رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی خبر داد

انصراف ۴۰۰۰ خراسانی از سفر به عتبات به علت نوسانات ارز

انصراف ۴۰۰۰ خراسانی از سفر به عتبات به علت نوسانات ارز

به گزارش سفرگو، خراسان رضوی رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی اظهار داشت: حدود ۴۰۰۰ خراسانی به علت نوسانات ارزی از سفر به عتبات عالیات انصراف داده اند.جواد شاد در گفتگو با ایسنا در مورد قیمت های سفر عتبات عالیات اظهار نمود: هم اکنون کاروان ها با حداقل ۵ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان و حداکثر ۱۴ میلیون و ۳۵۲ هزار تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد. افزایش قیمتها هم به این علت است که در کشور میزبان بر مبنای دلار هزینه می شود و در زمان گران شدن در سفرهای عتبات هم افزایش قیمت به وجود می آید.

وی افزود: در دیماه سال جاری ۲۱۸۶ زائر در چارچوب ۶۲ گروه که از ۸۳۵ مرد و ۱۳۵۱ زن تشکیل شده بود، به عتبات اعزام شدند. در دیماه سال قبل ۱۴۹۵ زائر به عتبات اعزام شدند که نسبت به سال جاری کمتر بوده و به این علت است که اعزام ها بعد از مدت طولانی تعطیلی به علت کرونا از ۲۷ آذر ماه شروع شده بود.

شاد در مورد افزایش قیمتها خاطرنشان کرد: نوسانات قیمت بسته های سفر عتبات به ارز وابستگی مستقیم دارد، چونکه خدمات در حوزه های حمل و نقل، تغذیه و اسکان بر مبنای دلار تنظیم می شود و هزینه ها در این عرصه ها با زائر است. برای مثال قیمت سفر سوریه با ۱۱ میلیون تومان شروع شد و هم اکنون حدود ۱۴ میلیون تومان است.

وی اظهار داشت: شروع اعزام ها در خراسان رضوی از سال قبل با طرح نوین عتبات بوده است. اعزام زائرین در گذشته در قالب شرکت دفاتر زیارتی کشور (شمسا) انجام می شد که تمام کارهای اجرایی سفرها را این شرکت زیر نظر سازمان حج و زیارت بر عهده داشت.

شاد افزود: اما به این علت که در بحث عرضه خدمات به زائرین تنوع ایجاد شود فراخوانی داده شد تا دفاتر زیارتی مجاز حج و زیارت که توانایی اجرای این طرح را داشتند هم به مشارکت بپردازند، که هم اکنون ۵ شرکت در خراسان رضوی بعنوان شرکتهای مجری این طرح درحال فعالیت هستند و بسته های پیشنهادی آنها در سامانه حج و زیارت بعد از تایید ناظران در اختیاز متقاضیان قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: زائرین حتما از راه دفاتر زیارتی زیر پوشش سازمان حج و زیارت برای خرید بسته های سفر به عتبات اقدام نمایند تا در صورت ایجاد مشکل سازمان حج و زیارت با عنایت به ضمانت نامه هایی که از این شرکت ها دریافت کرده است، بتواند پیگیری های لازم را داشته باشد.

وی افزود: این در صورتی است که تهیه بسته از شرکتهای آزاد برای این نوع سفرها قابل پیگیری نیست و همچنان سفارش می شود متقاضیان سفر عتبات از شرکتهای مجاز و تحت نظارت سازمان بسته های سفر خویش را خریداری کنند.

شاد در مورد آمار انصراف زائرین خراسانی از سفر به عتبات به علت نوسانات ارز اظهار داشت: حدود ۴۰۰۰ خراسانی به علت نوسانات ارزی از سفر به عتبات عالیات انصراف داده اند.

وی در مورد سهمیه ۱۴۰۲ حج خراسان رضوی اظهار نمود: معمولاً ۱۰ درصد سهمیه کل کشور در اختیار خراسان رضوی است، اما هم اکنون هنوز سهمیه دقیق حج استان مشخص نشده است.
1401/11/04
13:58:52
5.0 / 5
70
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد