا اجاره سالیانه منزل مسکونی، افراد شاغل یا دارای مدرک رزرو هتل در فاصله زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ممنوع خواهد بود. برخورد با آژانس های صادر کننده مجوز تور گردشگری
هر یک از استان های کشور درباره محدودیت هایی که برای انجام سفرها به آن استان وجود دارد اطلاع رسانی می کنند بعنوان مثال مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان اعلام نموده که پلیس به تورهای فاقد کد اجازه حرکت نمی دهد. این اقدام نه فقط از فعالیت تورهای بدون مجوز جلوگیری خواهدنمود بلکه نظارت بر تورهای دارای مجوز را نیز تسهیل می کند. اما از استان خوزستان که حالا تعدادی از شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارد نیز خبر رسیده که سفر به آن ممنوع می باشد. بعنوان مثال فرماندار دزفول گفته است به سبب وضعیت قرمز کرونائی، برگزاری تمامی تورهای گردشگری در این شهرستان تا اطلاع ثانوی ممنوع می باشد. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد نیز از اخراج تورهای ناقض پروتکل های بهداشتی از یزد آگاهی داده و گفته که در ایام اخیر دو تور غیرمجاز از استان های شمالی کشور در یزد حضور داشتند که از اسکان آنها جلوگیری و به استان های خود برگردانده شدند. از استان تهران نیز خبر رسیده که سوم اسفند ماه پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در نامه ای به انجمن های دفاتر مسافرتی درباره صدور مجوز سفر برای برگزاری تورهای گردشگری هشدار و اخطار داد.
این نامه خطاب به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران و تهران نوشته شده در آن آمده: طبق گزارش های به دست آمده، بررسی و نظارت های به عمل آمده از مبادی برگزاری تورهای داخلی مشخص شده که تعدادی از دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی به نحوی از انحاء مبادرت به واگذاری یا صدور مجوز سفر برای افراد، سایت ها و صفحات مجازی برگزارکننده تورهای گردشگری غیرمجاز می کنند.
بنابراین خواهشمند است ضمن یادآوری بند «الف» از ماده ۱ فصل اول بخشنامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی (صرفاً دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی دارای پروانه بهره برداری بند «ب» مجاز به ارائه خدمات گردشگری همچون برگزاری تورهای گردشگری هستند).
به دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی اعلام کنید که در صورت مشاهده هر گونه واگذاری یا صدور مجوز، صدور فهرست بیمه و ارائه مدارک تور برای افراد و سایت ها و صفحات مجازی صدرالاشاره، پرونده شرکت جهت تصمیم گیری های بعدی به کمیسیون فنی نظارت بر عملکرد دفاتر احاله خواهد شد.
دو راه سبز برای سفر ایمن
نامه مدیرکل استان تهران برای جلوگیری از برگزاری تورهای گردشگری نیست بلکه برای صدور مجوز به کسانی است که تنها به گرفتن یک مجوز از یک آژانس بسنده می کنند و مسافران را به سفر می برند آن هم نه در قالب تورهای گردشگری ایمن.
چون وزارت میراث فرهنگی بتازگی از دو الگوی سفر ایمن بعنوان راههای سبز سفر در روزهای کرونا نام برده است. این دو الگو شامل سفر با تورهای گردشگری مجاز و دیگری سفر با خودروی شخصی و اقامت در مراکز اقامتی مورد تأیید است.
اینها راهکارهایی بود که وزارت میراث فرهنگی پیشنهاد کرده صورت گیرد و درباره آن با وزارت بهداشت نیز آن طور که معاون گردشگری گفته است، به توافق رسیده اند. در این زمینه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی نیز گفته که سفرهای انبوه مورد تأیید وزارت بهداشت نیست اما آنها با برگزاری سفر ایمن و در قالب استاندارد و کنترل شده مشکلی ندارند.
هتل ها باز هستند
در این میان، جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران نیز درباره رزروهای نوروزی هتل در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: هتل های کشور از الان رزروهای نوروزی خودرا آغاز نموده اند. این رزروها بدون هیچ محدودیتی در همه شهرهای ایران انجام می شود. وی ادامه داد: ستاد کرونا محدودیت های بین شهری با خودروی شخصی را اعلام نموده است اما سفرهای ریلی و هوایی همچنان انجام می شود. حالا همه هتل ها در همه شهرهای کشور فعال می باشند مگر آنکه مدیر هتلی بخواهد فعلاً فعالیت نکند مانند تعدادی از هتل های شهر مشهد که مالک تصمیم گرفته فعلاً میهمان نپذیرد اما ستاد کرونا اعلام نکرده تعطیل شود. در حقیقت ستاد کرونا هتل های هیچ شهری را تعطیل نکرده است.
حمزه زاده همین طور درباره کنسلی رزروهای عید نوروز نیز توضیحاتی داد و به این مساله اشاره نمود که سال قبل بااینکه به سبب شیوع ویروس کرونا و اعلام تعطیلی هتل های همه شهرهای کشور توسط ستاد مبارزه با این بیماری، هتل ها مبلغ کنسلی مسافران را پرداخت کردند؛ اما امسال مسافر با علم به شیوع ویروس کرونا مبادرت به رزرو هتل می کند. بدین سبب اگر اتاقی را کنسل کند، باید جریمه کنسلی را بپردازد. مگر اینکه ستاد کرونا اعلام نماید، هتل های یک شهری تعطیل شود. در آن صورت هم باید جلسه ای برگزار شده و تصمیم گیری شود.
برنامه ریزی برای سفر در نمایشگاه گردشگری
با وجود همه این محدودیت ها و اظهارنظرهای متفاوت درباره سفر، نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی از روز ۵ اسفند ماه به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران انجام می شود. مسئولان برگزاری این نمایشگاه، هدف از آنرا برنامه ریزی مردم برای سفرهای نوروز ۱۴۰۰ می دانند و اینکه آژانس های مسافرتی بتوانند در این نمایشگاه، تورهای مجاز و سفرهای ایمن خودرا به مردم معرفی کنند. حالا باید دید آیا واقعاً چنین اتفاقی در این نمایشگاه می افتد؟ چون هر سال هدف از برگزاری نمایشگاه در روزهای نزدیک به عید نوروز همین بوده است باید دید امسال چه تفاوتی خواهد کرد؟!


منبع:

1399/12/05
13:43:12
0.0 / 5
1046
تگهای خبر: پزشك , تعطیلات , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد