مالکیت بیشتر بناهای تاریخی در اختیار سایر دستگاه ها است

مالکیت بیشتر بناهای تاریخی در اختیار سایر دستگاه ها است

به گزارش سفرگو کرمان مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بیشتر بناها و خانه های تاریخی در مالکیت و تصرف سایر دستگاههای دولتی از قبیل اوقاف است.


محمدرضا کارگر درنشست جمع بندی سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به رفسنجان بیان نمود: با تکیه بر این که با اسناد خزانه سه ساله نمی توان آثار تاریخی را مرمت و بهسازی کرد اظهار داشت: هم اکنون بیشتر بناها و خانه های تاریخی در مالکیت و تصرف سایر دستگاههای دولتی از قبیل اوقاف است و میراث فرهنگی نمی تواند برای حفاظت و نگهداری این قبیل بناها وارد عمل شود.
وی اضافه کرد: وقتی به میراث فرهنگی توجه می شود به سبک زندگی هم توجه می شود.
وی با اشاره به اینکه نسل های گذشته هم با بیکاری، خشکسالی، سیل و سایر بحران ها و بلاهای طبیعی مواجه بوده اند اضافه کرد: نسل های قبلی از تجربه گذشتگان استفاده می کردند امری که نسل امروز از آن بی بهره است.
کارگر ضمن اشاره به این که وقتی یک اثر حفظ می شود بخشی از حافظه تاریخی هم حفظ می شود بیان نمود: متاسفانه با اسناد خزانه سه ساله نمی توان اقدامی برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی انجام داد.
وی خواستار همکاری همه دستگاه ها و نهادها برای حفظ آثار فرهنگی و تاریخی شد و تصریح کرد: هم اکنون بخش زیادی از این آثار در تملک ارگان های دولتی است که کارشناسان میراث فرهنگی حتی امکان انجام بازدیدهای دوره ای از آنها را ندارند.
منبع:

1400/10/20
12:59:05
5.0 / 5
94
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد