خسرو پناه:

سند صنایع دستی کشور تدوین شود

سند صنایع دستی کشور تدوین شود

به گزارش سفرگو، در دیدار دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بر تدوین سند صنایع دستی کشور و فعال کردن انجمن های صنایع دستی تاکید شد.به گزارش سفرگو به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدار و گفت و گو کرد.
مریم جلالی در این دیدار اظهار داشت: طی این سال ها هویت و ماهیت فرهنگی صنایع دستی کمرنگ شده و این صنایع که اقتصاد هویت بنیان ما هستند، یک توجه باردیگر را می طلبد، باید پایه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این حوزه را کامل داشته باشیم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان بیان نمودند «سرمایه گذاری در زمینه صنایع دستی می تواند بازارهای جهانی را برای ما باز کند». صنایع دستی اقتصاد هویت بنیان ماست و اگر مسئولان به آن توجه نمایند، زندگی مردم مرفه می شود.
او اظهار داشت: توسعه صنعت گردشگری و ترویج صنایع دستی بند ۱۷ برنامه هفتم توسعه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است. این موارد از برنامه چهارم توسعه کم رنگ شده بود و کسی به صنایع دستی توجه نمی کرد برای اینکه گزاره های جدیدی مثل صنایع خلاق، صنایع فرهنگی و دانش بنیان ها ایجاد و مطرح گردیده است، تمامی این موارد باعث شده که ما صنایع دستی را فراموش نماییم. در صورتیکه تعریفی که یونسکو و قانون از صنایع دستی کرده است، دانش بنیان تر و خلاق تر از صنایع دستی وجود ندارد.
جلالی افزود: ۱۸ رسته صنایع دستی داریم و این رسته ها در ۲۹۹ رشته تقسیم بندی شده اند. ما رشته های صنایع دستی را مصوب می نماییم و پیش از مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای درجه هنری را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم. ما از شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستیم مصوبه ای برای بهبود کیفیت شورای مذکور تصویب کند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بیان کرد: ما شهرهای ملی و جهانی را تصویب می نماییم و هنرهای قدیمی را باز زنده سازی می نماییم.
او اضافه کرد: ۲۲ روستای ملی، ۴۵ شهر ملی، ۱۱ شهر جهانی و ۳ روستای جهانی داریم. متأسفانه فاصله ای میان صنایع دستی و مدرنیته اتفاق افتاده است. ما نتوانستیم صنایع مان را مدرن نماییم تا ریشه ها و اصالت مان به روز شود مانند نازک کاری سنندج که برخواسته از فرهنگ منطقه خاصی است و دانش نسلی ما بشمار می رود.
جلالی اظهار داشت: جهان در مقابل صنایع دستی ایران زانو می زند اما ما از نظر اتصال به درآمد ناخالص حرفی برای گفتن نداریم و صنایع دستی مان به سمت تزئینی و غیرکاربردی شدن رفته است. این در صورتی است که صنایع دستی می تواند به عنوان یکی از پیشران های اقتصاد محسوب شود ما باید بتوانیم صنایع دستی را وارد پیشرفت هویت بنیان نماییم.
زنان پیشران حوزه صنایع دستی هستند
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اشاره کرد: زنان پیشران حوزه صنایع دستی هستند یعنی ۷۵ درصد کسانی که در زمینه صنایع دستی کار می کنند، زنان هستند و بیش از ۷۵ درصد مصرف کنندگان صنایع دستی هم زنان هستند.
او اضافه کرد: باید در همه حوزه ها به صنایع دستی دقت نماییم. اکنون نهادهای حمایتی به فرهنگ ما لطمه زده اند. صنایع دستی عزت آفرین است و عزت افراد را مخدوش نمی نماید.
جلالی اظهار داشت: امروزه ظهور خرده فروشی های آنلاین و گسترش کانال های مختلف تجارت الکترونیک سبب شده است که حوزه فروش صنایع دستی گسترده شود.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اشاره کرد: تلاش کردم در شش ماه اخیر سیاست تقویت توجه را پیگیری کنم.
او اضافه کرد: قبل از این در مدارس و هنرستان های ما رابطه استاد و شاگردی وجود داشت اما حالا اینگونه نیست. صنایع دستی با محیط زیست هم راه است و با آن حوزه پیوند دارد. هنرمندان صنایع دستی ما می توانند محصولاتی چون سبوس برنج را بازیابی کنند و از آنها محصولات زیبا و کارآمدی تولید کنند. انجام این کارها بدون همکاری و همراهی با نهادهای فرهنگی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر نیست.
جلالی بیان کرد: مدیریت فرهنگی ناشی از ۲ گزاره است. برخی از افراد فکر می کنند مدیریت فرهنگی به مفهوم مدیریت کردن فرهنگ است در صورتیکه نمی شود فرهنگ را مدیریت کرد. مدیریت فرهنگی به مدلول فرهنگی مدیریت کردن است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: مدیریت فرهنگی نیاز به یک همگرایی دارد. ما به چسب فرهنگی احتیاج داریم که خودش دیده نشود اما عناصر غیرمتناجس را تبدیل به یک پیکره کند. خوشحالم که شما عبای بوشهری بافت یک هنرمند بحیرایی را بر تن کرده اید. ما نیاز داریم که زیست بوم محیط زیست را عوض نماییم.
او اظهار داشت: ما باید بجای تنظیم گری، تسهیل گری نماییم یعنی دولت بجای آنکه وبال هنرمند باشد، باید بال هنرمند باشد تا اصالت ها حفظ شوند و بعد ما به سمت گفتمان سازی برویم تا به طرف صنعت برویم.
سند صنایع دستی کشور تدوین شود
عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور درخواست نمود تا عضوی از شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه این شورا باشد.
او خطاب به معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: باید مسئله محور مسائل را پیش ببریم و برای هر مسئله میزی تعریف نماییم و روی آن میز کار نماییم تا ابعاد مختلف مسئله روشن شود. شما مسئولیت میز صنایع دستی شورای انقلاب فرهنگی را برعهده بگیرید و سند صنایع دستی کشور را تدوین کنید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سند صنایع دستی باید ۲ بخش مبانی و حکمرانی صنایع دستی را داشته باشد. در بخش نخست باید بدانیم که نظریه صنایع دستی کشورمان چیست برای اینکه اگر نظریه ان را نداشته باشیم، سردرگم هستیم.
خسروپناه اشاره کرد: بحث دیگر حکمی سازی صنایع دستی است. یک مبحث مبانی که باید بر روی آن کار شود، تمام کارهای هنری و معماری ما مبتنی بر حکمت است. هنر چهار ساحت دارد که شامل حکمت، معرفت، صنعت و معیشت است. حوزه های معرفت، صنعت و معیشت هنر مبتنی بر حکمت هستند. حکمت مانند روحی است که در عنصر هنر دمیده شده است.
او اظهار داشت: گستردگی صنایع دستی هیچ کشوری به اندازه گستردگی صنایع دستی ایران نیست. صنایع دستی ایران تقلیدی نیست و مبتنی بر حکمت خودش است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: مدرن سازی صنایع دستی بخش دیگری است که ما در مبانی به آن نیاز داریم. ما نمی توانیم از دنیای مدرن فاصله بگیریم. صنایع دستی اگر با مدرنیته پیوند نخورد نابود خواهد شد. از جانب دیگر این صنایع اگر در مدرنیته هضم شوند نیز نابود می شود.
خسروپناه اشاره کرد: معاونت صنایع دستی باید از دانشگاه ها بخواهد بر روی پیوند سنت و مدرنیته کار کنند. باید در دانشگاه ها رشته های صنایع دستی داشته باشیم. متأسفانه رشته های ما در زمینه هنر فوق العاده ضعیف هستند و این فاجعه است.
هنوز سند موسیقی نداریم
او افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی بخشی مختص به هنر دارد و من گاهی از اعضایش می پرسم به راستی چه کاری انجام داده اند. ما هنوز سند موسیقی نداریم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: باید توصیفی علمی از وضع صنایع دستی ایران داشته باشیم. از وضعیت موجود صنایع دستی کشورمان خبر نداریم.
خسروپناه اشاره کرد: باید افزایش تسهیل گری و حکمرانی داشته باشیم و در زمینه تنظیم گری ورود نماییم. باید انجمن های صنایع دستی را فعال نماییم که حکمرانی، حکمرانی مردمی و نخبگانی باشد.
او اضافه کرد: خلاءهای سیاستی و قوانین پراکنده داریم، باید به اصلاح مقررات فکر نماییم و آنرا در سند صنایع دستی بیاوریم. همین طور اصلاح ساختار صنایع دستی باید در این سند ذکر شود و برای صنایع دستی گفتمان سازی نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: باید بر طبق آن چه در سند صنایع دستی می آید، وظیفه دستگاهها را مشخص نماییم و اهدافی را برای خودمان تعریف نماییم.
خسروپناه اظهار داشت: باید مدارس استاد شاگردی را در سطح کشور راه اندازی نماییم. همین طور باید انگیزه های تولید و مصرف صنایع دستی را در سطح جامعه افزایش دهیم.

1401/11/26
09:49:02
5.0 / 5
1446
تگهای خبر: آنلاین , تولید , روستا , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد