اعلام برنامه های هفته میراث فرهنگی و موزه ها

اعلام برنامه های هفته میراث فرهنگی و موزه ها

سفرگو: رییس ایکوم ایران، برنامه های روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی را تشریح نمود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، احمد محیط طباطبایی رییس شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) در نشستی با خبرنگاران که ظهر روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در خانه تاریخی پروین اعتصامی برگزار شد، اظهار داشت: ما همزمان با شعار جهانی روز موزه ها، موزه های ایران را در ۱۴ شاخص مورد سنجش قرار دادیم. ۱۱۰ موزه بصورت داوطلبانه در این ارزیابی شرکت کردند. بحث ما در زمینه موزه ها معرفی آنها به مخاطبانشان است. موزه برتر در حقیقت موزه ای نیست که ویترین سرمایه و تکنولوژی خوبی داشته باشد. شاید یک موزه همه اینها را بعلاوه آثار مهم داشته باشد اما مهمتر آنست که بتوان آن موزه را به خوبی معرفی نمود. موزه داران از نظر ما مانند نقالانی هستند که راوی اصلی برای معرفی موزه به حساب می آیند.
وی اضافه کرد: روز ۲۸ اردیبهشت ماه در موزه هنرهای معاصر ایران برنامه ای خواهیم داشت. دلیل انتخاب این موزه هم تعهدی است که رییس جدید آن داده است تا این موزه به واقع یک موزه باشد و آثاری از گنجینه ها در دید عموم قرار گیرد.
محیط طباطبایی اشاره کرد: ۶ یا ۷ گالری موزه ای و ۲ تا ۳ گالری ادواری در موزه هنرهای معاصر وجود دارد که ظرفیت خوبی خواهد بود. روز ۲۲ اردیبهشت ماه در موزه گرافیک ایران نمایشگاهی از پوسترهای دو دهه قبل اثر گرافیست های خوب کشورمان به نمایش درآمد و تا ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. اما از امروز یعنی ۲۵ اردیبهشت ماه در سه خانه موزه شهرداری، نشست ادبی و معرفی شخصیت ها را خواهیم داشت. همچون خانه اخوان، خانه جلال و سیمین و خانه نیما. روز ۲۷ اردیبهشت نیز موزه ارتباطات برنامه دارد که جزییات آنرا اعلام خواهدنمود.
وی به اتفاقی که موزه پست را تهدید می کند، اشاره و تاکید کرد: تهدیدی که از دولت قبل تا کنون برای ساختمان این موزه وجود داشته، همچنان باقی است و باید این مساله پیگیری شود.
محیط طباطبایی اظهار داشت: ۲۸ اردیبهشت رأس ساعت ۱۱ بامداد برنامه وزارت میراث فرهنگی در موزه ملی ایران راه اندازی. از ساعت ۱۷ تا ۲۰ نیز ایکوم در موزه هنرهای معاصر برنامه خواهد داشت. ساعت ۱۱ تا ۱۳ روز ۲۹ اردیبهشت نشست سینماگران در موزه سینما راه اندازی. از ساعت ۱۵ تا ۱۷ نیز انجمن موزه داران در موزه ملی ایران حضور پیدا خواهند کرد. روز سی ام نشست قدرت موزه ها در کتابکده افسانه و خیال که درخواست موزه شدن را دارد، برگزار می گردد و موضوع آن هم غول چراغ جادو برای کودکان خواهد بود. چون مخاطب اصلی آن کودکان هستند. موزه کلیمیان نیز روز سی ام اردیبهشت ماه برنامه ای را رأس ساعت ۱۴ برگزار خواهدنمود. مانند موزه موسیقی که در همین روز و از ساعت ۱۷ تا ۲۰ برنامه ای خواهد داشت. اما در روز سی و یکم نیز موزه علوم و فناوری نشست دانش سنتی و نقش آن در موزه ها را برگزار می نماید.
رئیس شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) اظهار داشت: روز ۳۱ اردیبهشت ماه همزمان با روز تنوع فرهنگی نشست و نمایشگاهی در کاخ گلستان راه اندازی. نمایشگاه گروهی آثار هنرمندان غار موزه وزیری نیز روز اول خرداد ماه در باغ موزه دفاع مقدس راه اندازی. در همان روز از ساعت ۱۴ تا ۱۸ موزه های بخش خصوصی یک گردهمایی خواهند داشت. همین طور در روز دوم خردادماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ کارگاه موزه و کودک در کاخ نیاوران راه اندازی.
وی اضافه کرد: در کاخ سعد آباد نیز با هماهنگی ۱۱ استان و همکاری انجمن معلولان در روز سوم خرداد پاراتور برگزار می گردد و از ساعت ۱۵ تا ۱۷ نشست معلولان و موزه را داریم. روز ۱۰ خرداد هم از ساعت ۱۵ نشست قدرت موزه ها و دیجیتال شدن آنها را خواهیم داشت. این جلسه با همکاری یونسکو و ایکوم انجام می شود. روز جمعه ۶ خردادماه نیز از ساعت ۱۵ نشان خورشید از جانب یونسکو به دکتر ارفعی اهدا خواهد شد. کارناوالی از خودرو های تاریخی نیز در ساعت ۱۲ توسط موزه پمپ بنزین انجام می شود. در این میان باید گفت موزه تازه تأسیس دکتر حبیبی نیز به وجود آمده که روز ۱۴ خرداد موزه داران برای بازدید از آن به این مکان خواهند رفت.


منبع:

1401/02/26
10:03:47
5.0 / 5
210
تگهای خبر: تاریخی , خودرو , ساختمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد