مدیر پروژه جدیدترین كتاب مرجع ژئوتوریسم جهان مطرح كرد

آخر سردرگمی ها با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱

آخر سردرگمی ها با کتاب صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱

خراسان رضوی مولف کتاب «صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱» اظهار داشت: این کتاب با دعوت دقیق از افراد صاحب نظر متعدد در سطح جهان با این نیت تالیف شد تا مسیر علم ژئوتوریسم از جریان اصلی خود منحرف نشود.دکتر بهرام نکویی صدری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تلاش شده است در این کتاب ژئوتوریسم سماوی به خوبی شرح داده شود و بنابراین فصلی از کتاب کاملا به این مورد اختصاص داده شده است. ژئوتوریسم سماوی برای نخستین بار در این کتاب مورد واکاوی قرار گرفت و با دلایلی مستدل در بخش هایی از کتاب توضیح داده شد که رصد نجومی زیر مجموعه علم ژئوتوریسم است.

وی تصریح کرد: در کتاب «صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱» من به دلایلی که در ادامه به آن خواهم پرداخت «دکتر توماس هوز» را بعنوان پدر علم ژئوتوریسم معرفی کرده ام. در سال ۲۰۰۲ فردی به نام جاناتان تورتولوت، سردبیر گردشگری مجله نشنال جئوگرافیک بعد از تعریف علمی توماس هوز از علم ژئوتوریسم با مطرح کردن ۱۳ اصل مفهم کلی گردشگری پایدار و برندینگ گردشگری پایدار در مقاصد متعدد را ژئوتوریسم نام گذاری کرد.

مولف کتاب «صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱» افزود: این مساله تا مدت ها سبب انحراف بین دوستداران علم ژئوتوریسم شده بود و به شکلی با برخورد به این ۱۳ اصل تورتولوت به نام منشور پایداری قادر به تشخیص این مورد نبودند که ژئوتوریسم در واقع نوعی از گردشگری می باشد و طبیعت بی جان را در محور توجه خود جای داده و با میراث زمین شناسی، معدن کاری و ژئومورفولوژیک بعنوان جاذبه در ارتباط می باشد.

نکوئی صدری افزود: اما اصول تورتولوت هر جاذبه ای در اطراف ما را ژئوتوریسم قلمداد می کند و هدف را تبدیل مقاصد گردشگری به جزئی از پایداری می داند، که در واقع مبحث مهمی در گردشگری می باشد اما ارتباط مستقیمی به تنوع زمین ‎شناختی و آنچه ما از ژئوتوریسم می دانیم نداریم و در واقع برندی برای مدیریت مقصد است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر نشر مطالبی اشتباه از جانب مجله نشنال جئوگرافیک که از اعتبار بالایی نزد جهانیان برخوردار می باشد مانند مورد ذکر شده و یا محققین چینی که دانسته های غیرعلمی خویش را نشر می دادند و بر این باور بودند که هر چیزی در اطراف ما به شکلی ژئوتوریسم است سبب سردرگمی زمین شناسان شده بود و هرج و مرج بوجود آمده در این عرصه سبب شد در این کتاب با نام گذاری دکتر توماس هرز بعنوان پدر علم ژئوتوریسم، نخستین کسی که اولین تعریف جهان از ژئوتوریسم را عرضه کرده است، معرفی کنم و برای آخر دادن به سردرگمی ها فردی که نخستین تعریف درست از ژئوتوریسم عرضه کرده به همگان بشناسانم.

مدیر پروژه جدید ترین کتاب مرجع ژئوتوریسم جهان افزود: این کتاب با دعوت دقیق از افراد صاحب نظر متعدد در سطح جهان با این نیت تالیف شد تا مسیر این علم از جریان اصلی خود منحرف نشود. در واقع باید اظهار داشت که تالیف این کتاب پاسخی به جاناتان تورتولوت و چینی ها بود که به لحاظ آکادمیک تلاش داشتند این علم را مصادره کنند.

استفاده از مطالب کتاب برای همگام سازی علوم زمین و توسعه ژئوپارک ها

نکوئی صدری افزود: همینطور انواع زیرشاخه های ژئوتوریسم، تفاوت ژئوتوریسم با ژئوپارک از نظر مفهومی و فلسفی، ارکان اصلی ژئوتوریسم و... همچون مواردی بود که با نگرش نو و ساده و از تجمیع نظرات دانشمندان پیشین و نوآوری و عرضه راهکار ها و راهبردهای جدید در این کتاب جمع آوری شدند. البته مطالب به کار برده شده در فصول این کتاب می تواند مورد استفاده پژوهشگران ایران و سراسر جهان برای توسعه ژئوپارک ها و تلاش در راه ایجاد اشتغال در مناطق محروم و همگام سازی علوم زمین و گسترش محیط زیست در سطح طبیعت بی جان قرار گیرد.

وی در مورد برنامه رونمایی این کتاب در خارج از کشور خاطرنشان کرد: نهادی علمی در ایالات متحده آمریکا با محوریت قرار دادن کتاب های علمی زمین شناسی و درنظرگرفتن جوایز معنوی در جهت به رسمیت شناختن این آثار درحال فعالیت است. طبق مذاکرات انجام شده مقرر است سال جاری این کتاب به این نهاد علمی فرستاده شود و در صورت موفقیت و کسب رتبه در سایت های مختلف به دنیا معرفی خواهد شد.

مولف کتاب «صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱» افزود: در داخل کشور هم در جشنواره حدید سازمان نظام مهندسی ایران، این کتاب رتبه نخست را کسب کرده و همینطور بعنوان دومین اثر برتر جشنواره جایزه علامه جعفری معرفی شده است.

نکوئی صدری اظهار داشت: البته در سال ۲۰۲۱ در خلال ۳۶ کنگره بین المللی زمین شناسی در دهلی، برنامه ای جهت رونمایی از این اثر با دعوت مستقیم دولت هندوستان از من وجود داشت که متاسفانه به علت خطر انتشار کرونا این ماجرا تا اطلاع ثانوی تعلیق شد. در این کنگره بنا بود از ناشر این کتاب یعنی اپل آکادمیک هم دعوت به عمل آید که هنوز زمان جدیدی برای این رویداد مشخص نشده است.

وی تشریح کرد: همینطور قرار بود در کشور ترکیه در رویدادی مشابه از این اثر رونمایی شود که این برنامه هم به علت شیوع گسترده کرونا در این کشور تا اطلاع ثانوی تعلیق شد.


1400/11/06
21:08:34
5.0 / 5
297
تگهای خبر: سایت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد