تبلیغ تور واكسن كرونا شدت یافت

تبلیغ تور واكسن كرونا شدت یافت

به گزارش سفرگو با بیان آمادگی برخی کشورها برای تزریق مجانی واکسن کووید به گردشگران، آژانس های توریستی در ایران تبلیغ «تور تزریق واکسن» را شروع کرده اند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، سفر به خارج از ایران بیشتر از یک سال است که با همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، توقف صدور ویزا و گرانی ارز و بلیت پروازهای خارجی تا حد زیادی از دسترس خارج شده است. از طرفی، با وجود تصمیم برخی کشورها، همچون اتحادیه اروپا برای بازگشایی تدریجی مرزها و اجازه ورود به گردشگران واکسینه شده، اما محدودیت سفر به خارج از کشور برای شهروندان ایرانی همچنان پابرجا است.
علاوه بر اینکه ایران هنوز در منطقه امن کرونا قرار نگرفته، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر، در حال حاضر تنها توریستهایی را می پذیرند که واکسن های مورد تایید آنها را تزریق کرده باشند؛ واکسن های فایزر/بیونتک، مدرنا، آسترازنکا و جانسون اندجانسون که اغلب در ایران در دسترس نیستند.
با این وجود، آغاز واکسیناسیون عمومی و تزریق مجانی آن برای اتباع خارجی در بعضی کشورها همچون ارمنستان، سبب راه اندازی و تبلیغ تور واکسن در ایران شده است. پایگاه اینترنتی اوراسیانت اطلاع داده که ارمنستان از حدود یک ماه پیش مجوز واکسیناسیون عمومی حتی برای اتباع خارجی را به یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا داده که تزریق آنرا بدون نوبت و مجانی انجام می دهد.
به نوشته این رسانه‌ی منطقه اوراسیا، تزریق واکسن کووید در خیابان مرکزی ایروان، پایتخت ارمنستان، در یک ایستگاه تحت مدیریت وزارت بهداشت این کشور بدون ثبت نام قبلی انجام می شود. بیشتر افرادِ مشاهده شده در صف دریافت واکسن هم به گزارش این رسانه، اتباع بیگانه و از کشورهای لهستان، ایران، روسیه و چین بوده اند.
ارمنستان درحالی فرایند واکسیناسیون عمومی و تزریق مجانی آن برای اتباع خارجی و گردشگران را شروع کرده که با استقبال کم مردم کشورش برای دریافت واکسن کووید روبرو شده است، به صورتی که تا کنون کمتر از دو درصدِ جمعیت این کشور واکسینه شده اند. ازاین رو گفته می شود ارمنستان با این سیاست، به دنبال جذب توریست خارجی بعد از حدود ۱۸ ماه رکود اقتصادی می باشد.
در ارمنستان سه واکسن آسترازنکا، سینوفارم و اسپوتنیک تزریق می شود. هرچند بیشتر گردشگران ایرانی که این مدت به ارمنستان سفر کرده اند، گفته اند واکسن آسترازنکا را دریافت کرده اند.
ایرانی ها با ویزای فرودگاهی می توانند ۳۰ روز در ارمنستان اقامت داشته باشند، ازاین رو برای دریافت دوز دوم این واکسن که با فاصله بیشتری انجام می شود، یک سفر دیگر باید انجام دهند.
قیمت یک تور چهارروزه به ارمنستان با خدمات معمولی همچون بلیت رفت و برگشت هواپیما، اقامت در هتل و بیمه مسافرتی از حدود پنج میلیون تومان آغاز می شود. تورهای اتوبوسی هم به این مقصد وجود دارد که با همان خدمات مشابه، با قیمت حدود سه میلیون تومان اجرا می شود.
برخی آژانس های گردشگری تبلیغ تور ارمنستان با وعده تزریق واکسن را با عنایت به شرایط واکسیناسیون در ایران، درحالی شدت بخشیده اند که هیچ تعهد و مسؤولیتی در مقابل مسافر و تزریق قطعی واکسن در یک کشور دیگر را نمی پذیرند. برخی از این آژانس ها با وجود تبلیغات گسترده ای که درباره تزریق مجانی و بدون ثبت نام قبلی واکسن کووید در ارمنستان انجام می دهند، اما تاکید می کنند که توری به نام واکسن ندارند و تور تفریحی ارمنستان را عرضه نموده اند و بررسی درباره قطعیت تزریق مجانی واکسن به اتباع خارجی را به عهده خود مسافر گذاشته اند.
از طرفی، اخیرا مسؤولان ابوظبی، پایتخت امارات عربی متحده هم اعلام نموده اند گردشگران را به مجانی واکسینه می کنند. رسانه های امارات مدعی شده اند بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در این کشور واکسینه شده اند. حالا وزارت بهداشت و پیشگیری امارات متحده عربی با انتشار راهنمای دریافت واکسن کرونا برای گردشگران در ابوظبی، اعلام نموده بر مبنای تصمیم جدید این کشور، تمام توریستهایی که ویزای ورود به امارات را دارند و به ابوظبی سفر کرده اند، می توانند از خدمات تزریق مجانی واکسن کرونا استفاده کنند. در امارات دو واکسن فایزر و سینوفارم در دسترس قرار دارد.
مسؤولان امارات که بیشتر از یک سال است، توریستهای خارجی را پشت مرزها نگه داشته اند، حالا امیدوارند با این طرح، بخشی از بحران و زیان ویروس کرونا به صنعت توریسم در کشورشان را جبران کنند.
نرخ تور چهارروزه امارات با ضعیف ترین خدمات از شش میلیون تومان آغاز می شود. شهروندان ایرانی برای سفر به امارات باید ویزا دریافت نمایند.
روسیه هم همچون کشورهایی است که مجوز تزریق واکسن به گردشگران را صادر کرده است، اما دریافت واکسن کرونا در این کشور، مثل ارمنستان و امارات مجانی نیست. ولادیمیر پوتین ـ رئیس جمهور روسیه ـ چندی قبل اعلام نمود می خواهد به توریستهای خارجی که به این کشور می آیند، اجازه دهد تا با پرداخت هزینه ای در روسیه واکسن کرونا بزنند.
در حال حاضر روسیه چهار واکسن را برای اجرای برنامه واکسیناسیون در این کشور تایید کرده که رایج ترین آن، اسپوتینک وی است که در داخل روسیه تولید می شود.
مرزهای ایران و روسیه بیشتر از یک سال است که به روی گردشگران یکدیگر بسته شده و ویزای توریستی هم صادر نمی گردد، اما این اواخر بازی های جام ملت های اروپا در سن پترزبورگ فرصتی بود تا برخی از ایرانیان با فن آی دی، مجوز تماشای این بازی ها به این کشور سفر کنند.
با این همه، تبلیغ تورِ واکسن کرونا تا کنون مورد تایید ستاد ملی کرونا و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار نگرفته است. حتی، معاون گردشگری در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، در نامه ای خطاب به مدیران گردشگری استان ها و تشکل های خصوصی، تبلیغ و اجرای تور با وعده واکسن کرونا را فاقد وجاهت قانونی اعلام نمود.
این واکنش در زمانی نشان داده شده بود که کشورهایی مثل ارمنستان، امارات و روسیه هنوز مجوز رسمی واکسن کرونا را نداده بودند و باور بر این بود که آژانس ها وعده ای دروغین را تبلیغ می کنند. حالا با عنایت به روند کند واکسیناسیون در ایران و در دسترس نبودن واکسن های مختلف و از سوی دیگر، با شکل گیری بازار غیررسمی فروش قاچاق ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومانی واکسن کرونا در تهران بنا به گزارش بعضی رسانه های داخلی، برخی بر آن شده اند تا با عنایت به وضعیت جسمی و بیماری های زمینه ای و لزوم های شغلی و تحصیلی، برای دریافت واکسن راهی این کشورها شوند و آژانس های مسافرتی هم با علم به این تقاضا، تورهای واکسن را در سایه سفر به ارمنستان، روسیه و امارات طراحی نموده اند که لازم است وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همینطور ستاد ملی کرونا به جای انکار و تکذیب آن و زدن برچسب غیرقانونی به این تورها، وارد فرآیند نظارت شوند تا از تخلف و سودجویی احتمالی پیشگیری شود.
منبع:

1400/04/06
11:35:36
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد