در نشست خبری جشنواره ملی تولیدات چند رسانه ای میراث فرهنگی مطرح شد:

جشنواره ای که سواد مردم را بالا می برد

جشنواره ای که سواد مردم را بالا می برد

سفرگو: جشنواره ملی تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی اواخر بهمن ماه در شهر یزد برگزار می شود، درحالی که نزدیک به سه هزار اثر به آن فرستاده شده است. برگزارکنندگان این جشنواره براین باورند که محصولات دریافت شده نه فقط به حفظ و احیای میراث فرهنگی منجر خواهد شد که سواد مردم را بالا می برد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، عباس فاطمی ـ دبیر جشنواره ملی تولیدات چند رسانه ای میراث فرهنگی ـ در نشست خبری که یکشنبه نهم بهمن ماه در کاخ نیاوران برگزار شد، درباره ی روند شکل گیری و هدف از برگزاری این جشنواره، اظهار داشت: این جشنواره در بهار امسال با هدف افزایش سواد میراثی مخاطبان و هنرمندان شکل گرفت. قبل از این جشنواره، جشنواره های محدودی در بخش مستند در مجموعه میراث برگزار می شد، اما برای اولین بار است که جشنواره ای چند رسانه ای در زمینه صداوسیما، سینما و فضای مجازی برگزار می گردد.
او با این یادآوری که میراث فرهنگی یکی از ثروت های باارزش ملت ماست و به سبب فراوانی این نعمت، قدرش کمتر دانسته می شود، اضافه کرد: ما با برگزاری این جشنواره بدنبال این هستیم تا هنرمندان، آثار چشم نوازی را درباره ی حوزه میراث فرهنگی خلق کنند بدین سبب این جشنواره فرصتی برای دیده شدن این آثار است.
فاطمی افزود: در جشنواره تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی همین طور بدنبال این هستیم که از ظرفیت بی انتهای رسانه، شامل رسانه های رسمی و غیر رسمی، ساختار رادیو، تلویزیون و فضای مجازی برای معرفی این ثروت عظیم استفاده نمائیم که اگر از این ثروت، به خوبی استفاده نمائیم می تواند جایگزین درآمد نفتی شود و فرصت اشتغال فراوانی را برای جامعه فراهم آورد. بااینکه جشنواره ما در زمینه میراث فرهنگی برگزار می شود، اما میراث فرهنگی در تعامل و پیوستگی با صنایع دستی و گردشگریست و هر کدام بدون یکدیگر عبث و ناتمام خواهند بود.
دبیر جشنواره تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی سپس اظهار داشت: در جشنواره بدنبال محملی برای بازتعریف ساختارهای هنری در خدمت روایت میراث فرهنگی هستیم. در میان ۲۹۲۵ اثری که در بخش های مختلف این جشنواره دریافت شده، شاهد بودیم هنرمندان شامل هنرمندان مجرب حوزه های سینما و تلویزیون و مردم عادی در این عرصه نقش آفرینی کردند و هدف ما این است هویت ملی کشور را در این جشنواره تجلی دهیم.
او افزود: این جشنواره هرچند امسال کلید خورده، اما آثاری که به دست ما رسیده از فروردین ۱۳۹۸ تولید شده است و این یعنی، قبل از شروع این جشنواره، افرادی بوده اند که خودرا نسبت به میراث فرهنگی متعهد می دانستند.
فاطمی اظهار داشت: در خردادماه گذشته شورای عالی این جشنواره با حضور ۲۰ نفر از صاحب نظران برجسته رسانه و میراث فرهنگی، تشکیل و سیاستگذاری ها انجام شد. سپس، فراخوان جشنواره در تیر ماه انتشار یافت، بااینکه گرفتار تحولات اجتماعی چند ماه اخیر شد اما با استقبال بی نظیر از طرف هنرمندان مواجه گردید. محتواهای دریافتی بیشتر در بخش های رادیویی، مستند، نمایش، گزارش و پادکست رادیویی بوده اند که توسط ۱۱ نفر داوری شدند و در اختتامیه جشنواره، برگزیدگان معرفی خواهند شد.
بگفته دبیر جشنواره تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی، بیش از ۱۸۰۰ اثر در بخش های فضای مجازی، عکس، فیلم بلند، نماهنگ، کلیپ و موشن گرافی دریافت شده است. در بخش سینما و تلویزیون، ۳۵ فیلم سینمایی و تله فیلم به این جشنواره رسیده که ۱۹ اثر به بخش داوری راه یافته اند. در بخش پویانمایی و عروسکی نیز بیش از ۳۰ اثر تولیدی دریافت شده و در بخش مستند نیز سیل عظیمی از آثار ارائه شده که شامل بیش از ۵۰۵ مستند نیمه بلند و ۱۵۸ مستند بلند و سینمایی بوده که از میان آنها، ۴۸ اثر به بخش داوری راه پیدا کردند.
او افزود: فیلم کوتاه و نیمه بلند نیز ارائه شده که در میان فیلم های کوتاه، آثار فوق حرفه ای و همین طور ۵۸ اثر گزارش تلویزیونی دریافت شده است.
فاطمی اضافه کرد: جشنواره در مجموع ۱۶ بخش فرعی و سه بخش اصلی دارد که پیش بینی شده است ۳۰ تندیس و ۶۰ دیپلم افتخار و جوایز نقدی اهدا شود. از تمام آثار راه یافته به بخش داوری هم جداگانه تقدیر خواهد شد.
دبیر جشنواره تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی افزود: سه کارگاه آموزشی در عرصه تولید پادکست در زمینه میراث ناملموس و ملموس، ساخت فیلم کوتاه با تلفن همراه و فیلمنامه نویسی مینی سریال های اینترنتی برمبنای خاصیت آثار ناملموس و ملموس نیز در جریان این جشنواره برگزار می شود.
فاطمی اظهار داشت: افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره ۲۹ و ۳۰ بهمن در شهر تاریخی یزد انجام خواهد شد. همین طور در نظر داریم با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت وگویی با هنرمندان داشته باشیم. در جشنواره از میراث های واقعی کشور تقدیر خواهیم کرد؛ از هنرمندان این حوزه، چه آن هایی در بین ما هستند و چه آنها که نیستند، خانواده میراث فرهنگی را تقدیر خواهیم کرد. همین طور از میراث دفاع مقدس همچون «شهید منتظر قائم» قدردانی خواهد شد.
دبیر جشنواره ملی تولیدات چند رسانه ای میراث فرهنگی درباره ی تعداد آثار مربوط به میراث دفاع مقدس و انقلاب که در این جشنواره حضور دارند، اظهار داشت: حدود شش تا هفت درصد مجموعه آثاری که دریافت شده موضوع دفاع مقدس دارد. در بازنگری این آثار به اثری رسیده ایم که جمله «شهید باکری» دست مایه تولید آن شده است، این اثر از میراث کهن ما هیچ چیزی کم ندارد. البته درباره ی انتخاب آثار سعی کردیم که جامعیت میراثی را درنظر بگیریم، ولی اگر با آثار ارزشمندی هم مواجه شویم و ممکنست به تعدادی از این آثار جایزه ویژه اهدا نماییم. میراث ما برآمده از ارزش های ماست.
او افزود: به هیأت داوری تاکید شده آثاری انتخاب گردد که جامعیت بیشتری داشته باشد.


در ادامه نشست خبری این پرسش عنوان شد که «در فراخوان جشنواره یکی از اهداف جشنواره معرفی میراث ملموس و ناملموس یا استفاده از ظرفیت رسانه است، اما گزارش ها نشان می دهند تلاشی برای ثبت میراث ناملموس نمی شود و اخباری از تخریب بافت های تاریخی شنیده می شود، موضع جشنواره در این زمینه چیست؟ آیا دید انتقادی هم در تولید آثار در نظر گرفته شده است؟ که دبیر جشنواره تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی در پاسخ به آن اظهار داشت: در فرخوان هیچ محدودیتی برای نوع آثار نداشتیم، آثاری دریافت شده که به وضعیت آثار تاریخی انتقاد داشته اند.
فاطمی تصریح کرد: ثبت آثار ملموس و ناملموس چه در داخل و چه در یونسکو محدودیت ها و شرایط خاص دارد، امسال چهار اثر ناملموس در یونسکو ثبت گردید که کار بی نظیری بود، کوشش برای ثبت میراث جهانی در سطح کشور نیز در جریان است، اما مشکلات جدی در دو بخشِ آموزش و فرهنگ سازی در پاسداشت و نگهداشت آثار تاریخی و پشتیبانی های دولت، خیرین و مردم برای حفظ آثار، وجود دارد. بودجه میراث فرهنگی نیز برای مرمت و نگهداری و حتی تملک آثار، کمتر از ۱۰ درصد نیاز واقعی اش است. در این عرصه کمبودهای جدی وجود دارد. قسمتی از آثار را در شبکه اینترنتی میراث پخش خواهیم کرد تا ببینید آثار انتقادی هم در این جشنواره شرکت کرده اند.
او همین طور در پاسخ به این پرسش که ما فقط جشنواره ها را برگزار می نماییم و شرایط پساجشنواره ای نداریم، در گذشته هم جشنواره هایی از این دست برگزار شده، اما خروجی آنها چه بوده است؟ اظهار داشت: ما نسبت به این جشنواره رویکرد مقطعی و تک رویدادی نداریم، بعد از این جشنواره مقرر است با کمک میراث فرهنگی یزد و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محلی برای نگهداری آثار شرکت کنندگان داشته باشیم. همین طور شبکه اینترنتی میراث آریا مقرر است با اجازه صاحبان آثار، آنها را مستمر پخش کند و وقتی جشنواره به این آثار می پردازد شبکه های ملی، رادیویی و تلویزیون می توانند با هماهنگی، این آثار را پخش کنند. این داشته ها آنقدر باارزش است که بیش از ۵۰ داور مجرب بعد از دیدن آثار گفتند سواد میراثی شان بالا رفته است.
فاطمی با اشاره به اینکه یزد دبیرخانه دائمی این جشنواره نخواهد بود، اضافه کرد: هدف این است که ظرفیت معرفی میراث فرهنگی را در کشور حفظ نماییم. این جشنواره استانی نیست و ملی است، اما بدنبال برگزاری جشنواره های منطقه ای و بین المللی هستیم. ایران فرهنگی حدود سی تا چهل کشور را در برمی گیرد. بعد از آن که جشنواره به قوام رسید، آنرا در سطح منطقه یا ایران فرهنگی برگزار می نماییم، تلاش ما این است که در نهایت میراث فرهنگی را با همه دنیا به اشتراک بگذاریم.
احمد آخوندی ابراهیم آبادی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد ـ نیز که مقرر است میزبان برگزاری این جشنواره باشد، بیان کرد: نکته ای که در بحث اهمیت تولیدات چندرسانه ای مطرح بوده، سواد میراثی مردم است؛ خیلی از مردم هنوز به اهمیت بافت و بناهای تاریخی واقف نیستند. علاوه بر این لازم است آگاهی بخشیِ حفاظت محور مردم بیشتر شود.
او با اشاره به وضعیت یزد در ادامه این بحث، اظهار داشت: بناهایی در یزد داریم که درحال تخریب است، درحالی که با یک عکس و فیلم می توان توجه را برای صیانت از آن جلب کرد، این نشان دهنده اثرگذاری فیلم و عکس است. همین طور آثاری داریم که به سبب حوادث طبیعی تخریب شده اند، اما با بهره گیری از عکس و فیلم های قدیمی آنها می توان این آثار را مرمت کرد، برای مثال با تصاویر امیر چخماق که متعلق به سال ۱۳۲۰ است، مرمت این بنا را انجام می دهیم. پس این فیلم ها و مستندات می توانند در حفظ و احیای آثار تاریخی بسیار مؤثر باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد افزود: استان یزد بیش از ۵ هزار اثر تاریخی و ۳۵۰۰ هکتار بافت تاریخی منسجم دارد. ۹۰۰ هکتار محدوده بافت تاریخی خود شهر یزد است، شاید تنها شهری باشد که بافت منسجم و بهم پیوسته ای داشته باشد، دلیلی هم که این بافت منسجم حفظ شده است خود مردم یزد بوده اند.
او بیان کرد: ما در تلاشیم از ظرفیت این جشنواره برای معرفی میراث ملموس و ناملموس در سطح کشور استفاده نمائیم. جدا از این مباحث، بحث روایتگری درست مجموعه تولیدات این جشنواره است، بسیاری از مردم مشتاق هستند روایت درست از اماکن و بناهای تاریخی بشنوند. همین طور در سطح میراث ناملموس که در حد وسیع توان ثبت دارد، مشکلاتی داریم که بسیاری از این آثار در حافظه مردم باقی مانده و به تدریج از میان خواهند رفت. این جشنواره می تواند به ثبت و ضبط میراث ناملموس کمک نماید. ضمن آن که با محصولات این جشنواره علاوه بر مستندسازی می توان بانک جامع اطلاعاتی را گردآوری کرد.
منبع:

1401/11/10
09:13:06
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد