یادداشت،

چند پیشنهاد درآمدساز برای دفاتر خدمات مسافرتی در نوروز 1402

چند پیشنهاد درآمدساز برای دفاتر خدمات مسافرتی در نوروز 1402

سفرگو: خراسان رضوی مدیران بخش تور دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروز 1402 بسته های سفر مختلف داخلی و خروجی را تعریف و برنامه ریزی می کنند تا بتوانند از فصل یا ایام شلوغی سفر نهایت بهره اقتصادی را ببرند.احمد دیناری، معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی طی یادداشتی آورده است: «آنچه که در این خصوص کاملا مشهود و قابل درک است این است که متاسفانه قریب به اتفاق بسته های سفر آماده شده برای عرضه به متقاضیان سفر، روتین، تکراری و عاری از هرگونه خلاقیت و نوآوری بوده و بصورت انفرادی یا مستقل به فروش می رسند و در این بازار به شدت رقابتی، کمتر شاهد عرضه بسته های سفر گروهی خاص و برنامه ریزی شده هستیم و «شناورفروشی» همچنان در اولویت برنامه های فروش دفاتر خدمات مسافرتی قرار دارد.

بارها در مشاوره ها، سخنرانی ها و یادداشت ها تاکید کرده ام دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی بدون اتاق فکر و تیم هماهنگ، متخصص و کاربلد که مبنای کارشان برنامه ریزی و اجرای بسته های سفر مبتنی بر اهداف مشخص نباشد، تفاوت آنچنانی با یک خیاطی یا آرایشگاه ندارند و سطح فعالیت و ماموریت های آنها به غایت افول می کند.

در این کسب وکار، هنر این است زمانی که دیگران مشغول کارهای تکراری و روتین هستند شما خلاقیت به خرج دهید و به سراغ فعالیت ها و فرصت هایی در بازار بروید که توسط رقبا مورد بی توجهی قرار گرفته اند و یا روی زمین مانده و کمتر روی آنها تمرکز شده است. شاید ۳ پیشنهادی که در ادامه آمده است به نظر آشنا باشند، اما ماموریت و هنر دفاتر خدمات مسافرتی این است که روی آنها تمرکز کرده و کاری عمیق در آن بخش انجام دهند تا درآمدهای قابل توجهی نصیبشان شود.

پیشنهاد اول، طراحی و برگزاری بسته های سفر شهرگردی است. تهرانگردی، مشهدگردی، شیرازگردی، اصفهان گردی، یزدگردی و گردشگری در سایر شهرها در روزهای تعطیلات نوروز خصوصاً برای شهروندانی که بهر دلیلی موفق به انجام سفرهای برون شهری، برون استانی و خارجی نشده اند می تواند بسیار جذاب باشد و ضمن شناخت بیشتر شهروندان از ظرفیت های شهر محل سکونت شان، تقویت نشاط اجتماعی و ترویج سفرهای داخلی و ایجاد درآمدهای پایدار برای دفاتر کند. هدف قرار دادن عموم شهروندان، خانواده ها و... و استمرار این حرکت ویژه در طول سال اساسا موفقیت شما را رقم خواهد زد و رضایت تان از کسب وکار نیز افزون می شود. تعامل با مدیران شهری و ارکان مدیریت شهری در این خصوص بسیار اهمیت دارد.

در شهرهایی همچون مشهد مسیرهای جدید و مغفول مانده همچون مسیر میدان شهدا، میدان ده دی و میدان امام رضا(ع)، مسیری تاریخی، فرهنگی، تجاری و خصوصاً نوستالژیک هستند که می توانند بصورت عملی مورد مطالعه و بررسی مدیران دفاتر قرار گرفته و به عنوان یک مسیر گردشگری شهری یک روزه مورد بهره برداری قرار گیرند و بطور قطع از این دست مسیرهای باارزش و غنی در شهرهای ایران بسیار داریم.

پیشنهاد دوم طراحی و برگزاری بسته های سفر استان گردی را شامل می شود. خیلی از ساکنان مراکز استانها و سایر شهرها و روستاهای واقع در استانها با ظرفیت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خود آشنا نیستند و متاسفانه این ظرفیت ها در قالب مسیرها و محورهای گردشگری کمتر توسط دفاتر خدمات مسافرتی مورد بررسی، تحقیق میدانی و کاوش قرار گرفته و با وجود برخورداری خیلی از استانها از ظرفیت های مختلف تاریخی، فرهنگی، طبیعی و... از آنجا که محور و تمرکز عمده دفاتر روی شناورفروشی بوده و در حوزه برنامه ریزی کمتر سعی شده است، پس به قدر کافی معرفی و بازاریابی نشده اند.

مدیران تور هوشمند از ماه ها پیش از تعطیلات این مسیرها را به دقت بررسی نموده و در روزهای تعطیلات بسته های سفر متفاوتی را در این محورهای های جدید اجرا می کنند که هم موجب جلب رضایت مشتریان و هم درآمدسازی پایدار برای آنها می شود. برای مثال در استانی همچون خراسان رضوی امکان طراحی بیش از ۲۰ مسیر گردشگری برای گروههای مختلف وحود دارد و یکی از این مسیرها مشهد- فریمان- تربت جام - تایباد- خواف و نشتیفان- رشتخوار- تربت حیدریه - مشهد است که می تواند برای ۲ یا ۳ روز طراحی و اجرا شود و شرکت کنندگان در این تورها ترکیبی از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و... را مشاهده و تجربه خواهند کرد.

پیشنهاد سوم، طراحی و اجرای بسته های سفر خاص برای مخاطبان خاص است. طراحی بسته های سفر تخصصی یا خاص برای مخاطبان با اهداف خاص نیز یکی دیگر از خطوط محصول سودآور برای دفاتر خدمات مسافرتی در روزهای تعطیلات است.

برنامه سفر ویژه بیماران دیابتی یا علاقه مندان به بازدید از کارگاه های زنده صنایع دستی و هنرهای سنتی، سالمندان، بسته های سفر آموزشی در حوزه ای خاص و... از این دست بسته های سفر هستند.

طراحی و برگزاری این قبیل بسته های سفر در صورت تمرکز و استمرار می توانند مزایایی همچون ایجاد مزیت رقابتی، خلق ارزش برای مشتریان، ترویج سفرهای داخلی، تحریک تقاضای سفر در بازار، ایجاد درآمد پایدار برای دفاتر، کنترل بیشتر مدیران تور بر عوامل و عناصر تشکیل دهنده بسته های سفر، اشتهار و برندسازی برای دفاتر، همه زمانی، همه مکانی و همگانی شدن سفر، کاهش هزینه های بازاریابی و جذب و مشتریان بالقوه در دسترس را بوجود آورد.

در اختتام مجدد تاکید می شود که رمز ماندگاری و درآمدسازی پایدار دفاتر خدمات مسافرتی در بازار پر رقابت این روزهای گردشگری کشور، انجام نشده ها، برخلاف جریان آب حرکت کردن و همین طور توجه و اهتمام بیشتر بر خطوط محصول سودآور و عمل گرایی دراین زمینه است.»

منبع:

1401/12/19
10:55:31
5.0 / 5
97
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد