معاون گردشگری خبر داد

كوشش برای بازگشایی مرزها

كوشش برای بازگشایی مرزها

سفرگو: معاون گردشگری از تهیه بسته حمایتی جدید، کوشش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه شده و پیگیری واکسیناسیون فعالان گردشگری آگاهی داد.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری بمنظور تبیین اقدامات و برنامه های جاری حوزه گردشگری اظهار داشت: به دنبال دریافت مصوبه فعالیت واحدهای گردشگری و فعالان این حوزه از ستاد ملی کرونا قبل از تعطیلات نوروز و کوشش برای روشن نگه داشتن چراغ کسب وکارهای این حوزه بعنوان اقدامی موثر، وارد نیمه دوم فروردین ماه و ایام پیک کرونا و سپس ماه مبارک رمضان شدیم که قبل از این نیز زمان رکود این حوزه به شمار می آمد. در نتیجه با استمرار فعالیت در فضای حاکم ایجادشده به جهت شدت انتشار ویروس کرونا شامل محدودیت ها و سختگیری های موجود، برنامه های معاونت در دو بخش بصورت همزمان مورد پیگیری قرار گرفت.
او اضافه کرد: بخش نخست در وضعیت اعمال شده سختگیری های بیش از پیش، تمرکز بر استمرار حمایت های دولتی از کسب وکارها و فعالان گردشگری بوده است. بر این اساس طبق تلاش ها و پیگیری های بسیار انجام شده، صنعت گردشگری در کنار چهار رسته شغلی لطمه دیده از بحران انتشار ویروس کرونا شامل مشاغل مربوط به حمل و نقل، ورزش و هنر و سینما که ضرورت بر استمرار حمایت داشت، قرار گرفت. این در حالیست که قبل از این گردشگری در گروه گسترده تر ۱۴ رسته شغلی قرار داشت و این ارتقا، امکان و الزام کسب حمایت های بیشتر را سبب شد.

بسته حمایتی جدید در راه است
او با اشاره به اینکه سعی کردیم تا کمیته های تخصصی ستاد ملی مدیریت کرونا و بخش های تصمیم ساز در این عرصه را بمنظور دریافت حمایت های بیشتر و استمرار پشتیبانی ها متقاعد نماییم، اظهار داشت: بدین جهت بسته حمایتی تلفیقی جدید مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال محور و بنگاه محور برای کسب وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تنظیم شد و بخش هایی همچون حمایت های بانکی، مالیاتی و بیمه ای مربوط به کسب وکارهای حوزه گردشگری را پوشش داد.
تیموری اظهار نمود: در بخش بانکی با تصویب دستورالعمل مربوطه مواردی نظیر امهال تسهیلات فعالان گردشگری تا اختتام شهریورماه اجرائی شد و تلاش نموده ایم که هیچ نوع جریمه و سودی نیز به امهال صورت گرفته تعلق نگیرد. از سویی دیگر در بخش بانکی رفع سوءاثر چک برگشتی و نیز ادامه پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا هم متقاضیان جدید و هم افرادی که پرونده شان نزد بانک بوده است و روند آن متوقف شده بود، از این امکان بهره مند شوند. همین طور بخش دیگر نیز شامل بخشش جرایم مالیاتی بوده است که امهال پرداخت آن بعد از تصویب نهایی، در بازه سه تا شش ماه محقق خواهد شد.
معاون گردشگری افزود: در بخش بیمه ای بسته حمایتی جدید، امهال حق بیمه سهم کارفرمایی نیز در دستور کار قرار گرفته است. بدین جهت اعطای یارانه حق بیمه برای بنگاه های بالای ۱۰ نفر اشتغال و ارائه یارانه دستمزد برای بنگاه های کمتر از ۱۰ نفر اشتغال، پیش بینی شده است. این در حالیست که در کنار بحث های سه گانه بانکی، بیمه ای و مالیاتی اقداماتی نظیر تمدید مجوزها و بخشودگی اجاره بهای اماکن اجاره ای تحت تملک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز محقق شده است. این ها مواردی است که در قالب بسته تلفیقی آماده شده و به زودی پیرو برگزاری جلسه ستاد کرونا در هفته پیش رو، ابلاغ و اجرائی می شود.

مکاتبه با رئیس جمهور برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه شده
تیموری همین طور بخش دوم اقدامات جاری حوزه گردشگری را کوشش برای بهره مندی از فرصت بازگشایی مرزها با پذیرش گردشگران واکسینه شده اعلام نمود و اظهار داشت: هم اکنون رایزنی ها برای بازگشایی ها در ابعاد داخلی و بین المللی را آغاز نموده ایم. همچون یکی از عناوینی که به شدت پیگیر آن هستیم و در کمیته های مختلف دنبال کننده آن بوده ایم، اجازه ورود به اتباع کشورهایی است که واکسینه شده اند و به صورتی تهدید و نگرانی برای جامعه ایرانی ایجاد نمی کنند. این پیشنهاد بوسیله مکاتبه با وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و شخص رئیس محترم جمهور انجام شده است.
وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در آینده نزدیک مقاصد مختلف گردشگری جهان همچون اتحادیه اروپا با رویکرد پاسپورت واکسن، درهای کشورهای خودرا به سمت گردشگران بین المللی باز خواهند کرد و ما نیز باید از جریان حاکم، امکان بهره لازم را فراهم نماییم.

پیگیری واکسیناسیون فعالان گردشگری
معاون گردشگری افزود: موضوع در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون کرونا ویژه فعالان گردشگری نیز بوسیله دو مسیر وزارت بهداشت و شرکت های تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است که این اقدام نیز می تواند بعنوان فعالیتی موثر در آماده سازی بستر لازم برای پذیرش توریستهای خارجی موثر واقع شود.
تیموری اظهار داشت: در کنار این اقدامات، تلاش نموده ایم تا با اطلاع رسانی و آموزش به فعالان و واحدهای گردشگری بمنظور رعایت پروتکل ها امکان تحقق سفرهای هوشمند را سبب شویم. به این منظور انجام کارهای گردشگری در داخل کشور بصورت محدود و برنامه ریزی شده با رعایت پروتکل ها ادامه دارد.
معاون گردشگری همین طور در تشریح بخش های دیگری از اقدامات و برنامه های فعلی این حوزه، اظهار نمود: در کنار اقدامات صورت گرفته، یک سری الزامات و اقدامات را نیز به تبع شروع سال جدید در دستور کار داشته ایم که برنامه ریزی و تامین بودجه برای به انتها رساندن پروژه های ملی در دست اقدام، همانند برنامه ملی توسعه گردشگری، برند ملی گردشگری، حساب های اقماری گردشگری و نظام جامع آموزشی را با در نظر گرفتن نزدیک شدن به انتها دولت و رعایت زمان بندی نهایی در دستور کار قرار داده ایم.
او همین طور تلفیق دو معاونت گردشگری و سرمایه گذاری وزارت و تغییرات اعمال شده در چارت حوزه گردشگری را یکی دیگر از اقدامات بنیادین و کارشناسی در دو ماه گذشته دانست و اضافه کرد: ممزوج شدن دو بخش معاونت گردشگری و معاونت سرمایه گذاری وزارت به سبب خلاءهای قانونی، نبود مدیریت واحد و یکپارچه و افزایش تمرکز انجام گرفت تا به تبع آن در ساختار چارت جدید امکان همپوشانی گسترده همه ابعاد و زوایای صنعت گردشگری کشور محقق شود.
تیموری به استمرار فعالیت جاری حوزه گردشگری با وجود شرایط بحران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش بمنظور برگزاری تورهای آشناسازی ضابطه مند و رایزنی با کشورهای هدف گردشگری با برگزاری کمیته های فنی، بخش دیگری از امور جاری و مهم معاونت گردشگری به شمار می آید که برگزاری تورآشناسازی برای فعالان و افراد مؤثر در گردشگری روسیه و اجرای وبینارهای اخیر با کشورهایی همچون گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایتالیا نمونه هایی از آن به شمار می آید.
منبع:

1400/02/31
18:18:34
5.0 / 5
360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد