مخالفت شورا با اجرای توافقنامه شهرداری با آستان قدس رضوی درباره املاك موقوفه

مخالفت شورا با اجرای توافقنامه شهرداری با آستان قدس رضوی درباره املاك موقوفه

سفرگو: اعضای شورای شهر با یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت اجرای توافقنامه منعقده با آستان قدس رضوی درباب املاک موقوفه واقع در طرح های مصوب شهری موافقت نکردند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، در جریان بررسی یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت اجرای توافقنامه منعقده با آستان قدس رضوی درباب املاک موقوفه واقع در طرح های مصوب شهری محمدزاده رییس سازمان املاک در توضیح یک فوریت این لایحه اظهار داشت: ما در دو الی سه سال اخیر چندین حکم محکومیت از طرف آستان قدس داشتیم که با این نهاد وارد مذاکره شدیم و قرار بر این شد که آستان به مدت یکسال نسبت به شهرداری اقدام حقوقی نکند. آستان هم دیگر اقدام حقوقی جدیدی انجام نداد. اما حال باید این مساله را تعیین تکلیف نماییم. به موازی این امر آستان پروژه های زیادی در سطح شهر دارد و در صورت به نتیجه رسیدن این توافق، پروژه ها نیز به مرحله اجرا می رسد. آستان قدس اعلام نموده در صورت انجام این توافق دیگر مسیر قضایی را پیگیری نمی کند و یک فوریت این لایحه به این علت است.
محمدزاده درباره محتوای لایحه نیز اظهار داشت: اوایل دهه ۷۰ پلاک ثبتی حدود ۷۰۰ هکتار بعد از روال حقوقی در سال ۷۷ به آستان قدس بازگردانده شد و در زمان آقای کرباسچی توافقی با آستان انجام شد و در دوره های بعدی پروژه های جدیدی به آستان افزوده شد. بطور کلی ما توافق کردیم که آستان در املاکی که پیش از تاریخ وقف بوده دخالتی نداشته باشد، اما درباره ۳۰ مورد بعد از سند دار شدن آستان، ارزیابی مجموعه شهرداری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بود و بر طبق توافق با آستان این رقم به ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و همین طور ما تا ۵۰ سال آینده اجاره پرداخت نخواهیم کرد. این رقم زمانی که از مسیر قضایی بمراتب بیشتر است. البته این مساله بار مالی آنی هم برای ما ندارد.
در ادامه سید محمود میرلوحی در مخالفت با یک فوریت این لایحه اظهار داشت: باید از شهرداری تهران تشکر کرد که تلاش می کنند گره های ما با سازمان های مختلف حل شود، ولی لازم می دانم این نکته را دقت کنیم اگر شهرداری تهران رویکرد خودرا اصلاح نکند و با طرف ها جدی گفت و گو نکند، منافع شهر تامین نمی گردد. شهرداری میگوید ۱۶۰ هکتار در اختیار ماست همه اینها خیابان است. اگر ارزش دارد به سبب همین هزینه هایی است که شهرداری انجام داده است. ذهنیت باید عوض شود. کمیسیون باید بایستد و رقم ۲۵۰۰ میلیارد را به ۲۵۰ میلیارد کم کند. این سازمان ها باید عرضه عمومی را ایجاد کنند حس طلبکاری را بدهکاری به شهر تبدیل کنند. این املاک باید به پارک، بیمارستان و غیره تبدیل گردد.
در ادامه احمد مسجد جامعی نیز در مخالفت با یک فوریت طرح اظهار داشت: این مساله در این شرایط چه ضرورتی دارد. اگر یک فوریت نباشد بعدها می توانند درباره آن تصمیم بگیرند. ما محدودیت در مورد وقف ها داریم. این مساله پیچیده است و به دقت باید بررسی شود.
گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری تهران نیز اظهار داشت: ما دو سال است که بر روی درخواست آستان قدس کار کارشناسی کردیم و حتی کار به جایی رسید که اعلام کردیم موضوع را با رهبری مکاتبه می نماییم تا آستان طبق طرح های شهری ۴۳ درصد ملک را به شهرداری بدهد. در گذشته با عدم توجه به قانون، شهرداری برای چیزی که درحال ارائه خدمات در آنست، به آستان قدس پول داده است. در ادامه یک فوریت این لایحه به رای گذاشته شد و با ۶ رای موافق یک فوریت تصویب نشد و قرار بر این شد تا بصورت عادی بررسی شود.
منبع:

1400/03/27
11:07:01
5.0 / 5
331
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد