سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان:

زیرساخت های گردشگری استان سمنان تسهیلات خسارت كرونا دریافت نمودند

زیرساخت های گردشگری استان سمنان تسهیلات خسارت كرونا دریافت نمودند

به گزارش سفرگو سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: تسهیلات جبران خسارت کرونا برای ۱۱۳ پرونده تاسیسات گردشگری در یک سال گذشته پرداخت شده است.حمید رضا دوست محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به جبران خسارات واحدهای تأسیسات و خدمات در بخش های گردشگری استان سمنان از بابت ویروس منحوس کرونا، بیان نمود: ۱۱۳ پرونده زیرساخت گردشگری که از بابت کرونا خسارت دیده بودند در سطح استان توانستند تسهیلات دریافت نمایند.
وی با اشاره به اینکه این تسهیلات توانست تثبیت شغل ۱۷۲ نفر را منجر شود، اضافه کرد: این تسهیلات به ۵۰ دفتر خدمات مسافرتی، هفت فقره تأسیسات گردشگری، ۵۶ مرکز تولید و توزیع صنایع دستی پرداخت گردید تا بتوانند گردش مالی و اشتغالی که بوجود آورده اند را، در این شرایط دشوار مالی و اقتصادی ناشی از بحران کرونا حفظ کنند.
کاهش چشمگیر سفرهای نوروزی
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از کاهش ۹۶ درصدی اقامت مسافران نوروزی در استان اطلاع داد و بیان نمود: یکی از مهم ترین علل کاهش درآمد و ضررهای اقتصادی که واحدهای گردشگری داشتند، این کاهش چشمگیر به حساب می آید.
دوست محمدی با اشاره به اینکه از ۲۸ اسفند ۹۹ تا ۱۳ فروردین سال جاری، ۱۳ هزار و ۷۴۷ مسافر در تأسیسات گردشگری مجاز اقامت داشته اند، ابراز کرد: علیرغم رعایت شیوه نامه ها در جهت سفر هوشمند و مسئولانه و اتخاذ این سیاست که در روزهای نوروز فقط موزه ها و اماکن تاریخی رسمی و تحت نظارت اداره کل که قابلیت کنترل و تدابیر لازم برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی را داشتند، باز باشند، بازهم شاهد کاهش چشمگیر توریست بودیم.
وی با اشاره به اینکه درمجموع، ضریب اشغال واحدهای اقامتی مجاز استان ۲۳ درصد بوده که این رقم نسبت به سال پیش از انتشار کرونا ۹۶ درصد افت داشت، تصریح کرد: زیرساخت های گردشگری به علت کرونا شرایط نامطلوبی را پشت سر می گذرانند. میامی مهد کاروانسراهای ایران
مشاغل روستایی تسهیلات گرفتند
سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره مشاغل روستایی و صنایع دستی، بیان نمود: پرداخت ۱۲ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان با هدف اشتغال روستایی و توسعه اقتصادی این مناطق یکی از اقدامات این اداره کل بوده که به شش زیرساخت این حوزه پرداخت و زمینه اشتغال ۲۲ نفر را مهیا کرده است.
دوست محمدی با اشاره به اینکه این تسهیلات به طرح های صنایع دستی، بوم گردی و تأسیسات گردشگری استان سمنان پرداخت شده است، تصریح کرد: اجرای موفق طرح های پایدار اشتغال روستایی و عشایر، باعث کاهش حاشیه نشینی، کاهش مهاجرت به شهرها، ماندگاری ساکنان روستا و درآمدزایی برای آنها، کمک به اقتصاد و معیشت خانوارهای روستایی، اشتغال زایی برای جوانان و کارجویان و حل معضل بیکاری در مناطق روستایی و عشایری می شود.
وی همینطور درباره وضعیت کاروانسراهای استان سمنان بخصوص در میامی، توضیح داد: وضعیت کاروانسراهای شهرستان میامی برای حضور ارزیاب سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) بررسی گردید.
ساماندهی کاروانسراهای میامی
سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به اینکه میامی بهترین کاروانسراهای تاریخی قابل سرمایه گذاری را دارد، اظهار داشت: وجود کاروانسرای میامی، سپنج (جهان آباد)، مجموعه کاروانسراهای میاندشت شامل سه کاروانسرا، کاروانسرای عباس آباد، الحاک، صدرآباد، محمدآباد پل ابریشم و سنگی شریف آباد، نشانگر اهمیت تاریخی و گردشگری و همینطور میراث فرهنگی میامی و استان سمنان است.
دوست محمدی درباره ساماندهی کاروانسراهای میامی، اظهار داشت: مرمت و معرفی این کاروانسراها، نقش مؤثری در توسعه شهرستان دارد و حفاظت و مرمت این آثار پرارزش از اهداف اصلی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان است و احتیاج به همکاری سایر دستگاههای اجرایی و مالکان کاروانسراها دارد
به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در استان سمنان ۹۰ اقامتگاه بوم گردی، ۱۵ هتل و میهمان سرا، ۱۴ اقامتگاه سنتی، پنج میهمان پذیر، پنج مجتمع گردشگری، ۷۹ خانه مسافر، یک هتل آپارتمان، دو مرکز تفریحی سرگرمی، یک اردوگاه، یک متل، ۳۱ دفتر خدمات مسافرتی، ۴۲ رستوران بین راهی، ۱۹ سفره خانه سنتی و سه مؤسسه آموزش گردشگری فعال است.


منبع:

1400/02/04
10:04:19
5.0 / 5
636
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد