لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به مخاطره می افتد؟

لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به مخاطره می افتد؟

سفرگو: برخورد اخیر روسیه با مسافران ایرانی در فرودگاه این کشور با طرح ادعاهایی در رابطه با مهاجرت اتباع ایرانی بوسیله روسیه، توافق لغو ویزای گروهی بین دو کشور را چقدر می تواند تحت تاثیر قرار دهد؟


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، همزمان با امضای برنامه اجرائی اقدام مشترک ایران و روسیه برای لغو ویزا در سفرهای گروهی شهروندان دو کشور، این احتمال و نگرانی عنوان شد که انگیزه های مهاجرت بوسیله روسیه به اروپا، توافق دو کشور را ممکنست تحت تاثیر قرار دهد و این پرسش عنوان شد که ضمانت اجرائی این توافق نامه برای عمل کردن دو کشور به تعهدات شان چیست و چه تضمینی وجود داد که طرف مقابل از نیمه راه زیر تعهداتش نزد و این توافق را یک طرفه متوقف نکند؟
مشابه این ماجرا در زمان توافق ایران با کشورهای صربستان، مالزی و جمهوری آذربایجان رخ داده بود؛ بعد از لغو یا تسهیل ویزا، با افزایش تقاضا برای سفر به این کشورها و بازنگشتن برخی از مسافران به کشور، طرف مقابل یک طرفه توافق لغو روادید با ایران را متوقف و دیگر گردشگران ایرانی را از امکان سفر بدون ویزا و یا حتی با ویزای فرودگاهی محروم کرد. در ایام گذشته سرگردان نگه داشتن ۳۸ مسافر ایرانی در فرودگاه روسیه و جلوگیری از ورود آنها به خاک این کشور با طرح ادعای احتمال غیرواقعی بودن هدف سفر آنها برای تماشای بازی های جام ملت های اروپا و جعلی بودن اسناد و مجوزهای سفر این مسافران، توافق ایران و روسیه برای لغو روادید سفرهای گروهی را درحالی که هنوز به مرحله اجرا نرسیده، نیز نشانه گرفته است.
با وجود این، لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی ـ به ایسنا اظهار داشت: فکر نمی کنم این اتفاق ها به لغو توافق دو کشور منجر شود. البته موثر است و تخلفات، طرفین را گرفتار تردید می کند و اساسا سختگیری ها بیشتر خواهد شد و در کمیته های فنی ایران و روسیه، موانع، مشکلات و سختگیری ها مطرح و بررسی می شود.
وی در عین حال اشاره کرد: لازم است مدیران محترم دفاتر خدمات مسافرتی نظارت بیشتری بر کارکنان داشته باشند تا شهرت بد برای ایران رقم نخورد. با این همه، فکر نمی کنم اتفاق مشابه صربستان و مالزی با روسیه تکرار شود.
اژدری با تاکید بر اینکه دولت تمام تلاش خودرا برای تسهیل تبادلات گردشگری انجام می دهد، اظهار داشت: می دانید ارزش پاسپورت یک کشور به میزان تعداد کشورهایی است که شهروندان بتوانند بدون ویزا به آن مقاصد سفر کنند. اینگونه تخلفات متاسفانه موجب می شود از اعتماد به شهروندان ایرانی کاسته شود و کشورها سیاست های لغو روادید با ایران را با سخت گیری بیشتری دنبال کنند که اساسا شایسته هم میهنان نیست.
منبع:

1400/04/01
20:51:59
5.0 / 5
341
تگهای خبر: خدمات , سفر , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد