واكنش مدیر حج خوزستان به اظهارات وزیر بهداشت

تردد از مرز ایران و عراق غیرزیارتی است

تردد از مرز ایران و عراق غیرزیارتی است

به گزارش سفرگو مدیر حج و زیارت خوزستان اظهار داشت: اعزام زائرین به عتبات عالیات از اسفندماه سال ۹۸ تا کنون متوقف شده و تردد ایرانیان و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیرزیارتی است و به اعزام کاروان ها به عتبات هیچ ارتباطی ندارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت به دنبال خیز ویروس کرونا در استان خوزستان و افزایش شمار مبتلایان به ویروس جهش یافته در کشور، نسبت به باز بودن مرزهای ایران و عراق و تردد از آن، اعتراض کرده و اظهار داشته بود: ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من نامه دارد در این زمینه؟ کدام یک از همکارانم با بعضی از این ترددها موافقت کردند؟
نمکی دو روز بعد از آن اظهارات، نسبت به تعلل در بستن مرزهای غربی و جنوب غرب کشور شاکی شد و اظهار نمود: رنجش خاطرم از این است که بارها اعلام نموده بودم که در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزان مان در کربلا و نجف امکان دارد منجر به خیز بیماری در استان های مرزی شود. من هر شب و هر روز یکی از آرام بخش هایم بو کردن تربت امام حسین (ع) است اما این سفرها را در این ایام بسیار مضر دانستم.
ناصر حویزاوی، مدیر حج و زیارت استان خوزستان در واکنش به این سخنان وزیر بهداشت اظهار داشت: سازمان حج و زیارت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تمامی اعزام های زمینی و هوایی به عتبات عالیات را از اسفندماه ۹۸ متوقف کرده و در یک سال قبل هیچ اعزامی نداشته است.
او درباره ترددهای انجام شده از مرزهای دو کشور ایران و عراق، اظهار نمود: همان طور که طبق روال تردد مسافران ایرانی و تجار به سایر کشورهای همسایه از مرزهای مختلف زمینی و هوایی تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان انجام می شود، تردد ایرانیان و عراقی ها از مرزهای دو کشور هم در چارچوب های غیرزیارتی انجام می شود و این ترددها هیچ ارتباطی به اعزام های سازمان یافته و تحت نظارت سازمان حج و زیارت نداشته و ندارد و ما هم طی یک سال گذشته اعزامی نداشته ایم.
او اضافه کرد: در همین مدت دستورالعمل های بهداشتی توسط همکاران در ستاد مرکزی سازمان حج و زیارت، کارشناسان وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر برای طرح اعزام کنترل شده به عتبات عالیات تدوین شد و از راه وزارت امور خارجه برای طرف عراقی ارسال شد تا به یک تفاهمنامه مشترک برای اعزام ها تبدیل گردد. از سویی، کلیات این طرح پیشنهادی و دستورالعمل بهداشتیِ تدوین شده برای اعزام زائرین از راه سازمان حج و زیارت به وزارت بهداشت و کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مقابله با کرونای کشور هم ارسال شد تا در چارچوب طرحی مشخص در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و در صورت تصویب، اعزام ها بر مبنای شرایط درج شده در دستورالعمل اجرایی شود.
او در ادامه به بخش هایی از دستورالعمل تهیه شده برای اعزام عتبات اشاره نمود و اظهار داشت: بر این اساس در صورت انجام تفاهم طرفین، اعزام به صورت محدود خواهد بود، ضمن آن که از شهرهای قرمز و نارنجی و متقاضیان دارای بیماری زمینه ای اعزام نخواهند شد و توجه به میانگین سنی زائرین و عرضه جواب منفی تست کرونا برای ثبت نام بعضی از مهم ترین بندهای این دستورالعمل است.
حویزاوی تصریح کرد: درحال حاضر با عنایت به ادامه همه گیری کرونا، این روند ادامه دارد و هیچ گونه اعزام زائر زیر پوشش و سازماندهی سازمان حج و زیارت صورت نمی گیرد.
بنابر گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، مدیر حج و زیارت استان خوزستان ضمن اشاره به اوج گرفتن ویروس کرونا در این استان، اظهار نمود: کارگزاران و پرسنل سازمان حج و زیارت با عنایت به شرایط نامساعد کرونایی این استان در یک هفته اخیر برای تهیه بیشتر از ۲۵۰ هزار ماسک بهداشتی و مقادیری مواد ضدعفونی کمک کردند. این اقلام بهداشتی پیشگیرانه از کرونا در مناطق محروم و نقاط آلوده کرونایی خوزستان توزیع شده است.
حویزاوی بیان نمود: کارگزاران و همکاران سازمان حج و زیارت در بحران و هر زمانی که مردم احتیاج به کمک دارند وارد عمل شده و در جریان کرونا هم با عنایت به تعطیلی سفرهای زیارتی و مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا در این بحران در عرصه کمک به مردم حضور داشته و همچنان هم فعال می باشند.
منبع:

1399/12/10
14:22:43
0.0 / 5
819
تگهای خبر: سفر , مسافر , ویزا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد