میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

برگشت آثار تاریخی از بریتانیا

برگشت آثار تاریخی از بریتانیا

به گزارش سفرگو مخدوش شدن نقش برجسته چشمه علی، برگشت آثار تاریخی از بریتانیا، ارسال پرونده های میراثی به یونسکو و بررسی وضعیت سفرهای نوروزی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه جامعه؛ در این هفته اخباری از مخدوش شدن نقش برجسته چشمه علی شنیده شد. گفته بودند افرادی با پاشیدن رنگ مو و اکسیدان روی این اثر تاریخی و ملی آنرا مخدوش کردند. کارشناسان حفاظت از میراث فرهنگی ایکوم هم به محل رفته و آنرا پاکسازی کردند. اما بعد از آن حرف و حدیث هایی در خصوص عمدی بودن این اقدام و تسویه حساب های شخصی شنیده می شد. گویا چشمه علی را بازیچه سیاست های خود کرده بودند. خبرگزاری مهر این هفته در گزارشی به بررسی وضعیت سفرهای نوروزی پرداخت. در این گزارش آمده بود سفرهای نوروزی در حالی اجرا شد که برای صنعت توریسم و مردم سودی نداشت. از طرفی الگوی سفر ایمن هم با مشکل رو به رو شد و دستگاه ها برای اجرای بهینه آن همکاری نکردند با این وجود مردم مقصر شدند.
برعکس سال قبل که سفرهای عید نوروز محدودتر شده بود، در عید نوروز ۱۴۰۰ به علت کاهش آمار مبتلایان به کرونا، ترددها آزاد شد و مردم امکان سفر پیدا کردند. اگر تا پیش از عید ۱۴۰۰ آمار قربانیان کرونا حدود ۵۰ نفر در روز بود این آمار پس از عید به حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در روز رسید. برخی افراد سیاست های دولت را مقصر این جریان دانستند و برخی دیگر مردمی که به سفر رفتند. در این میان نه جامعه گردشگری از این سفرها سود برد نه مردم. اما چرا؟
قبل از پاسخ به این سؤال دو نکته از دو مصاحبه پیش از عید قابل تأمل است. یکی در ارتباط با مصاحبه سعید نمکی وزیر بهداشت است که در گفتگو با شبکه خبر اظهار داشته بود: قرار شد برای سفرهای نوروزی رنگ بندی اعلام نماییم. دو گزینه رنگ بندی بر مبنای وضعیت موجود و رنگ بندی بر اساس مؤلفه ویروس موتاسیون یافته و از عزیزانم در ستاد ملی تقاضا کردیم که اگر هر کدام از آنها را بپذیرند فواید و مزایای مشخص خویش را دارد و دوستان رنگ بندی شادتر را پذیرفتند که آبی و زرد بیشتر و قرمز و نارنجی کمتری داشت. مطلقاً موافق سفر نیستم هیچکدام از پزشکان و مسؤلان بهداشتی دیگر هم موافق سفر نیستند. به هر حال این سفرها آژانس های مسافرتی را پر سود، راهنمایان را مشغول به کار و هتل ها را پر از مسافر نکرد تنها به افزایش آمار مبتلایان افزود.
خط ساحلی خلیج فارس گردشگری می شود رئیس پایگاه میراث لنج سازی اظهار داشت: در بندر کنگ حدود ۵۰ لنج جهت استفاده گردشگری احیا شده اند در نظر داریم تا از این شناورها بعد از تدوین دستورالعمل گردشگری دریایی در خط ساحلی استفاده نماییم.
ایوب زارعی رئیس پایگاه میراث دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی خلیج فارس اظهار داشت: متأسفانه در جریان ابلاغ مصوبه امحای لنج ها نبودیم. از ما مشورتی نمی گیرند. همیشه تصمیمات از بالا به پایین و وارداتی کار دستمان داده است. ما با اعضای شورای شهر، لنج داران و فعالان این حوزه و نمایندگان مجلس درباره مصوبه سازمان دریانوردی جلساتی گذاشتیم تا در جریان قرار بگیرند و نظراتشان را بیان کنند چون همه نگران این مصوبه بودند.
وی اظهار داشت: با معاون میراث فرهنگی کشور هم جلساتی برگزار کردیم و گفتند که نامه ای از جانب وزارت خانه به سازمان دریانوردی ارسال می شود. این اطلاع رسانی در فضای مجازی هم انجام شد ضمن اینکه همراه با نماینده غرب هرمزگان پیش از ابلاغ مصوبه، با رئیس سازمان بنادر جلسه برگزار کردیم. صحبت آنها این بود که صاحبان کالا درصددند، کالای ایمن تری به دستشان برسد بنابراین به سمت شناورهای فلزی با حجم کالای بیشتر و به صورت کانتینری می روند. ما هم کار خدماتی انجام می دهیم. ولی بحث ما این بود که بعضی از این مصوبات باعث زیر سوال رفتن حفاظت میراث ناملموس کشور می شود. شما شناورهای فلزی را اضافه کنید اما شناورهای سنتی را حذف نکنید.
برگشت آثار تاریخی از بریتانیا به تهران وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: مجموعه اشیا و مواد فرهنگی از مؤسسه ایران شناسی بریتانیا در تهران پس از نیم قرن به موزه ملی ایران منتقل شد. علی اصغر مونسان اظهار داشت: گروه های بریتانیایی در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی (دهه ۴۰ و ۵۰ خورشیدی) بعضی از اشیا و مواد فرهنگی را برای تکمیل طراحی و عکاسی به منظور آماده سازی برای انتشار به محل استقرار خود در مؤسسه ایران شناسی در قلهک منتقل می کردند. با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی بخشی از این آثار و پروژه ها به صورت نیمه کاره در آن محل باقی ماند. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود: آثار شامل مواد فرهنگی از محوطه نوشیجان تپه (استان همدان، سگزآباد (قزوین) خوروین البرز، باباجان تپه (استان همدان)، پاسارگاد (استان فارس) بررسی ملایر، هفتوان تپه (استان آذربایجان غربی)، بقایای جانوری و قطعات شکسته سفال (بانک سفال) از محوطه های متعدد ایران است. وی با اشاره به اینکه این آثار حاصل بررسی ها و جستجوهای پژوهشگران وابسته به BIPS در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی است که در مناطق مختلف ایران پژوهش میدانی دیرینه شناسی داشتند، اظهار نمود: در میان این مجموعه بیشتر از ۱۰۰ اثر اشیای موزه ای وجود دارد که شمار مواد فرهنگی آن بیشتر از ۱۰ هزار یافته است. یافته ها از جنس ابزار سنگی، سفالی، استخوانی، آجر و… است که مستندنگاری این آثار در دستور کار موزه ملی ایران قرار دارد.
ارسال ۵ پرونده به یونسکو ۵ پرونده مهرگان، عود، یلدا، ترکمن دوزی و ابریشم ریسی چند روز پیش برای ثبت در لیست میراث جهانی راهی یونسکو شدند تا در سال ۲۰۲۲ مورد بررسی قرار گیرند.
پرونده های «جشن مهرگان» به صورت مشترک با تاجیکستان در اجلاس میراث ناملموس آذرماه سال قبل ریفر شد. کارشناسان یونسکو درباره این پرونده ابهاماتی داشتند. همچون اینکه چطور این جشن در کشورهای دیگر برگزار می گردد و در جایی مانند تاجیکستان به آن مفصل پرداخته می شود و چه تفاوت هایی بین کشورها در برگزاری آن وجود دارد. ایران سال جاری به این پرسش ها پاسخ داد تا بار دیگر این پرونده برای ثبت جهانی بررسی شود.
پرونده مشترک دیگر ایران «هنر ساختن و نواختن عود» به صورت مشترک با سوریه بود که این پرونده هم با همین سوالات و علل، ریفر شده بود ازاین رو با پاسخگویی به این ابهامات دومین پرونده ای بود که ایران آنرا به یونسکو فرستاد.
پرونده سوم هم در ارتباط با آئین یلداست که این پرونده دو سال نتوانست بعنوان سهمیه ملی، جهانی شود بنابراین قرار شد به صورت پرونده چند ملیتی و مشترک با کشور افغانستان، به شورای ثبت یونسکو فرستاده شود.
پرونده ترکمن دوزی هم بعنوان پرونده چهارم مشترک با ترکمنستان ارسال شد چون که ترکمن دوزی در شهرهای شمال شرقی کشور بسیار رایج و دارای اشتراکات زیادی با ترکمنستان است.
اما نوغان داری یا ابریشم ریسی هم عنوان پرونده پنجمی است که قرار شده مشترک با کشور ترکیه، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان در سال ۲۰۲۲ بررسی شود.
این پرونده ها آذرماه ۱۴۰۰ در شانزدهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس که مقرر است در سریلانکا برگزار شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
تهیه پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی از تهیه پیش نویس روش ها و شیوه های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی برای اولین بار در کشور اطلاع داد. سید هادی احمدی روئینی هدف از تهیه این پیش نویس را ایجاد وحدت رویه و استانداردسازی تهیه اطلاعات تصویری و گرافیکی برای بستن قراردادهای مستندسازی با مشاوران، توصیف شکل کالبدی، تحولات و شرایط اماکن میراث تاریخی در بازه زمانی معین در سرتاسر کشور ذکر کرد. به قول او، بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی همچون ثروت های ملی غیرقابل جایگزین با اطلاعات بی شمار و گاهی ناشناخته هستند که دستیابی به آن مستلزم بهره گیری از مهارت ها، ایده ها و فنون مختلفی از دانش های میان رشته ای و برداشت میدانی است.
لیست جدید کشورهای ممنوع برای سفر اعلام شد سازمان هواپیمایی کشوری اسامی کشورهایی که فروش بلیت پرواز به آنها ممنوع می باشد را اعلام نمود. حسن خوشخو مدیرکل دفتر نظارت بر شرکتهای هواپیمایی دفاتر خدمات مسافرت هوایی سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه هوانوردی (NOTAM) خود به دفاتر فروش بلیت اعلام نمود: پیرو مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، اسامی کشورهایی که فروش بلیت پرواز به آنها ممنوع می باشد، به دفاتر فروش بلیت ابلاغ می شود. بر مبنای اعلام این سازمان، در صورت فروش بلیت پرواز به کشورهای مذکور، مجوز دفاتر خدمات مسافرت هوایی باطل خواهد شد. کشورهای دارای ممنوعیت سفر به شرح زیر است: هند، پاکستان، فرانسه، بوتسوانی، برزیل، جمهوری چک، عراق، استونی، ایرلند، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، اسلواکی، آفریقای جنوبی، زامبیا.

1400/02/11
23:35:26
5.0 / 5
715
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد