مدیر شهرداری بافت تاریخی اراك اعلام كرد؛

تخصیص 40 میلیاردریال برای تعمیر بازار تاریخی اراک

تخصیص 40 میلیاردریال برای تعمیر بازار تاریخی اراک

به گزارش سفرگو مدیر شهرداری بافت تاریخی اراک اظهار داشت: سال جاری ۴۰ میلیاردریال برای عملیات ترمیمی بازار تاریخی اراک و سراهای جانبی آن تخصیص یافته است.نگین شاه کرمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به ساماندهی بافت های تاریخی اراک اظهار داشت: برای تعمیر و بازسازی محدوده بافت تاریخی اراک، سال قبل ۲۰ میلیاردریال اعتبار اختصاص یافت و سال جاری هم ۴۰ میلیاردریال برای عملیات ترمیمی بازار اراک و سراهای جانبی آن تخصیص داده شد.
وی اضافه کرد: در همین راستا تا کنون سه مرحله مناقصه برای جذب سرمایه گذار برگزار شده است که در مرحله سوم تعدادی شرکت اعلام همکاری کردند و اسناد بازار در اختیار آنها قرار داده شد.
مسئول بافت های تاریخی شهرداری اراک خاطرنشان کرد: ساماندهی، مرمت و احیای مجموعه بازار در دستور کار شورا و شهرداری اراک است و اقدامات اساسی در بخش های مختلف بازار، احیای سراهای مختلف بر مبنای کاربری های پیشنهاد شده به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد.
شاه کرمی اظهار داشت: علاوه بر احیای سراهای مذکور، به صورت همزمان مرمت اضطراری، رفع خطر و استقامت بخشی در قسمت های عمومی بخصوص راسته های اصلی بازار در دستور کار قرار دارد و کف سازی و محوطه سازی گذرها و سراها با مشارکت شهرداری بافت تاریخی و راه و شهرسازی صورت خواهد گرفت.
گفتنی است بازار تاریخی اراک هسته اولیه تشکیل این شهر به حساب می آید و قدمتی تقریباً ۲۰۰ ساله دارد. این مکان تاریخی علاوه بر کارکردهای گردشگری و تجاری به علت وجود ۲ حوزه علمیه و چندین مسجد تاریخی اهمیت ویژه فرهنگی مذهبی دارد اما زیرساختها و خصوصاً سراهای جانبی بازار نیاز جدی به مرمت و ایمن سازی دارند. شایسته است شهرداری و شورای اسلامی شهر اراک، اتاق اصناف و ادارات میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و اوقاف و امور خیریه در جهت ساماندهی، حفظ و احیای این مرکز فرهنگی تاریخی همکاری و همراهی ویژه ای داشته باشند.


منبع:

1400/10/19
20:22:30
5.0 / 5
105
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد