خانه فروغ در انتظار موزه شدن

خانه فروغ در انتظار موزه شدن

به گزارش سفرگو سرهنگ محمد فرخزاد، این خانه را سال ها پیش در بین باغی در این کوچه بنا کرده بود. همین خانه که فروغ می خواست «دست هایش را در باغچه آن بکارد تا سبز شوند»؛ همان خانه ای که شاعر سفر به زیرزمینش را «پایین رفتن از یک پله متروکه» خوانده بود ولی اکنون دیگر از آن روزگار و از آن خانواده، تنها چند عکس قدیمی باقی مانده و حیاطی که برگ های پاییز تا ارتفاع حوض تنهای آن، بالا آمده و تلنبار شده اند و مالک آن بالاخره به شهادت اسناد، شهرداری تهران است.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، روزنامه «همشهری» در ادامه نوشت: ماجرا به ۳ سال پیش برمی گردد. وقتی مالک سابق خانه قصد تخریب آنرا کرده بود، رسانه ها به میان آمدند و تلاش کردند روبه روی کلنگ ها بایستند تا آخرین یادگار فروغ فرخزاد در شهر تهران را از تخریب نجات دهند. شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و فعالان مدنی در این عرصه پای دیگر این مطالبه گری بودند و همکاریهای لازم را انجام دادند؛ ماجرا تا جایی پیش رفت که در نهایت مهرماه سال جاری، خانه پدری فروغ فرخزاد بعد از چند سال کش و قوس سرانجام به تملک شهرداری درآمد تا کارهای مرمت و بازسازی آن بالاخره آغاز شود. به نظر می آید نگرانی برای به پایان رسیدن این پروژه و تبدیل آن به خانه موزه، امروز روی لبه یک تیغ تیز و باریک است. از یک سو، رویکرد شهردار جدید هم این نوید را می دهد که ما در این بخش شاهد گشایش بیشتری خواهیم بود؛ چون که برای اولین بار در تاریخ تهران، مشاوری با تخصص شعر و ادبیات برای رسیدگی به امور انتخاب شد. از طرفی، ردیف بودجه مرمت و بازسازی خانه فروغ احتمال دارد به علت صرفه جویی کاهش یابد؛ خبرها حکایت از آن دارد که بودجه ۷۵۰میلیون تومانی برای بازسازی خانه فروغ فرخزاد مقرر است تا ۱۰۰میلیون تومان پایین بیاید که این تصمیم می تواند روند تبدیل این مکان به خانه- موزه را کندتر کند.

بعد از رسانه ای شدن احتمال تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد، دست اندرکاران به میدان آمدند. حجت نظری، عضو سابق شورای شهر در اینباره می گوید: در مورد خانه فروغ بهتر است اول فرآیند تملک را با هم مرور نماییم. اواخر سال ۹۷ بود که با گزارش خود شما عنوان شد که مالک خانه درخواست صدور جواز تخریب و نوسازی داده و می خواهد که این ملک پرارزش را بکوبد و بسازد. البته این حق طبیعی مالک بود و ما هم به آن اذعان داشتیم اما فارغ از این حق و حقوق شخصی، باید حق دیگری هم برای شهر و شهروندان قائل بود. از همان زمان که این خبر را شنیدم دست به کار شدم و الحمدلله با کمک اصحاب رسانه، فعالان حوزه میراث فرهنگی، شهرداری و سازمان میراث فرهنگی، توانستیم این ملک را با جلب رضایت مالک به ثبت ملی برسانیم و سپس آنرا به تملک شهرداری درآوریم.

این عضو سابق شورا ادامه می دهد: این ملک تنها ملکی بود که از فروغ فرخزاد باقی مانده بود و عملا ما یادگار دیگری از این شاعر معاصر درشهر نداشتیم و اگر تخریب می شد، دیگر سازه ای که شهروندان را به یاد فروغ بیندازد وجود نداشت.

به گفته نظری، ابتدا با فرهاد نظری، مدیرکل وقت ثبت آثار ملی وزارت میراث تماس گرفته شده و به کمک ایشان در زمانی کوتاه تر از حالت عادی، این ملک به ثبت ملی رسید. همینطور آقای نوروزی، مالک قبلی این خانه هم همکاری بسیار خوبی با شورا، شهرداری و میراث داشتند.

واکاوی علل طولانی شدن فرآیند یک تملک

پس از ثبت، فرآیند تملک خیلی طولانی شد. نظری درباره علل این اتفاق توضیح می دهد: بیشتر از دوسال ونیم برای مبحث تملک تلاش شد تا سرانجام در نیمه سالجاری این اتفاق مبارک افتاد و سند به نام شهرداری منتقل شد. البته تحویل ملک در ابتدای تابستان انجام شد اما تا نقل و انتقالات به پایان برسد، کار در مهرماه نهایی شد. در تمام مدت این دوسال ونیم بارها و بارها با همه ذی نفعان صحبت کردم و تلاش کردم که کارها زودتر صورت گیرد اما انگار اراده ای بود که کار کند پیش برود.

او ادامه می دهد: مبنای تصمیم گیری در مدیریت شهری همواره این بود که همه شهروندان باید بتوانند علایقشان را در شهر دنبال کنند و همه سلیقه ها باید فضاهای شهری مورد علاقه خویش را داشته باشند. خواستیم با این گونه تلاش ها تهران شهری برای همه شهروندان تهرانی باشد.

نظری می افزاید: باید اضافه کنم که در کنار مدیران سازمان املاک شهرداری، شهردار وقت منطقه ۱۱ آقای آبادیان هم در این مورد زحمت زیادی کشیدند و در نهایت با توافقی که از پیش صورت گرفته بود، مقرر شده تا این ملک برای انجام مطالعات مفهومی، بازسازی و مرمت در اختیار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی قرار گیرد. امیدواریم فرآیند واگذاری از منطقه به شرکت توسعه زودتر صورت گیرد تا مرمت تا آخر سال به سرانجام برسد و شهروندان و علاقه مندان به شعر و ادب فارسی، بتوانند در این محل حضور داشته باشند و یاد این شاعر تهران را گرامی بدارند.

گشایش شعر در پایتخت

حالا با این که محله گمرک، بن بست خادم آزاد - که امروز «تولدی دیگر» می خوانندش - در یک قدمی آخر این راه ایستاده، هنوز اما و اگرهای بسیاری در اینباره وجود دارد. نظری معتقد است: به نظر من رویکرد شهردار جدید تهران این نوید را می دهد که ما در این بخش شاهد گشایش بیشتری خواهیم بود.

نظری بعنوان شاهد مثال ادعای خود می گوید: شهردار تهران برای اولین بار در تاریخ بلدیه برای یکی از شعرا حکم مشاوره در حوزه شعر و ادب فارسی صادر کرده است و این نشان از توجه ایشان به ادبیات فارسی و شعر دارد. من امیدوارم که این خانه و این فضا هم در اثر همین توجه بیشتر و بهتر مورداستفاده قرارگیرد.

او توضیح می دهد: در دوره پنجم مدیریت شهری برای مرمت این اثر بودجه تصویب کردیم و در ردیف های در ارتباط با شرکت توسعه فضاهای فرهنگی پیشبینی شد. مبلغ ۷۵۰میلیون تومان برای مرمت این بنا در بودجه مصوب سال۱۴۰۰درنظر گرفته شده است که متأسفانه در ایام اخیر شنیدیم شورای ششم به دنبال کاهش این رقم به ۱۰۰میلیون تومان است. امیدوارم شورای ششم در اولین تصمیم بودجه ای خود اجازه بدهد که این خانه تبدیل به محلی برای بازدید علاقه مندان شود.
1400/09/15
22:31:56
5.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد