آغاز مرمت حسینیه فروشانی های خمینی شهر در مشهد

آغاز مرمت حسینیه فروشانی های خمینی شهر در مشهد

به گزارش سفرگو اصفهان مدیرعامل حسینیه و زائرسرای فروشانی ها در مشهد اظهار داشت: با توافق با میراث فرهنگی مشهد، ساخت و مرمت حسینیه و زائرسرای فروشانی های خمینی شهر در مشهد شروع شد.حیدرعلی پیمانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلام آغاز ساخت و مرمت حسینیه فروشانی های خمینی شهر در مشهد اظهار نمود: بعد از سال ها انتظار، مشکلات حسینیه فروشانی ها در مشهد رفع و مرمت و ساخت این بنا شروع شد.

وی ضمن اشاره به پیشینه تاریخی این حسینیه، اظهار داشت: خانه کوزه کنانی مشهد در سال ۱۲۴۷ هجری شمسی، در دوره قاجاریه ساخته شده است. این خانه ابتدا متعلق به یکی از تجار معروف مشهد به نام مرحوم حاج کوزه کنانی بوده است و تاریخچه دقیقی در مورد این بنا وجود ندارد، اما سبک معماری که در این خانه به کار رفته نشان داده است که این بنا در اواخر دوره قاجاریه ساخته و با مساحت ۲ هزار و ۳۴۰ مترمربع حدوداً در فاصله ۳۰ متری باب الجواد واقع شده است.

مدیرعامل حسینیه و زائرسرای فروشانی ها در مشهد، اضافه کرد: پس از فوت کوزه کنانی این خانه به هیئت مذهبی محله فروشان خمینی شهر به فروش رسید. گفته می شود که هر زمان آیت الله بروجردی به مشهد مشرف می شدند، در این خانه اقامت می کردند.

وی در مورد مرمت این بنا، اظهار نمود: خانه کوزه کنانی سالهای گذشته از لیست آثار ملی خارج شد، اما در کمیسیون ماده ۵ شهرسازی بعنوان کاربری فرهنگی دیده شده بود. بعد از رایزنی ها و جلسات مختلف با میراث فرهنگی در مورد مرمت این بنا به توافق رسیدیم. بر طبق این توافق مقرر شد که با حفظ قسمت های تاریخی این بنا مابقی تخریب و ساخته شود.

پیمانی اضافه کرد: طرح های اولیه طراحی و پارسال در شورای فنی میراث خراسان و تهران به تصویب رسید. همینطور بهمن سال قبل طرح های مرمت، مستند نگاری و فاز یک توسعه تحویل بنا تحویل میراث فرهنگی شد.

وی با بیان آغاز عملیات ساخت و ساز اظهار داشت: الان ضلع شمالی خانه تخریب شده که طبق توافق نمای آن باید مثل قبل بازسازی شود و مابقی آن به صورت مدرن هشت طبقه روی ساختمان و ۲ طبقه زیر زمین ساخته خواهد شد. سمت غربی هم پنج طبقه روی ساختمان و ۲ طبقه در زیر ساختمان راه اندازی خواهد شد و طراحی آن صورت گرفته است. در قسمت شرق این مجتمع هم دو سالن صد متری به صورت حسینیه در دو طبقه راه اندازی خواهد شد.

مدیرعامل حسینیه و زائرسرای فروشانی ها در مشهد با تاکید بر حفظ بافت تاریخی این بنا، خاطرنشان کرد: قسمت جنوبی که بافت تاریخی دارد و از نظر میراثی بسیار پرارزش است و حیاط فعلی و سردر ورودی از قسمت شرقی هم حفظ خواهد شد. هم اکنون در مرحله دریافت پروانه ساختمان هستیم.

پیمانی، ساخت این مجتمع را مردمی دانست و تصریح کرد: طی جلسات مختلف در مساجد محله فرشان همچون مسجد آیت الله حجازی، مسجد اعظم و مسجد ملاحیدر چند قطعه زمین، خانه و مغازه و مبالغی نقدی توسط مردم به ساخت این زائرسرا اهدا شد که مجموعاً حدود ۱۲ میلیارد تومان به ساخت این مجتمع کمک شده است.

منبع:

1400/01/17
16:24:03
5.0 / 5
858
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد