ضرغامی:

نهضت معرفی جاده ای راه می اندازیم

نهضت معرفی جاده ای راه می اندازیم

سفرگو: عزت الله ضرغامی می گوید با وزیر راه صحبت کرده تا نهضت جاده ای معرفی میراث فرهنگی راه بیاندازند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، ضرغامی بعد از گذشت حدود پنج ماه از زمانی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را تحویل گرفته است برای اولین بار با معاونان میراث فرهنگی استانها دیداری داشت. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گردهمایی این معاونان تکالیف و ماموریت هایی را به آنها تصریح کرد و اظهار داشت که حفظ، معرفی، تبیین و تفسیر از مهم ترین وظایف معاونان میراث فرهنگی کشور است و این وظیفه مهم دارای ابعاد بسیار است که شما باید وظیفه خود بدانید و باور داشته باشید چه ماموریت مهمی برعهده دارید.
او بر شناخت و حفظ میراث ملموس و ناملموس اصرار کرد و به معاونان میراث فرهنگی اصرار کرد که باید با شناخت کامل از میراث فرهنگی جدی ترین و موثق ترین روایت را داشته باشید. همین طور آثار و بافت ها را بشناسید، از آنها حفاظت کنید و درست ترین تفسیرها را ارائه دهید.
ضرغامی همین طور اظهار داشت: استفاده از ظرفیت فعالان فضای مجازی، مدیریت اعتبارات استانی و توزیع عادلانه و کارشناسی اعتبارات استانی برای نگهداری و مرمت آثار، تعامل و همکاری با دستگاه های مرتبط و بخش خصوصی، تعامل با بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، از دیگر اقداماتی است که باید صورت گیرد.
او با اشاره به استفاده از ظرفیت راه ها و جاده ها برای فرهنگ سازی و معرفی میراث فرهنگی، اظهار نمود: درحال طراحی و استانداردسازی نهضت معرفی جاده ای برای نصب بیلبورد و معرفی میراث فرهنگی هستیم. صحبت هایی در این راستا با وزیر راه داشته ام، معاونان میراث فرهنگی باید اماکن اصلی را در استانها مشخص و اولویت بندی کنند.
ضرغامی با اشاره به برگزاری جلسات ادواری با مدیران وزارتخانه نیز اظهار داشت: ۱۷ راهبرد برای مدیران تبیین کرده ایم که با اجرای آنها به یک زبان مشترک در نگاه و فکر برسیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اهمیت حریم آثار، اضافه کرد: در این رابطه در وزارتخانه گروه هایی تشکیل شده و با همکاری پژوهشگاه درحال کار کارشناسی و تبیین موضوع هستیم که در کنار حفظ حرائم، مشکلات مردم نیز حل شود.
او همین طور شجاعت در تصمیم گیری را از مهم ترین اصول مدیریتی دانست و اظهار داشت: باید در مواردی تصمیم نهایی را بگیریم و به برخی دعواها خاتمه دهیم.
ضرغامی درباره ثبت آثار نیز بیان کرد: اثری که شایسته ثبت شدن است باید پیگیری و ثبت گردد، اما مسابقه ثبت نداریم. کمیت اهمیتی ندارد. مهم آنست اثری که دارای ارزش است به ثبت برسد. در این مساله در کنار مسؤولیت قانونی دارای مسؤولیت شرعی هم هستیم و باید حواسمان به این نکته باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به قدرت معاونان میراث فرهنگی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: امیدواریم ماموریت های این حوزه به درستی تبیین و صدور ارزش ها و پیام انقلاب به درستی صورت گیرد.

دارابی: کار مهم حوزه میراث فرهنگی در دوره ضرغامی اتفاق می افتد
به گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی دارابی، قائم مقام ضرغامی و معاون میراث فرهنگی این وزارتخانه نیز در سخنانی درباره اهمیت حوزه میراث فرهنگی، اظهار داشت: باید به درک واحدی برسیم و نقشه ها را بر طبق این درک واحد تبیین نماییم.
او با اشاره به حمایت های دولتی در طول یک قرن اخیر از میراث فرهنگی کشور اظهار نمود: کار بهادار ای انجام شده، اما کفایت نمی نماید. مسأله میراث فرهنگی را باید تبدیل به فرهنگ عمومی نماییم و نیاز به یک نهضت مردمی داریم.
دارابی میراث فرهنگی را محور توسعه پایدار دانست و اضافه کرد: کسی نباید احساس کند میراث فرهنگی مخل توسعه است. باید قدرت بیانمان را بالا ببریم و گرفتار لکنت زبان در این عرصه نباشیم.
معاون میراث فرهنگی با تاکید بر برنامه ریزی برای افزایش جایگاه ویژه میراث فرهنگی در سیاست های کلان نظام، اسناد بالادستی و سند چشم انداز، اظهار داشت: اقداماتی انجام شده است، اما کفایت نمی نماید. باید برای این مساله برنامه ریزی جدی انجام دهیم.


قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به دو جلسه برگزار شده با پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی، بیان کرد: به زعم خیلی از افراد حاضر در این جلسات اگر قرار باشد کار مهمی در زمینه میراث فرهنگی صورت گیرد در دوره مهندس ضرغامی خواهد بود. باتوجه به نفوذ وی در دولت باید این فرصت را مغتنم شمرد.
او با اشاره به تشکیل ستاد تحول و شورای راهبردی میراث فرهنگی در وزارتخانه، اضافه کرد: تغییر، تحول، توسعه و فن آوری گفتمان مدیریت وزارت میراث قرهنگی در این دوره است که تمام برنامه ها باید بر طبق این چهار اصل تبیین شوند.
دارابی با اشاره به ضرورت اهمیت افزایش سواد میراثی در استانها، بر تولید ادبیاتی جدید متناسب با نثر و عصر حاضر، فراگیری و عمومی کردن آن، اجتناب از ایجاد حصار پیرامون میراث فرهنگی و اجتناب از انحصارطلبی، به پا کردن یک نهضت مردمی و توجه به حوزه آموزش، پژوهش و تحقیق اصرار کرد.
تشکیل کارگروه و برگزاری جلسات منظم جهت بررسی، حل مشکلات و چالش های حوزه میراث فرهنگی از دیگر نکات مطرح شده از طرف معاون میراث فرهنگی کشور بود.
دارابی همین طور با اشاره به بایسته های یک معاون میراث فرهنگی به ارائه ۲۰ اصل پرداخت و آگاهی از رخدادها و مناسبت های تاریخی و برنامه ریزی برای آنها، ارائه طرح های ویژه و بررسی بودجه مورد نیاز برای اجرای سفرهای استانی، تهیه پیوست رسانه ای و فرهنگی، آگاهی و اشراف بر تمام قوانین، مقررات و بخشنامه ها، ارتباط منظم و مستمر با پایگاه های میراث فرهنگی استانها، ارائه لیستی از موارد قابل تفویض و چگونگی اجرای آن، ارتباط با پژوهشگاه میراث فرهنگی، ارائه راه حل برای حفظ میراث فرهنگی همراه با دفاع از حقوق مردم، توجه و استفاده ویژه از موزه ها به مثابه ویترین میراث فرهنگی استان، تشکیل انجمن حامیان و خیران میراث فرهنگی، توصیف وضعیت موجود میراث فرهنگی استانها و ارائه فرصت ها، چالش ها و پیشنهادها، توجه به مسئله آموزش، افزایش آگاهی و بروزرسانی اطلاعات، برنامه ریزی برای تزریق نیروی انسانی جوان، تنظیم پرونده های مربوط به آثار ثبت ملی و جهانی، حفظ و نگهداری و صیانت از آثار ثبت شده، حضور مؤثر در مجامع و شوراهای مهم، ارائه سند میراث استان، ارائه برنامه و آمادگی برای نوروز ۱۴۰۱ را همچون این اصول برشمرد.
منبع:

1400/10/24
12:59:14
5.0 / 5
66
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تولید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد