در نشستی با رئیس شورای هماهنگی تشكل های میراث، گردشگری و صنایع دستی؛

كوشش برای بالابردن سواد انجمن های میراثی

كوشش برای بالابردن سواد انجمن های میراثی

سفرگو: دوستداران میراث فرهنگی در قالب شورای هماهنگی تشکل های میراثی در تلاش هستند تا چهره منتقد همیشگی را به مطالبه گران تخصصی تبدیل کنند اتفاقی که با برگزاری چند برنامه در حال انجام است.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با ۱۲ نفر در سال ۸۹ آغاز به کار کرد. حالا چند سالی می شود که به شورای ملی تبدیل گشته و اعضایش درصدد هستند تا آنرا به شبکه تبدیل کنند. این فرآیند حالا در وزارت کشور در حال انجام می باشد و همزمان شبکه های استانی نیز تشکیل می شود تا به یک ساختار مدنی مناسبی برسد.
این شورا حالا بوسیله دفتر مجامع و تشکل های وزارت میراث فرهنگی با بخش های مختلف این وزارتخانه ارتباط دارد اما این تشکل ها یا NGO ها فعالیت شأن با مجامع صنفی متفاوت می باشد. این مجامع در حقیقت با معاونت ها بصورت مستقیم ارتباط می گیرند مانند جامعه هتلداران یا جامعه گردشگری الکترونیک که مستقیماً با معاونت گردشگری در ارتباط هستند. هر چند که دفتر مجامع در تلاش است تا در ساختار جدید وزارت میراث فرهنگی این جوامع را نیز به دفتر تشکل ها الحاق کند.
از آن طرف وزارت میراث فرهنگی برای تشکل های حرفه ای خود بخشنامه دارد مانند تشکل حرفه ای گردشگری اما این NGO ها مجوز خودرا از وزارت کشور می گیرند و در حقیقت تعریف شأن تشکل غیرانتفاعی و غیردولتی و مردم نهاد است که عملکردشان با تشکل های صنفی و حرفه ای کاملاً متفاوت می باشد.
در حال حاضر 907 NGO در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود دارد که پیش بینی می شود بعد از پایش کامل آنها، حدود 400 NGO از آنها فعال باشد با این وجود از تعداد ۹۰۷ ان جی او، ۲۱۶ ان جی او در زمینه میراث فرهنگی، ۷۲ تا در زمینه صنایع دستی و ۴۴۶ تا بین حوزه ای فعالیت می نمایند.
شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی وزارت میراث فرهنگی که تمامی این NGO ها زیر نظر آن هستند، هم اکنون مبادرت به انجام برخی فعالیت ها کرده تا بتواند اعضای خودرا از نظر علمی در سطح بالاتری قرار دهد و مطالبات خودرا بصورت حرفه ای تر از متولیان بخواهد. بنا بر این در دو سال قبل هویت مستقلی از خود نشان داد و وارد کارهای پژوهشی و مطالعاتی شد.
وقتی ما مطالبه تخصصی داشته باشیم متولیان هم صدای ما را بهتر می شنوند درعین حال هم دوستی مان را با مسئولان داریم هم مطالبه مان را
در این باره، الیار عاصمی زاده رییس شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به همراه سمیه مراقی مشاور هیأت رئیسه شورا در دفتر مجامع و تشکل های وزارت میراث فرهنگی به ریاست حسین اله بداشتی گفتگویی را با خبرنگار مهر داشت و اظهار داشت: یکی از ایراداتی که همیشه به انجمن های میراث فرهنگی گرفته می شد این بود که می گفتند تنها یا بیانیه می دهید یا از تخریب اطلاع رسانی می کنید. شاید لازم است جایی داد زد اما باورمان بر این است که بهتر است پیش از تخریب وارد شده و بجای این که دیواری بین خودمان و وزارت میراث فرهنگی بکشیم، وارد کار تخصصی شویم و مطالبه تخصصی داشته باشیم و اجازه ندهیم تا اتفاق ناگواری بیفتد. در حقیقت ما حافظان میراث فرهنگی هستیم نه حافظان وزارت میراث فرهنگی. بدین سبب تا زمانی که این وزارتخانه در زمینه تخصصی خودش خوب کار کند، می توانیم بازوی آن باشیم و این گپ را پر نماییم اما اگر روزی دستگاه تخصصی بخواهد خلاف کارکردش عمل کند، مقابلش هستیم. وقتی ما مطالبه تخصصی داشته باشیم متولیان هم صدای ما را بهتر می شنوند. حالا یگان حفاظت از میراث فرهنگی ما را بعنوان منبع موثق قبول دارد و گزارش های ما را پیگیری می کند.
وی در ادامه اظهار داشت: همین طور نشریه تخصصی به نام واچار (در زبان پهلوی به مدلول بازار) را منتشر کردیم که در گام اول بصورت اینترنتی با موضوع نوروز منتشر و با استقبال خوبی مواجه گردید. در یک سال قبل بیش از ۶۰ نشست تخصصی و اینترنتی درباره همه موضوعات گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی اجرا شد.

عاصمی زاده بیان کرد: ۱۸ عنوان دوره پیشنهاد داده ایم که اگر برگزار شود، وارد بحث توانمندسازی دوم می شویم. یکی دیگر از کارها، برگزاری جشنواره سین هشتم یعنی همان سمن ها در زمینه نوروز است. ما می دیدیم که عملکرد تشکل ها دیده نمی گردد. اما در این جشنواره به بررسی عملکرد ان جی اوها پرداخته شد. این کار برای شناسایی NGOهای فعال در زمینه نوروز به ما کمک زیادی کرد. یک سال پس از نشست هایی که برگزار شد، قرار گذاشتیم تا دبیرخانه دائمی بررسی عملکرد تشکل ها را تشکیل دهیم. تا انگیزه بیشتری برای آنها باشد که کدام فعالیت می نمایند و کدام دیده می شوند. بدین سبب این جشنواره به جشنواره ایرانبانان در ۸ محور تغییر پیدا کرد که یکی از محورهای آن نوروز بود. اهتمام شد شاخص گذاری توسط اساتید صورت گیرد و ۲۲ مرداد نیز نخستین اختتامیه جشنواره ایرانبانان را برگزار نماییم. در طول این مدت بازخوانی نمونه های موفق انجام شده است و NGO ها کارهای خودرا شرح می دادند تا توانمندسازی درونی اتفاق بیفتد.
برگزاری نشست های تخصصی با موضوعات مختلف در صدسال اخیر
وی افزود: کار جمعی و داوطلبانه در زمینه میراث فرهنگی دشوار است. به ویژه آنکه این فعالیت در زمینه میراث فرهنگی باشد و هر کدام از ما نیز در یکی از استانها مستقر هستیم. ما در کمیته میراث فرهنگی حدود ۱۲ عنوان را احصا کردیم که مشکلاتی در زمینه تخریب و مرمت و بافت ها و بناها وجود دارد. لیستی از اساتید تهیه کردیم که با آنها دراین زمینه ها گفتگو شود و نتیجه این گفتگوها به یک مطالبه علمی تبدیل گردد. بدین سبب گزارش ان جی اوها با نظر اساتید همراه می شود و راه حل مناسبی را ارائه می دهیم تا آن مشکلات حل شود. در کمیته های گردشگری نیز به همین منوال گفتگوهای تخصصی انجام می شود. در دوره سوم ما با تغییر سده مواجه شدیم قرار بود جشنی برای این تغییر سده گرفته شود اما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است کار تخصصی شکل بگیرد. بدین سبب نشست های تخصصی بررسی صد ساله در موضوعات مختلف را برگزار می نماییم. کمیته های علمی دراین زمینه تشکیل شد و ان جی اوها را به برگزاری این جلسه ها دعوت کردیم. تا مثلاً حوزه مرمت آثار تاریخی در یکصد سال قبل بررسی شود. نظر اساتید را گرفته و راه حل مناسبی ارائه نماییم. این کار منجر به یک مطالبه تخصصی نیز خواهد شد. چهارم خرداد ۱۴۰۰ نخستین جلسه آن انجام شد و نشست های بعدی نیز صد سال گردشگری ایران یا صد سال موزه داری خواهد بود. این جلسه ها برای مردم نیز قابل استفاده و دیدن است چون در صفحات مجازی به اشتراک گذاشته می شود.
عاصمی زاده اظهار داشت: یکی از عناوینی که از خبرگزاری مهر برای برگزاری نشست ها گرفتیم درباره لنج ها بود. بدین سبب می خواهیم نشست یکصدسال تاریخ لنج سازی را در ایران بررسی نماییم. این برنامه ده مرداد احتمالاً در بوشهر انجام می شود. ما به مستندات قوی تری دراین زمینه نیاز داشتیم. مطالبه جدی دراین زمینه داریم و از نماینده ها می خواهیم که مصوبه امحای لنج ها را متوقف کنند. می توانیم بعنوان مدعی العموم شکایت نماییم. منتها نیازمند مستندات حقوقی و قانونی هستیم. ما چند بار هم این شکایت ها را در موضوعات دیگر انجام داده ایم یا می خواستیم انجام دهیم که مشکل حل شد.
بی توجهی به استفاده از ظرفیت ان جی اوها به رغم بخشنامه ابلاغ شده
سمیه مراقی مشاور هیأت رئیسه شورای هماهنگی تشکل ها نیز در ادامه و در پاسخ به این که چقدر اداره های کل میراث فرهنگی یا متولیان از خروجی این جلسه های تخصصی صد ساله استفاده می کنند؟ اظهار داشت: ما همیشه مطالبه گر بوده ایم. فکر کردیم که این مطالبه باید زیرساخت و کار عملیاتی داشته باشد. اما آن نقد را هم خواهیم داشت. در عین حال خواستیم تا تاریخ شفاهی این موضوعات را هم داشته باشیم یا یادداشت های علمی و گزارش هایی که وزارتخانه می تواند گردآوری کند را یکپارچه نماییم. در گام اول سندی تولید می شود کاری که وزارت خانه انجام نداده است. ما می توانیم کنار وزارت کار نماییم و مطالبه تخصصی هم داشته باشیم. این که چقدر از این خروجی استفاده گردد بستگی دارد که ما را با چه توان و قدرتی ببینند. ما مطالبات خودرا داریم اما این که چقدر از آن طرف اجرا شود، دست ما نیست.
نشست های تخصصی صدساله را به این علت برگزار می نماییم که نشان دهیم توان ما تنها در نقد مدیریت نیست بلکه توان کار تخصصی را نیز داریم
وی اضافه کرد: ما با کلی پیگیری توانستیم یک بخشنامه ای از دفتر وزیر بگیریم که به استانها ابلاغ شود تا ان جی اوها در جلسات ادارات کل حضور داشته باشند و از ظرفیت آنها استفاده گردد اما عملاً چنین اتفاقی نمی افتد. کسی هم نیست که این مساله را پیگیری کند که چقدر اداره ها آن بخشنامه را جدی گرفته و اجرا می کنند. در صورتیکه برای آنها این کار الزام است. این درحالی است که خیلی از ان جی اوها برای اداره های کل شناخته شده هستند و می دانند که تعدادی از اعضای آنها در حد کارشناس سواد علمی دارند و مطالبه ای که می کنند کاملاً تخصصی است. ولی شاید به این علت اجرا نمی گردد که مطالبه ما را نمی خواهند. ما حق رأی هم در جلسات نداریم. ما نشست های تخصصی صدساله را به این علت برگزار می نماییم که نشان دهیم توان ما تنها در نقد مدیریت نیست بلکه توان کار تخصصی را نیز داریم.
در ادامه، رییس شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: ما در زمینه صنایع دستی با انجمن هایی مواجه هستیم که حوزه اقتصادی را دارند. بی محاباترین نقدها را در زمینه صنایع دستی به وزیر میراث فرهنگی داشته ایم. تعامل با معاونت صنایع دستی یکی از مشکل ترین کارهاست. در این عرصه ۷۶ ان جی او داریم. در زمینه میراث فرهنگی کارهایی که می نماییم بیشتر دیده می شود مثلاً وقتی درباره تخریب بنایی صحبت می شود این کار قابل لمس است اما در زمینه گردشگری چیزی برای دیدن نیست.
برخی از مسئولان سر شده اند
عاصمی زاده در پاسخ به این پرسش که آیا ان جی اوها در مقابل انتقادها سر شده اند یا دیگر حرف اعضا کارآیی ندارد اظهار داشت: هر دوست. هم سر شده اند و هم این که وقتی مطالبه می نماییم که چرا مثلاً شهرداری بنایی را تخریب کرده می بینیم که خود میراث فرهنگی مجوز آنرا داده است.
سمیه نراقی دراین زمینه اضافه کرد: در بعضی از شهرها که بزرگ هم هستند می بینیم که فعالیت ان جی اوها کمتر ولی در بعضی از شهرهای کوچک بیشتر است اما فعالیت هایشان دیده نمی گردد. از طرف دیگر یک بی انگیزگی نیز در بین جامعه بوجود آمده است. شاید چون اعتراضی می کنند اما اثری از آن نمی بینند.
نراقی اظهار داشت: هم اکنون قسمتی از انجمن ها فعالیت هایشان اجرائیست اما شاید اتفاقات را خبری نکنند. در جایی مثل زنجان و بوشهر، میراث ناملموس را احیا کرده اند اما کسی از آن خبری نداشت. در استان سیستان و بلوچستان دسترسی شأن به تهران کمتر است اما در جایی مثل تهران صدای بلندتری دارد اما شاید در اندازه تهران فعالیت نداشته باشند.


منبع:

1400/03/20
13:09:30
5.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد