مونسان خبر داد؛

اصلاح و تصویب یك بخشنامه و یك اساسنامه در حوزه میراث فرهنگی

اصلاح و تصویب یك بخشنامه و یك اساسنامه در حوزه میراث فرهنگی

وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: در جلسه هیئت وزیران، بخشنامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستاها تصویب و اساسنامه صندوق توسعه صنایع دستی، احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی اصلاح شد.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، علی اصغر مونسان با بیان این خبر اضافه کرد: هیئت وزیران در امتداد معرفی، ترویج و آموزش میراث فرهنگی ناملموس (معنوی)، حمایت هرچه بیشتر از این میراث در قالب قوانین و مقررات کشور و نیز تقویت ظرفیت کارگروه ملی میراث فرهنگی ناملموس، با پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص تصویب بخشنامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستاها با مشارکت شوراهای اسلامی، شهرداری ها و دهیاری ها موافقت نمود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: بر طبق این بخشنامه، این وزارتخانه موظف است با همکاری دستگاه های عضو کارگروه ملی میراث فرهنگی ناملموس نسبت به برنامه ریزی، ارائه سازوکار اجرائی، تصویب الگوی مشارکت، نظارت، پایش و روزآمدسازی آن بوسیله کارگروه فوق اقدام نماید.
او اظهار داشت: همین طور دستگاه های اجرائی موظفند ادارات و نهادهای تابعه خودرا در سطح استانی با هدف معرفی و ترویج میراث فرهنگی ناملموس فعال کرده و اقدامات لازم را با همکاری و نظارت وزارت میراث فرهنگی به انجام برسانند.
مونسان افزود: علاوه بر این، در امتداد بومی سازی مشارکت و تقسیم کار محلی بین دستگاهها با هدف معرفی و ترویج میراث فرهنگی ناملموس در سطح شهرستانی، وزارت مزبور موظف است با همکاری وزارت کشور و دیگر دستگاه های عضو کارگروه ملی، کارگروه مشارکت در پاسداری از میراث ناملموس شهرها و روستاها را به ریاست فرماندار شهرستان مربوطه و بدون توسعه ساختار اداری تشکیل دهد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: این کارگروه انجام وظایفی چون شناسایی، برنامه ریزی و هماهنگی برای برگزاری آئین های سنتی، هنرهای نمایشی و مراسم ویژه میراث فرهنگی ناملموس، اختصاص مراکزی برای حمایت، ترویج و توسعه مهارت های در رابطه با صنایع دستی سنتی، پشتیبانی از استادکاران هنرهای سنتی و حاملان میراث فرهنگی ناملموس (گنجینه های زنده بشری) و … را بر عهده دارد.
مصوبه هیئت وزیران درباره صندوق توسعه
او همین طور به دیگر مصوبه روز چهارشنبه هیئت وزیران اشاره نمود و افزود: هیئت وزیران بمنظور تامین نظر شورای نگهبان، با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نسبت به اصلاح اساسنامه صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اقدام نمود.
مونسان به سابقه تشکیل این صندوق اشاره نمود و اظهار داشت: این صندوق به استناد بند ز ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه بمنظور تعیین و اعطای مجوز کاربری و بهره برداری مناسب و خردمندانه از بناها و اماکن تاریخی در سال ۱۳۸۴ تشکیل شد و متعاقب آن به استناد ماده ۸ قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و بمنظور حمایت، توسعه و ترویج صنایع دستی و تشویق و تکریم فعالان صنایع دستی و فرش دستباف از صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن فرهنگی - تاریخی به صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تغییر نام یافته است و در جلسه هیئت وزیران، اساسنامه این صندوق با در نظر گرفتن نظرات شورای نگهبان به تصویب رسید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بر طبق این اصلاحیه، وظایف و اختیارات صندوق با رعایت قوانین و مقررات مربوط و موازین شرعی تعریف می شود. همچون این وظایف، می توان به تعیین و اعطای مجوز کاربری و بهره برداری مناسب از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، واگذاری بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی در اختیار صندوق به اشخاص حقیقی و حقوقی با اولویت بخش غیردولتی داخلی و خارجی و نیز عضویت در سازمان ها و نهادهای بین المللی در رابطه با موضوع کارهای صندوق، اشاره نمود.
به گفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همین طور تعیین نماینده یا نمایندگان مورد وثوق و امین جهت شرکت در مجامع و هیئت مدیره های شرکت های وابسته در صورت لزوم، همچون وظایف و اختیارات هیئت مدیره محسوب می شود.
مونسان اضافه کرد: علاوه بر این، مدیرعامل می تواند با مسئولیت خود، قسمتی از اختیارات خودرا به هر یک از مدیران و کارکنان مورد وثوق و امین صندوق واگذار کند. ضمن این که منابع مالی صندوق با رعایت ماده (۸) قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی تعریف می شود. همین طور بر طبق این اصلاحیه، منابع مالی صندوق با رعایت بند ت ماده ۱۰۰ قانون ششم توسعه و ماده ۸ قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب سال ۱۳۹۶ تامین می شود. ضمن اینکه در اساسنامه صندوق درباب وظایف هیئت مدیره، اتخاذ تصمیم درباره ایجاد مؤسسات و یا شرکت های وابسته برای تحقق اهداف صندوق به صندوق واگذار شده است.

1400/02/26
13:37:03
5.0 / 5
377
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , روستا , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد