امسال اتفاق می افتد؛

الحاق سه پرونده به میراث جهانی و ثبت شده ایران

الحاق سه پرونده به میراث جهانی و ثبت شده ایران

الحاق میراث طبیعی دیزمار به جنگل های هیرکانی، نقش رستم و نقش رجب به پارسه و کلیسای وانک به کلیساها، سه پرونده الحاقی ایران جهت بررسی در کمیته میراث تاریخی یونسکو است.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، مقرر است کمیته میراث فرهنگی یونسکو سال جاری در سریلانکا برگزار گردد. ایران هم سه پرونده را به پرونده هایی که از قبل جهانی شده بودند، اضافه خواهد نمود.
جنگل های هیرکانی سال ۹۸ در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، اعلام گردید.
ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو از مدت ها قبل مورد توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار داشت و با فراهم شدن شرایط لازم، به یکی از اولویت های این سازمان در سال ۲۰۱۷ تبدیل شد.
جنگل های هیرکانی چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و سمنان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شد؛ سه سایت پیشنهادی استان گیلان بخش هایی از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش هستند.
پرونده نامزدی جنگل های هیرکانی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری سازمان محیط زیست، سازمان جنگلها و مراتع، دانشگاه تربیت مدرس و بنیاد سوکوی آلمان تهیه شده و در فوریه سال ۲۰۱۸ به این سازمان ارسال شد.
طبق پرونده ای که در اختیار یونسکو قرار گرفته شده است این پرونده دارای ۱۵ سایت است و ایران در سال ۱۴۰۰ یک سایت دیگر هم به این پرونده اضافه می کند.
دیزمار یکی از دهستان های استان آذربایجان شرقی است که به این پرونده الحاق خواهد شد.
الحاق کلیسای وانک به مجموعه کلیساهای ایران هم یکی دیگر از پرونده هایی است که قرار شده تا در اجلاس ۱۴۰۰ میراث جهانی یونسکو بررسی شود.
در سال ۸۷ پرونده مجموعه کلیساهای متعلق به ارامنه در ایران در سی و دومین اجلاس کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در ایالت کبک کانادا، مطرح و به تصویب این کمیته رسید.
ایران قصد داشت تا پرونده کلیسای وانک را جداگانه به ثبت برساند اما از آنجائیکه این پرونده نیازمند یک سهمیه ملی بود، این کار با محدودیت های اعمال شده توسط یونسکو، مشکل به نظر می رسید ازاین رو تصمیم بر آن شد که این پرونده هم به پرونده کلیساها الحاق شود.
آذرماه سال ۹۹ هم پرونده مراسم زیارتی قره کلیسا مشترک با کشور ارمنستان در اجلاس کمیته بین الدول میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.
الحاق نقش رستم و نقش رجب به پارسه پرونده الحاقی دیگر ایران است. تهیه پرونده نقش رستم برای پیوست به تخت جمشید و ثبت جهانی آن در حال پیگیری است. اطلاعات پرونده تقریباً کامل شده، افزون بر این نقش رجب هم بعنوان قسمتی دیگر از این مجموعه ثبتی در مرحله الحاق قرار دارد.
یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در لیست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسید.


منبع:

1400/02/09
12:42:19
5.0 / 5
685
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد