دروازه شوش مرمت می شود

دروازه شوش مرمت می شود

خوزستان مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه از آغاز عملیات مرمت و حفاظت دروازه معروف به دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل اطلاع داد.عاطفه رشنوئی اظهار نمود: دروازه شوش در جبهه جنوب غربی حصار میانی شهر دورانتاش قرار دارد که با عنایت به ماهیت خشتی و گلی و به علت بارندگی های فصلی گرفتار فرسایش و ریزش اندود بدنه شده بود.

او با تاکید بر این که حفاظت در محوطه میراث جهانی بر پایه مبانی و اصول علمی حفاظت و مرمت و با پشتیبانی روش های سنتی صورت می گیرد اضافه کرد: دروازه جنوب غربی حصار میانی شهر که برپایه نام گذاری رومن گیرشمن «دروازه شوش» نام دارد، در چندین نوبت شاهد مرمت های اساسی بوده است و در سالهای اخیر بارندگی های شدید، ضرورت حفاظت از این بنا را بیشتر از پیش کرده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ضمن اشاره به این که دروازه شوش به مانند دیگر فضاهای معماری به جای مانده شهر دورانتاش از دوره ایلام، ساختار گلین دارد که ساختاری شکننده و صدمه پذیر است بیان نمود: اهمیت و جایگاه دروازه، ماهیت گلین و صدمه پذیری ساختار آن، لزوم نگهداری از این اثر با ارزش را دوچندان می کند.

او افزود: حفاظت ساختارهای مختلف محوطه های میراث فرهنگی باید با مصالح بوم آورد و حفظ سلامت و اصالت اثر صورت گیرد. از همین روی، در مرمت این دروازه، حفاظت روشمند از سلامت با حفظ اصالت اثر از نخستین اولویت ها بوده است.

به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، برپایه اعلام اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، رشنوئی تاکید کرد: حفاظت و نگهداری، موضوعی مستمر و تکرارشونده است و پایگاه با پایش های متوالی و متناوب از آثار محوطه دورانتاش این مورد را مدیریت کرده و با اولویت بندی، امکان سنجی و مدیریت زمان و اعتبار، به اهداف خود دست یافته است تا بتواند سلامت اثر را حفظ کند.

او بر ضرورت آموزش به نیروی انسانی بومی تاکید کرد و اظهار داشت: در مرمت دروازه شوش، از نیروهای جوان روستاهای اطراف چغازنبیل دعوت شده تا در اجرای این مهم حضور داشته باشند تا علاوه بر آشنایی با روش های مرمت و نگهداری از این شهر باستانی، به اهمیت صیانت از آن بیشتر از پیش پی ببرند و نقش فعال تری بعنوان جامعه محلی در نگهداری از آن داشته باشند؛ امیدواریم در آینده شاهد ظهور استادکاران دقیق و باسوادی از میان این جوانان باشیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با ابراز امیدواری برای اجرای انواع روش های پایش در زمینه شناخت و تشخیص بموقع هر گونه تغییرات در ساختارهای مختلف شهر اضافه کرد: علاوه بر دروازه شوش، ساختارهای مختلفی با مصالح و ماهیت های متنوع در سطح شهر وجود دارند که نیازمند مرمت های کوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت و مستمر هستند.

او اضافه کرد: طرح مرمت هر یک از این ساختارها در مراحل مختلف مطالعاتی تا اجرا در حال انجام می باشد که امیدواریم در آینده نزدیک با ابلاغ اعتبارات مکفی و لازم شاهد اجرای برنامه های مستمر مرمت و حفاظت در بازه های زمانی منظم و مناسب باشیم.

منبع:

1399/12/08
15:28:59
0.0 / 5
712
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد